57
Fotogalerie

Canon PowerShot A650 IS: Srdce z nerezu (test)

Nejvyšší model z řady A si zachovává tradiční design a napájení čtyřmi tužkovými články, přibyl však optický stabilizátor.

Canon PowerShot A650 IS se drží koncepce, pro kterou jej část zákazníků rovnou zatratí, bezpochyby se ale najde dost těch, kteří právě takový fotoaparát požadují: velkému a těžkému tělu rozhodně nikoliv kapesních rozměrů dominuje mohutný grip ukrývající čtyři tužkové baterie, displej je otočný.

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: 1/1,7", CCD 12 Mpx
  • optický stabilizátor: ano
  • max. výst. rozlišení: 4 000 × 3 000 pixelů
  • záznamový formát: JPEG
  • paměťové médium: SD/SDHC/MMC, 32MB karta v balení
  • objektiv: 35–210 mm, F2,8–4,8
  • LCD displej: úhlopříčka 2,5", 173 000 obrazových bodů
  • možnosti napájení: 4× AA akumulátor, síťový adaptér
  • video: 640 × 480 px, 30 sn./s
  • rozměry: 112,1 × 67,8 × 56,2 mm, 300 gramů
  • doporučená cena: 11 490 Kč vč. DPH

R06.jpgS00.jpg

Pro tělo použil výrobce kombinaci plastu a nerezové oceli. Kovová je pravděpodobně kostra a také přední stříbrná část pláště. Zadní stěna sice vypadá na první pohled úplně stejně, přejedete-li po ní ale prstem, odhalíte mírný rozdíl.   

S02.jpgS03.jpg

O tom, že je zadní stěna vyrobena z plastu, svědčí i jev, který zaznamenali někteří z prvních majitelů přístroje: Fotografujete-li za jasného počasí s odklopeným displejem, může se na fotografiích (uprostřed a při pravém okraji) objevit fialové proužkování. Nám se to během testu přihodilo na pěti snímcích z několika set. Problém se má projevovat jen u přístrojů z první série (mají v sériovém čísle na pátém místě nulu).

Podle všeho jej způsobuje příliš tenká zadní stěna – ostré světlo přes ni dosvítí až na čip. Pokud jste měli tu smůlu a podobně postižený přístroj už zakoupili, měla by vám podle sdělení zástupců firmy Canon pomoci jednoduchá záruční oprava. Dočasně si pak můžete dát pozor, abyste při intenzivním osvětlení nefotografovali s odklopeným dosplejem (a podobně by asi pomohlo i přelepení zadní stěny pod displejem dostatečně neprůhlednou fólií).  

F10.jpg
max. velikost
Při fotografování za velmi jasného počasí s odklopeným displejem se někdy objevilo fialové proužkování ve středu a při okraji snímku

Pronikání parazitního světla k čipu je opravdu hloupá chyba, Canon za ni jistě od příznivců jiných značek schytá mnoho posměšků. Měl bych proto zdůraznit, že celkově je provedení těla výborné, snese i tvrdší zacházení (jak jsem si bohužel měl možnost ověřit – po pádu z 1,5 metru na beton přístroj dál fotografoval). Díky masivnímu gripu sedne A650 IS výborně do ruky. Otočný displej usnadňuje snímání od země i nad hlavou, a to, na rozdíl od displeje pouze výklopného, i při snímání na výšku.

Jeho velikost je podobně jako u předchůdce A640 2,5", počet obrazových bodů vzrostl na 173 000 – to je ovšem v dnešní době a na danou kategorii přístroje stále podprůměrná hodnota. Celkově si ale zaslouží pochvalu, s čitelností jsem neměl problémy ani na přímém slunci. V některých situacích přesto možná oceníte, že výrobce zachoval i průhledový hledáček – samozřejmě nečekejte zázrak, obraz v něm je malý, na širokém ohnisku navíc uvidíte i kus objektivu, plošné pokrytí mírně přesahuje 70 procent.

