85
Fotogalerie

Canon PowerShot SX30 IS - osmistovka v základu

Digitál s pětatřicetinásobným optickým zoomem již není žádný drobeček. Vyplatí se ale kupovat takto univerzální foťák?

Doba, kdy patřily ultrazoomy mezi to nejlepší, co se dalo za rozumné peníze koupit a zrcadlovky byly ještě nelidsky drahé, pominula. Zdá se však, že v portfoliu všech významných výrobců se změna nijak zásadně neprojevila, a proto se i nadále můžete na trhu setkat s těmito modely digitálních fotoaparátů.

D_02.JPG

Už je tomu také nějaký pátek, co výrobci digitálů začali svádět novou bitvu, do popředí jejich zájmu se dostalo nikoliv rozlišení snímače, ale optický rozsah objektivu. A tak se můžeme díky společnosti Olympus, která byla jednou z prvních na českém trhu, setkat s digitálními fotoaparáty se zoomem převyšujícím třicetinásobek.

D_03.JPG D_04.JPG

Canon SX30 IS sice není digitálem s největším rozsahem zoomu, zůstalo pro něj až druhé místo. Nic to však nemění na tom, že při pohledu na papírové údaje není daleko k údivu, přeci jen ekvivalentní rozsah objektivu je 24–840mm, což je pětatřicetinásobné přiblížení, se jen tak nevidí.

Základní parametry:

  • snímací prvek: CCD 1/2,3", 14,1 Mpx
  • max. výst. rozlišení: 4 320 × 3 240 bodů
  • videosekvence: 1 280 × 720, 30 sn./s
  • objektiv: 24-840 mm, F2,7–5,8
  • paměťové médium: SD, SDHC, SDXC
  • LCD: úhlopříčka 2,7", 230 000 obr. bodů
  • napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
  • záznamový formát: JPEG
  • rozměry a hmotnost: 122,9 × 92,4 × 107,7 mm, 601 gramů
  • oficiální cena: 10 590 Kč vč. DPH

Ergonomie jako u zrcadlovky

Velikost objektivu a požadavek uživatelů na pokročilé funkce dal vzniknout u řady PowerShot SX (dříve jen S) vcelku robustnímu tělu s přehledně rozmístěnými ovládacími prvky, dvourychlostním zoomem a výklopným displejem.

Oproti zrcadlovce však jedna zásadní věc chybí, tou je optický hledáček pro kompozici. Digitál má sice elektronický hledáček, ale ten jej těžko zastoupí, neboť je i přes své relativně vysoké rozlišení poměrně pomalý a zvláště při fotografování v horších světelných podmínkách to dá uživatelům znát.

D_07.JPG

Na těle přístroje najdete všechny hlavní ovládací prvky - hlavní vypínač, spoušť, ovládání zoomu, volič expozičních režimů, tlačítka přímého přístupu, čtyřsměrový volič, tlačítko pro přístup k rychlému nastavení a také jedno tlačítko s uživatelskou volbou.

Canon ani u tohoto modelu neopomněl přidat oblíbený ovládací prvek v podobě otočného kroužku, kterým se nastavuje například čas, clona či kompenzace expozice. Naštěstí u modelu SX30 IS je již vyřešen problém s nerozeznatelnými polohami kroužku a absentující aretací, což mělo u předchozích modelů za následek jeho pohyb při sebemenším dotyku. Výklopný displej se drží osvědčené konstrukce a bohužel i počtu bodů a při úhlopříčce 2,7" má rozlišení 230 000 obrazových bodů, což je dostačující, nicméně v současné době bychom čekali lepší rozlišení pro jemnější obraz.

D_08.JPG D_09.JPG

Tlačítko, kterému jeho polohu vytýkám již několik let, a které se objevilo u starší řady S, zůstalo opět na svém místě. Těsně vedle prohlubně pro palec pravé ruky je tlačítko spouštějící asistenta rámování obrazu - přeloženo do češtiny, po stisknutí tlačítka při vyzoomovaném objektivu se na displeji zobrazí rámeček, který ukazuje, jakou část scény zachytíte. V praxi velmi málo využitelná funkce, která je navíc vinou nevhodného umístění tlačítka původcem všeho zla. Minimálně při každém třetím uchopení digitálu se vám podaří nechtěně toto tlačítko stisknout, takže následuje přezoomování tam a zpět, které netrvá zrovna malou chvíli, navíc v průběhu tohoto přezoomování digitál na nic jiného nereaguje.

