6
Fotogalerie

Zrcadlovka, kompakt, či ultrazoom?

Jak vybrat fotoaparát s kvalitním obrazovým výstupem. Pomoc méně zkušeným fotografům.

Při výběru fotoaparátu se setkáte s množstvím různých parametrů, je to doslova džungle čísel. Existuje však jeden parametr, který v propagačních materiálech většinou nenajdete a přitom je klíčový.

Jedná se o velikost snímacího čipu, od té se odvíjí podstatné vlastnosti foťáku – kvalita fotek a schopnost kvalitně fotit i za horšího světla, velikost objektivu, schopnost rozostřit pozadí. Tyto vlastnosti jsou klíčové vzhledem k tomu, co chcete fotit.

Každá velikost snímacího čipu má své označení (např. 1/1,7" nebo APS-C), na následujícím obrázku můžete vidět, jak velké jsou rozdíly ve velikosti těchto jednotlivých typů čipů:

01 velikost-senzoru.jpg
Velikosti senzorů
  • 1/2,3": malé kompakty a ultrazoomy – např. Panasonic TZ20, Nikon P500, Canon SX130 IS, BENQ DC S1420, atd.
  • 1/1,8": kompakty a kupodivu i Nokia N8
  • 1/1,6" a 1/1,7": tzv. „profi“ kompakty a supersvětelné kompakty – Canon G12, Nikon P7000, Canon S100, Panasonic LX5, Samsung EX1, Olympus XZ1
  • Nikon CX: nový systém bezzrcadlovek od Nikonu – Nikon J1 a V1
  • 4/3": Bezzrcadlovky Olympus PEN, Panasonic GF3, G3, GX1
  • APS-C Canon: zrcadlovky od Canonu – Canon EOS 1100D, 600D, 60D, 7D, ..
  • APS-C Sony, Nikon DX: zrcadlovky a SLT od Sony, bezzrcadlovky Sony NEX, zrcadlovky od Nikonu a Pentaxu (Sony vyrábí čipy pro Nikon a Pentax).
  • Fullframe: profesionální zrcadlovky s čipem o velikosti kinofilmového políčka – Canon EOS 1Ds Mk III, Canon EOS 5D, Nikon D3S, Nikon D700, Sony
  • Středoformát: není zachycen na obrázku, je plošně ještě dvakrát větší než fullframe

V velikosti snímacího čipu vyplývají ty nejpodstatnější vlastnosti fotoaparátu:

Kvalita obrazu

S malým zjednodušením se dá říct, čím větší snímací čip, tím lepší kvalita obrazu. Je to proto, že větší čip dokáže zachytit více světla a lépe se tak vypořádat s obrazovým šumem. Právě obrazový šum je problém při focení za horších světelných podmínek.

Snímací čip přeměňuje světlo v elektronický signál a pokud je světla málo, je elektronický signál slabý a musí být zesílen. Se signálem se však zesílí i elektronický šum. Velikost tohoto zesílení reprezentuje hodnota ISO, na čím větší ISO fotíte, tím větší je na fotce šum. Větší snímače zachytí víc světla, má tak silnější signál a šum se neprojeví v takové míře. Na následujících ukázkách z Dpreview.com, můžete názorně vidět, jak se šum projeví na různě velkých čipech při ISO 400 (výřezy fotek jsou 1:1).

02 fotak-kvalita-obrazu.jpg
Rozdíl v kvalitě obrazu v závislosti na různé velikosti čipu, zdroj: Dpreview.com

Je vidět, že největší problém se šumem mají ultrazoomy a levné kompakty s 1/2,3" čipem, nejlépe jsou na tom fullframe zrcadlovky. Rozdíly mezi čipy také záleží na počtu megapixelů (čím víc Mpx, tím víc šumu) a taky na použité technologii, novější čipy zpravidla šumí míň.

Nejnovějším výkřikem techniky je tzv. Back-illuminated čip (BSI), který díky obrácené konstrukci dokáže efektivněji využít dopadající světlo a 1/2,3" BSI čip se tak obrazovou kvalitou blíží běžnému 1/1,6" čipu. BSI čip má např. nový Panasonic FZ150, je to jeden z mála použitelných ultrazoomů.

Výrobci se snaží se šumem bojovat nejen pomocí novějších technologií, ale taky softwarovým odšumováním, které je velmi dobře patrné v JPEG formátu – se šumem nenávratně mizí i detaily, lokální barevnost a kontrast. Pokud chcete kvalitní fotografie, tak je především potřeba foťák, co umí fotit do RAWu. Při focení některým z pokročilých kompaktů (1/1,6" a 1/1,7" čip) do RAWu a vyvolání v počítači, často získáte lepší obrazovou kvalitu, než když budete fotit zrcadlovkou do JPEGu.