S11.jpg
Plastový stativový závit trochu kazí dojem z jinak velmi odolně působícího těla 

S novou generací fotoaparátu přišel samozřejmě nový snímač. Vzrostlo nejen jeho rozlišení z 10 na 12 Mpx, ale také velikost z 1/1,8" na 1/1,7". Plocha připadající na jednu buňku se tak zmenšila jen mírně. Větší čip si vyžádal novou konstrukci objektivu – ten bohužel stále začíná na nepříliš širokých 35 mm, zato na opačném konci dosahuje 210 mm, to vše při světelnosti F2,8–4,8. Nechybí mu ani stabilizátor obrazu.

S07.jpg

Znáte-li PowerShot A640, objevíte na zadní straně nový ovládací prvek – samostatné tlačítko pro nastavení citlivosti. Vedle hledáčku vlevo pak vidíte tlačítko přímého tisku, kterému můžete v menu přiřadit jinou funkci – například zobrazení mřížky na displeji.

menu_fntlacitko.gif
Tlačítku přímého tisku můžete nastavit jinou funkci

Další tlačítko slouží pro korekci expozice. Ostatní základní parametry snímku nastavujete pomocí zjednodušené nabídky ukryté pod tlačítkem FUNC. SET uprostřed křížového ovladače. Kromě jiného tu naleznete i volbu Mé barvy, pomocí které lze upravit kontrast snímku. Snadný přístup k nastavení kontrastu pokládám za velmi důležitý, za jasného počasí tak můžete do určité míry zvýšit dynamický rozsah snímku. 

menu_funcset.gif
Základní parametry snímku jsou dostupné pod tlačítkem FUNC. SET

Křížový ovladač má jen dvě polohy obsazeny přímým přístupem k funkcím. To je trochu škoda, volná pozice se dala využít třeba pro zapínání/vypínání optického stabilizátoru a už tak velmi pohotovému ovládání přístroje by pak asi nebylo co vytknout.    

S10.jpg

Na hlavním voliči na vrchní straně PowerShotu A650 IS najdete všechny základní expoziční režimy – programovou automatiku, předvolbu clonny, času i plný manuál. Můžete také přímo zvolit čtyři scénické módy, dalších devět se jich skrývá pod pozicí SCN. Velmi zajímavá je i poloha C – do ní si můžete uložit prakticky všechna nastavení fotoaparátu. Částečně tak můžete nahradit třeba i chybějící tlačítko stabilizátoru – to když pod pozici C uložite třeba programový režim bez stabilizátoru, kdežto pozice A zůstane pro program se stabilizátorem.

menu_sceny.gif
 

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Canon PowerShot A650 IS umožňuje ručně nastavit citlivost od ISO 80 po ISO 1 600, ve speciálním scénickém režimu je k dispozici ještě ISO 3 200. Volbu citlivosti můžete nechat také na automatice – pak máte k dispozici dva režimy – Auto (fotoaparát nastaví maximálně ISO 200) a Auto Hi (maximálně ISO 800).

menu_af.gif

Bohaté možnosti nastavení nabízí autofokus – na výběr je středový, nechání výběru zaostřovacího bodu na automatice nebo zvolit tzv. FlexiZone, kdy lze zaostřovací rámeček posouvat téměř po celé ploše snímku. I u Canonu se stává běžnou funkcí detekce tváře. Pokud ji aktivujete, pokusí se přístroj najít v záběru obličej – potřebuje k tomu vidět  obě oči, tvář z profilu nerozezná. Jestliže žádný obličej nenajde, přepne se na běžný automatický výběr zaostřovacího bodu.

 menu_blesk.gif

Dobré možnosti nastavení má i vestavěný blesk. Najdete zde i synchronizaci na druhou lamelu, což při snímání pohybu a kombinaci denního i bleskového světla působí přirozenějším dojmem. K potlačení efektu červených očí nepoužívá PowerShot A650 sérii předblesků, nýbrž rozsvítí po namáčknutí spouště výraznou oranžovou diodu. Potlačení ale není dostatečně účinné – na řadě snímků červené oči stejně najdete a musíte se s nimi tak poprat až v počítači.