D_06.JPG

Své místo si na těle našlo také přímé tlačítko pro natáčení videosekvencí, ty je nyní možné pořizovat v HD rozlišení, čili 1 280 × 720 bodů při 30 sn./s. Pokud chcete využít interní blesk, budete jej muset odklopit ručně, žádný ovladač pro vyklopení (elektronicky nebo manuálně) nenajdete. Tlačítko vlevo vedle blesku slouží pouze pro volbu režimu, v jakém bude záblesková jednotka pracovat.

D_01.JPG

Pokračování 2 / 3

Funkce a vybavení

Z pohledu vybavení funkcemi je na tom SX30 IS dobře. Na voliči expozičních režimů najdete klasickou čtveřici pokročilých režimů, kterou doplňují dvě uživatelská nastavení, scénické režimy a plně automatická expozice. Veškerá nastavení, která mají přímý vliv na kvalitu snímku, najdete v podmenu, jež se zobrazuje po stisknutí tlačítka FUNC.SET. Jeho prostřednictvím můžete nastavit citlivost, vyvážení bílé, samospoušť, barevné filtry, měření expozice, rozlišení obrazu, korekci blesku a další.

Pro kontrolu expozice je k dispozici reálný a náhledový histogram, v režimu prohlížení si také můžete nechat zobrazit místo, na nějž fotoaparát ostřil. Vše je doplněno osvědčenou stabilizací obrazu a také ultrazvukovým motorem, který zajišťuje rychlou práci se zoomem. Také u tohoto modelu je zachována dvojí rychlost zoomování, kterou ovlivňujete mírou otočení zoomovacího okruží spouště. Při pomalejší rychlosti přezoomujete z širokého na dlouhé ohnisko přibližně za 7 sekund, při vyšší rychlosti je to přibližně 2,5 sekundy. Nicméně, být tu ovládání zoomu ruční, jsem plně přesvědčen o jeho rychlejší práci.

46.JPG 47.JPG 48.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
49.JPG 50.JPG 51.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka postupného nárůstu ohnisek dává tušit, s jak velkým rozsahem máte tu čest

Při práci s fotoaparátem je třeba si chvíli zvykat na mírně odlišné ovládání. Konkrétně se to týká čtyř nabídek, které jsou umístěny ve čtyřech směrech ovládacího kroužku. Pokud stisknete kroužek nahoru pro nastavení kompenzace expozice, provádí se již další nastavení otáčením kroužku, nikoliv jeho stiskem vpravo/vlevo. Je tedy velmi pravděpodobné, že z počátku budete tisknout kroužek zcela opačně, než je třeba.

Provozní rychlost fotoaparátu je průměrná, od jeho zapnutí do exponování první fotografie uplyne 2,4 sekundy, snímek bez namáčknutí spouště pořídíte za méně jak půl sekundy. Při namáčknuté spoušti je reakce okamžitá. Bohužel ukládání snímku již je na můj vkus vcelku dlouhé, a to 2,8 sekundy. Pro focení sportu je sériové snímání pomalé, zvládá rychlost pouhých 0,6 sn./s, počet fotografií v sérii však není omezen.

Subjektivní dojem z tohoto velmi zajímavého fotoparátu je ten, že za velmi dlouhý zoom zaplatíte nižší rychlostí, především přezoomování trvá vcelku dlouho, protože při vyšší rychlosti nejste schopni nastavit přesně požadované ohnisko a při nižší rychlosti (ke které se uchýlíte) je posun pomalý. Společně s Canonem PowerShot SX30 IS jsem používal také Olympus Pen EPL-1 s pancake objektivem 17 mm (34 mm ekvivalent). Zde bylo poznat, že jde o zcela jinou kategorii fotoaparátu určenou pro jiné zájmece. Olympus je pocitově mnohem rychlejší a snímky jím produkované jsou logicky kvalitnější, u Canonu výrobce sází zejména na mimořádně velký rozsah objektivu, který využijí například cestovatelé. U zoomu tohoto rozsahu zkrátka nelze dosáhnout shodné rychlosti i kvality obrazu.

52.JPG 53.JPG 54.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
55.JPG 56.JPG 57.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
58.JPG
max. velikost
Ukázaka barevných efektů, které najdete v menu Mé barvy.

Pokračování 3 / 3

Hodnocení a demosnímky

Vzhledem k rozsahu ohnisek, kterými Canon SX30 IS disponuje, je možné alespoň mírně pracovat s hloubkou ostrosti, zejména pak při delších ohniscích v kombinaci s malým clonovým číslem. Bohužel u nejdelšího ohniska je k dispozici rozsah tří clon, což má na hloubku ostrosti již velmi malý vliv.