RAW dále umožnuje dostat z fotky vyšší dynamický rozsah (např. nevěsta nebude mít místo šatů přepálený bílý flek) a je možné u něj pěkně prosvětlovat stíny (populární HDR efekt). V JPEGu jsou kvůli odšumu detaily ve stínech slité do tmavých fleků a jejich prosvětlení vypadá dost ošklivě.

Podívejte se na srovnání RAWu přímo z foťáku, jak ho dokáže odšumět Camera RAW z Photoshopu CS5 a co s fotkou udělá foťák při focení do JPEGu:

03 fotak-raw-jpeg.jpg
Srovnání kvality obrazu mezi RAW formátem z fotoaparátu, Photoshopu a snímek pořízený do JPEGu

Potřebnou kvalitu obrazu je nutné posuzovat hlavně z hlediska použití fotografie. Na fotky na Facebook stačí kvalitou i mobilní telefon, když si ale zobrazíte fotku na celou obrazovku monitoru, vytisknete jako obraz či kalendář, tak už je nižší kvalita vidět.

Menší velikost snímacího čipu může být kompenzována vysoce světelným objektivem. Ukázkovým příkladem jsou tzv. supersvětelné kompakty – Panasonic LX5, Samsung EX1, Olympus XZ1 a Fuji X10. Díky tomu že jejich objektiv dokáže zásobovat snímací čip zhruba 4× větším množstvím světla než je obvyklé u běžných kompaktů, lze fotit na 4× nižší ISO a fotka je tak podstatně méně zašumněná.

Díky schopnosti fotit na 4× nižší ISO se supersvětelné kompakty kvalitou fotek vyrovnají zrcadlovkám s nasazeným běžným setovým objektivem.

Podívejte se, jak rozdílná může být kvalita u foťáků ve stejné cenové relaci (kolem sedmi a půl tisíce).

04 fotak-srovnani.jpg
Rozdíl v kvalitě ve stejné cenové relaci

Protože kompakt Samsung EX1 má 4× světelnější objektiv, tak fotí na 4× nižší ISO. U Nikonu P500 byla obrazová kvalita obětována za extrémní 36× zoom.

Kombinace malého čipu a extrémně velkého zoomu je podobně nesmyslná jako namontovat na malé osobní auto požární žebřík. Focení s ultrazoomem vyžaduje hodně světla (resp. krátký expoziční čas) a i za slunečného počasí je problém udržet extrémní zoom tak, aby nedošlo k roztřepání obrazu. Slunce ovšem zahřívá vzduch a ten se vlní. Při zazoomování na několik set metrů vzdálený objekt, je už vidět deformace obrazu vlivem vlnění vzduchu.

Proto se na velké vzdálenosti fotí ráno či večer (typicky divoká zvířata), kdy je vzduch chladný a zvířata nejsou zalezlá ve stínu. Ráno či večer je ovšem zase málo světla a malý čip ultrazoomu vyprodukuje rozmazaný obraz, tentokrát z důvodu odšumování při vysoké citlivosti (ISO). Úžasné parametry ultrazoomů tak fungují jen v marketingových materiálech, v praxi ultrazoom tvrdě narazí a největší zoom je často v podstatě nepoužitelný.

Pokračování 2 / 2

Podle čeho vybírat

Velikost objektivu

Od velikosti snímače se odvíjí velikost objektivu. Zrcadlovky a bezzrcadlovky mají oproti kompaktům tak velké objektivy právě proto, že mají podstatně větší čip. Pěkně je to vidět na bezzrcadlovce Sony Nex, zatímco tělo fotoaparátu má velikost kompaktu, objektiv je obrovský i když má jen trojnásobný zoom:

05 fotak-sony-nex.jpg
Od velikosti snímače se odvíjí velikost objektivu

Ultrazoomy s 30× zoomem mají objektiv menší, Panasonic TZ20 dokonce schová 16× zoom objektiv do kompaktního těla. To je ale vykoupeno použitím velmi malého 1/2,3" čipu se špatnou obrazovou kvalitou. Na špatné obrazové kvalitě ultrazoomů se také podepisuje širokorozsahový objektiv, konstrukce takového objektivu znamená značné kompromisy – objektiv hůř přenáší kontrast a má horší kresbu.

Rozostření pozadí (hloubka ostrosti)

Schopnost fotoaparátu rozostřit pozadí záleží hlavně na velikosti čipu, čím větší čip tím lze pozadí více rozostřit. Rozostření pozadí závisí ještě na dalších podstatných faktorech – cloně, ohnisku (aktuální přiblížení zoomu) a ostřící vzdálenosti. Obecně se dá říct že s kompaktem lze pořádně rozostřit pozadí za kytkou, se zrcadlovkou za člověkem a se středoformátem i za slonem.