Aktivujete-li pomalou synchronizaci, nastaví fotoaparát čas odpovídající okolnímu osvětlení – běžně třeba jednu sekundu. Pomalá synchronizace sice prosvětlí pozadí, které by se jinak topilo ve tmě, ale efekt je až příliš výrazný, nepoužijete-li korekci, může přirozené osvětlení nadměrně rozmazat i objekt v popředí. Obvykle tuto situaci řeším nastavením manuálního režimu a v něm vhodného času, například 1/10 s. Většina fotoaparátů, s kterými jsem se dosud setkal, i v takovém případě ovládá blesk automaticky, fotografie je správně exponovaná. PowerShot A650 IS však přepíná na manuální režim i blesk – v menu můžete jen nastavit jeho intenzitu. Nakonec jsem odhalil, že chci-li mít fotografie správně automaticky exponované a přitom s požadovanou dobou expozice, musím nastavit režim předvolby času.

Aktivujete-li blesk, vyšle PowerShot A650 IS vždy ještě před expozicí pomocný záblesk pro TTL měření. To má jistě pozitivní vliv na přesnost expozice, na druhou stranu ale vede ke zpoždění spouště i při namáčknutí – naměřili jsme 0,2 s. 

menu_is.gif

Stabilizátor obrazu můžete nechat vypnutý, nebo zvolit jeden ze tří režimů. V prvním je aktivní trvale, i při komponování snímku. Druhý režim sepne stabilizátor jen v okamžiku expozice. Režim panorámování odstraňuje chvění jen ve svislém směru, nemá vliv na vodorovné otáčení. Stabilizátor je (jako u Canonu obvykle) dostatečně účinný, dovolí prodloužit expoziční čas asi o tři stupně.   

menu_prohlizeni.gif

PowerShot A650 IS bohužel nedisponuje reálným histogramem, pouze náhledovým v režimu prohlížení. U takto vyspělého kompaktu je to bezpochyby škoda, u expozičně náročných scén nezbývá, než pořídit zkušební snímek a až podle něj upravit parametry snímání.

menu_ostatni.gif

Čtyři tužkové akumulátory Sanyo eneloop s kapacitou 2 300 mAh vydržely při běžném provozu na jedno nabití asi pro 300 snímků. 

Videosekvence můžete zaznamenat v maximálním rozlišení 640 × 480 obrazových bodů při frekvenci 30 sn./s. Během natáčení nelze použít optický zoom, jen čtyřnásobný digitální. 

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Objektiv PowerShotu A650 má, i přes šestinásobný rozsah ohniskových vzdáleností, vynikající kresbu. Ve větší části rozsahu se rozlišení ve středu obrazového pole drží nad hodnotou 2 100 lph, v rozích přesahuje 1 500 lph. Na nejdelším ohnisku jsou hodnoty trochu horší, ale i tady dosáhnete 1 800 lph ve středu a 1 400 lph v rozích.

Mírné soudkovité zkreslení na širokém konci zvolna přechází do téměř neznatelného poduškovitého na dlouhých ohniscích. Lépe mohla být eliminována chromatická aberace – fialové i zelené kontury najdete zejména při okrajích snímku, někdy mají výrazně rušivý charakter.

F01.jpgF02.jpg
max. velikost | max. velikost
F03.jpg
max. velikost 
Testovací obrazec - postupně ohnisko 35 mm, 80 mm, 210 mm

Canon na modelu PowerShot A650 IS opět dokazuje, že si umí poradit se šumem. Obrazový procesor jej odstraňuje účinně, současně ale šetrně k detailům. Pro řadu námětů můžete bez problémů použít ještě ISO 800. Sám bych si občas dovolil nastavit i ISO 1 600 – tady už samozřejmě musíte počítat se značným šumem, který má ale docela příjemný, monochromatický charakter. 

F04.jpgF05.jpg
max. velikost | max. velikost
F06.jpgF07.jpg
max. velikost | max. velikost
F08.jpgF09.jpg
max. velikost | max. velikost
Standardní scéna postupně při citlivosti ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1 600
 F12.jpgF13.jpg
max. velikost | max. velikost
F14.jpgF15.jpg
max. velikost | max. velikost
F16.jpg
max. velikost 
Reálná scéna postupně při citlivosti ISO 100, 200, 400, 800, 1 600. Na posledních snímcích vidíte i vadu způsobenou pronikáním parazitního světla na snímač

Poměrně dobře zvládá fotoaparát i scény s velkým rozsahem jasů. Za jasného letního dne samozřejmě může být vhodné nastavit nižší kontrast, dynamický rozsah se tím ještě trochu zvýší.

senzitometrie.png

Naměřili jsme

Přístroj se výborně drží a velmi dobře ovládá, ale reaguje pomaleji – nepotěší dvousekundová prodleva mezi snímky, také autofokus není rychlý, zato však je velmi spolehlivý. Nemá problémy ani v šeru. Není-li úplná tma, můžete nechat pomocné AF světlo vypnuté. Schopnost zaostřit ve špatných podmínkách patří k přednostem A650 IS a pokud jste zvyklí při akčních záběrech vždy nejdříve namáčknout spoušť, nebudete mít s autofokusem žádný problém.

Canon PowerShot A650 IS 
první snímek2,02 s
snímek bez namáčknutí0,52 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
připravenost k dalšímu snímku2,05 s
rychlost sériového snímání1,2 sn./s
max. počet snímků v sériineomezený
měřeno s paměťovou kartouSD 512 MB Lexar
 

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

F17.jpgF18.jpg
max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu zoomu – ohniska 35 mm a 210 mm
F19.jpgF20.jpg
max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny – vlevo denní světlo, vpravo denní světlo s bleskem
F21.jpg
max. velikost
Blesk s režimem předvolby času, 1/13 s
F22.jpgF23.jpg
max. velikost | max. velikost
Protisvětlo zvládá objektiv velmi dobře
F24.jpgF25.jpg
max. velikost | max. velikost
V makrorežimu můžete teoreticky snímat už od 1 cm
 

Další demosnímky - ISO 100:

F26.jpgF27.jpg
max. velikost | max. velikost
F28.jpgF29.jpg
max. velikost | max. velikost
F30.jpgF31.jpg
max. velikost | max. velikost
F32.jpgF33.jpg
max. velikost | max. velikost
F34.jpg
max. velikost

Další demosnímky - ISO 200:

F35.jpgF36.jpg
max. velikost | max. velikost

Další demosnímky - ISO 400:

F37.jpgF38.jpg
max. velikost | max. velikost
F39.jpgF40.jpg
max. velikost | max. velikost

Další demosnímky - ISO 1 600:

F41.jpg
max. velikost

 

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Canon PowerShot A650 IS je nezvykle robustní kompakt, který si zachovává tradiční napájení čtyřmi tužkovými akumulátory. Tuto vlastnost někteří uživatelé ocení, jiní si jej právě kvůli ní nepořídí.

Velké rozměry přispívají k nezvykle pohodlnému držení přístroje. Také ovládacích prvků je dostatek, všechny potřebné parametry s výjimkou aktivace obrazového stabilizátoru jsou snadno přístupné. Komfort obsluhy dále zvyšuje otočný displej.

Rychlostními parametry však fotoaparát neohromí – další snímek můžete pořídit až dvě vteřiny po předchozím, také autofokus je pomalejší, zato velmi spolehlivý, ostří dobře i ve zhoršených světelných podmínkách.

Objektiv má ve většině rozsahu vynikající kresbu, snad jen na nejdleším ohnisku je obraz trochu měkčí, přesto stále dobře použitelný. Na některých snímcích ale ruší chromatická aberace. Výborně zvládá fotoaparát protisvětlo.

S Canonem PowerShot A650 IS se nemusíte bát použít vyšší citlivosti, odšumování je účinné, přitom příliš nevyhlazuje detaily.  

Plusy:

  • ergonomie držení 
  • pohodlné ovládání
  • otočný displej
  • autofokus zaostří i ve zhoršených podmínkách
  • optický obrazový stabilizátor
  • výborné rozlišení objektivu
  • šetrné odšumování

Minusy:

  • pomalejší autofokus
  • chromatická aberace
  • zpoždění spouště při aktivovaném blesku
  • absence reálného histogramu
  • absence RAWu

Oficiální cena:

  • 11 490 Kč vč. DPH

Zdroj:

Redakce DIGIarena.cz používá akumulátory a nabíječku Sanyo eneloop. Zapůjčila společnost SOLID CZECH.

solid czech.gif

Určitě si přečtěte

Články odjinud