U nejširšího ohniska dosahuje objektiv velmi dobrého rozlišení a bez problémů zvládá 2 000 lph ve vertikálním i horizontálním směru. Ostrost v ploše je také dobrá, pouze u okrajových částí snímku je kresba měkčí. Na opačném konci objektivu klesá rozlišení o cca 200 lph, což je však stále velmi dobrá hodnota, také okrajové oblasti mají ještě měkčí kresbu, zvláště v rozích.

wide_4,3mm_01.JPG wide_18,27mm_02.JPG tele_56,07mm_02.JPG
max. velikost |max. velikost | max. velikost
tele_83,9mm_02.JPG tele_94,mm_02.JPG
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec, postupně od nejširšího k nejdelšímu ohnisku

Obrazová kvalita je prakticky v celém rozsahu objektivu dobrá, na širokém konci se setkáte s nepatrným soudkovitým zkreslením, na dlouhém konci pak objektiv žádnou deformací obrazu netrpí. Při fotografování se sluncem v záběru se nevyhnete odleskům vnitřního sestavení objektivu na snímku a logicky také dochází ke snížení kontrastu snímku.

02.JPG 03.JPG 04.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

S chromatickou vadou si objektiv ve většině případů bez problémů poradí, pouze u velmi kontrastních scén ji můžete najít. Co je však mnohem viditelnější, je ztráta přenosu kontrastu u dlouhých ohnisek. Obraz při použití dlouhých ohnisek působí ploše a málo kontrastně, vyšší zaclonění, které pomůře, je samozřejmě možné, ale v takovém případě se nepříjemně prodlužuje expoziční čas, takže na fotografování z ruky můžete zapomenout.

Při fotografování s ohniskem delším jak 300 mm, je prakticky nemožné udržet fotoaparát v klidu. Výsledné snímky sice ve většině případů jsou díky stabilizaci obrazu ostré, ovšem málokdy se podaří zachytit přesně požadovaný výřez scény. Rozkyv digitálu je totiž příliš velký. Zde opět samozřejmě pomůže stativ.

Hodnocení

Canon PowerShot SX30 IS je typickým zástupcem ultrazoomového fotoaparátu, který nabídne pětatřicetinásobný zoom a dnes již nezbytné natáčení videosekvencí. Jako takový si sebou nese i nutné kompromisy stran kvality objektivu a rychlosti ovládání. Na druhou stranu však nabídne velmi kvalitní dílenské zpracování a velmi dobrou ergonomii, ne nepodobnou digitálním zrcadlovkám.

Těm, kteří nechtějí přistoupit na výrazné kompromisy v kvalitě objektivu, bych doporučil volit některý z řady kapesních ultrazoomů, které nabízejí jen deseti nebo dvanáctinásobný zoom. Nelze však pominout, že objektiv s ekvivalentním ohniskem 840 mm a světelností f5,8 při těchto rozměrech nenajdete, natož pak za cenu pod 15 000 Kč. Pokud požadujete co největší rozsah objektivu a velké přiblížení, nechcete sebou nosit zrcadlovku a rozměrné, těžké teleobjektivy, či dokonce několik objektivů, tak si vás Canon může získat jak svojí výbavou, tak velikostí.

Plusy:

  • ergonomie
  • obří rozsah objektivu
  • dvě rychlosti zoomování
  • video

Mínusy:

  • kompromisní kvalita objektivu
  • subjektivně pomalejší reakce
  • chybí snímání do RAWu
  • nepříliš dobře držící krytka objektivu

Cena:

  • doporučená 11 490 Kč vč. DPH
  • na internetu cca 10 590 Kč vč. DPH

Za zapůjčení fotoaparátu k recenzi děkujeme společnosti FotoŠkoda.

Canon PowerShot SX30 IS.jpg

Demosnímky

01.JPG 05.JPG
max. velikost | max. velikost
07.JPG 08.JPG 09.JPG 06.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
10.JPG 11.JPG 12.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
13.JPG 14.JPG 
max. velikost | max. velikost
15.JPG 16.JPG 17.JPG 
max. velikost | max. velikost | max. velikost 
18.JPG 19.JPG 20.JPG 21.JPG¨22.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost |max. velikost
23.JPG 24.JPG 25.JPG 26.JPG
max. velikost | max. velikost |max. velikost | max. velikost
27.JPG 28.JPG 29.JPG 30.JPG
max. velikost |max. velikost | max. velikost | max. velikost
31.JPG 32.JPG 33.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
34.JPG 35.JPG 36.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
37.JPG 38.JPG 39.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
40.JPG 41.JPG 42.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
43.JPG 44.JPG 45.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
59.JPG 60.JPG 61.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
62.JPG 63.JPG 64.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
65.JPG 66.JPG 67.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
68.JPG 69.JPG 70.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
71.JPG
max. velikost

Určitě si přečtěte

Články odjinud