Se supersvětelným kompaktem, který může fotit na velmi nízkou clonu, se sice dá rozostřit pozadí víc než s normálním kompaktem, ale nelze dosáhnout možností zrcadlovky s nasazeným supersvětelným objektivem (obvykle pevný 50mm či 85mm objektiv se světelností F1,2, F1,4 či F1,8).

06 fotak-hloubka-ostrosti.jpg

Jaký typ fotoaparátu tedy koupit?

To záleží především na tom, co chcete fotit. Já to vidím zhruba takto:

Krajina

Krajina se dá slušně vyfotit téměř čímkoliv – pokročilým kompaktem, zrcadlovkou, SLT či bezzrcadlovkou. Důležité je fotit do RAWu, jen tak lze zachytit jemné detaily listí, větví, trávy, apod. Ultrazoom na krajinu moc nedoporučuji, protože širokorozsahový objektiv má spoustu neduhů, které se negativně podepíší na kvalitě fotky.

Portrét

Při focení portrétu je často využívanou technikou rozostření pozadí, které pomůže fotografovanou osobu oddělit od pozadí. Na dostatečné rozostření pozadí u portrétů lidí je potřeba zrcadlovka či SLT se supersvětelným objektivem (obvykle pevný 50mm či 85mm objektiv se světelností F1,2, F1,4 či F1,8), setový objektiv nestačí.

Produktová fotografie

U produktových fotek je důležité, aby byl výrobek vyfocen zcela ostře, aby žádná z jeho částí nebyla mimo hloubku ostrosti. Na takové focení se nejlépe hodí kompakt, který díky malému čipu vyfotí vše ostře. Se zrcadlovkou je toto problém a často nezbude nic jiného, než produkt vyfotit na několikrát (pokaždé zaostřit na jinou část) a seskládat výsledek v počítači. Takový postup se ale dá dost těžko použít, když je potřeba nafotit stovky výrobků pro e-shop.

Cestování

Při cestování hraje podstatnou roli váha, několikakilová zrcadlovkářská výbava se pěkně pronese, praktičtější je vzít si s sebou kompakt, bezzrcadlovku či ultrazoom (když člověka až tak netrápí kvalita fotek). Obzvlášť kompakt lze mít stále u sebe a často se stane, že nejlepší fotky člověk udělá na nejméně očekávaném místě. Pokud s sebou nenosíte i stativ, tak je dobré, aby ten kompakt byl supersvětelný, s tím se dá udělat slušná fotka téměř za jakýchkoliv světelných podmínek.

Sportovní fotografie

Sportovní fotografie je technicky a finančně jednou z nejnáročnějších disciplín fotografie. Protože klade vysoké nároky na rychlost ostření, jsou potřeba vyšší modely zrcadlovek či SLT a rychle ostřící, světelné objektivy, které se nechají řádně zaplatit.

Fotolovy (Wildlife)

Opět doména zrcadlovkek a SLT, jiné druhy fotoaparátů nemají objektivy s tak dlouhým ohniskem. Některé ultrazoomy sice nabízí hodně dlouhý objektiv, ale protože se zvířata fotí často za špatných světelných podmínek, tak tam ultrazoom nestačí z důvodů mizerné obrazové kvality při vysokém ISO, kvůli objektivu se špatným přenosem kontrastu a nedostatečné rychlosti ostření.

Street foto

Pro zachycení zajímavých situací na ulici je dobré být nenápadný, nepoutat pozornost obrovským foťákem – lidé se pak nechovají přirozeně. Henri Cartier-Bresson (otec street fotografie) proto dokonce zamaloval černou barvou lesklé části své Leicy. Na street foto se nejvíc hodí nějaký menší foťák, který umí fotit i za horších světelných podmínek (např. v podchodu). Může to být supersvětelný kompakt, bezzrcadlovka s nasazeným kompaktním pevným sklem (tzv. Palačinkou), či maličký Pentax Q.

Závěrečné rozuzlení

Jak je vidět, fotoaparát vhodný na focení všeho prostě neexistuje. Popularita ultrazoomů svědčí o tom, že kupující chtějí přístroj, co je schopný fotit vše od širokoúhlých záběrů krajiny až po létající orly, ale dostanou foťák co není schopný dobře vyfotit ani jedno z toho.

Zrcadlovku je dobré kupovat hlavně kvůli specializovaným objektivům, které umožní špičkově fotit sport, portréty či krajinu. Mít zrcadlovku či bezzrcadlovku jen s běžným setovým objektivem nemá moc smysl, kvalitou obrazu i možností pracovat s hloubkou ostrosti to vyjde nastejno jako podstatně menší a lehčí supersvětelný kompakt.

Chcete-li podstatně lepší kvalitu obrazu, berte foťák co umí RAW. Nákup kvalitní fotovýbavy má smysl jen při focení do RAWu.

Autor článku je lektorem kurzů Photoshopu, najdete jej na www.Flor.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud