14
Fotogalerie

Neotřesitelná šestka od Canonu

Canon dobývá nejen srdce zrcadlovkářů, představil také šest kompaktů, které mají šanci se na přesyceném trhu prosadit.

Všech šest novinek od Canonu spatří světlo českého trhu hned zkraje podzimu. Pojďme se tedy podívat, s jakými digitály budeme mít co do činění. Výrobce přináší čerstvý vítr hned do tří svých produktových linií: oživuje „géčkovou řadu PowerShotem G9, dvěma upgrady obohacuje populární řadu „A“ a k inovacím dochází ve dvou případech také u stylových IXUSů. Bez pochyb nejvýraznějším zásahem do portfolia je zcela nová řada SX, která by měla být odpovědí na ultrazoomovou řadu TZ od Panasoniku.

Ve výčtu novinek najdeme 3 osmimegapixelové modely, zbylá trojice se nese v duchu současného módního trendu snímačů s 12 Mpx rozlišením. Všechny modely (!!!) jsou vybaveny optickým obrazovým stabilizátorem. K jejich výbavě patří obrazový procesor DIGIC III, a k vlastnostem zdokonalená technologie detekce obličeje a schopnost odstranit červené oči ze snímků přímo ve fotoaparátu.

Fotoaparáty podporují manuálně nastavitelnou citlivost ISO 1 600 a umí pracovat s funkcí Auto ISO Shift, která by měla zajistit navýšení citlivosti v případě, že hrozí rozmazání snímku vlivem roztřesení přístroje (o těchto vlastnostech se nebudeme zmiňovat u každého modelu zvlášť). Uvedené novinky podporují paměťové karty SD/SDHC/MMC/MMCplus a HC MMCplus.

České ceny fotoaparátů ještě nejsou známy, proto v tabulce Základní technické parametry uvádíme cenu v dolarech. Jisté však je, že nejnovější ultrazoom s desetinásobným rozsahem SX100 by měl stát méně než 10 tisíc korun, nabitou peněženku však budete muset mít při koupi stylového titanového IXUSe 960 IS.

PowerShot G9 – RAW je zpátky!

S ročním odstupem považoval Canon za „povinnost“ oprášit model střední třídy PowerShot G7, jenž evropská asociace EISA ocenila jako nejlepší evropský pokročilý kompakt roku 2007/2008.

K „nedostačujícím“ 10 megapixelům PowerShotu G7 přidal nyní výrobce další dva miliony buněk, a tak by mělo být možné vytisknout snímek až o velikosti A2 (kdo by to ale z kompaktu dělal?). Nová „gé devítka“ sice zřejmě zvládne ještě o chlup lepší výsledek v obrazové kvalitě při nejnižší citlivosti, důležitější však bude vypořádání se firmwaru s hladinou šumu při tolika buňkách na čipu o velikosti 1/1,7". Canon vychází vstříc obavám a do fotoaparátu vrací surový formát RAW, kterým disponoval již PowerShot G6 a jeho absence u G7 byla zcela nepochopitelná (snímky lze ukládat současně do JPEGu i RAWu).

Do optické soustavy nebylo zasaženo vůbec, setkáváme se tedy opět s 6násobným rozsahem zoomu, dobrou světelností a stabilizací. K základním vlastnostem patří opět nastavení citlivosti od ISO 80 do ISO 1 600, expoziční a zaostřovací bracketing, korekce blesku i ND filtr. Video můžete zaznamenávat v rozlišení 1 024 × 768 px při rychlosti 15 sn./s nebo v 640 × 480 px při 30 sn./s.

01.jpg
S předchozím PowerShotem G7 jako by si z oka vypadli

Po stránce designu není PowerShot G9 nijak inovován, z konstrukčního hlediska došlo pouze k jediné změně, a to ke zvětšení LCD panelu z 2,5" na populární 3". Při zachování stejných rozměrů těla to tedy znamená ústupek v podobě zmenšení plochy pro ovládací prvky: snad to nebude mít vliv na horší uchopení. Z osvědčených featur, kterými jsou např. samostatné otočné kolečko pro volbu citlivosti či sáňky na blesk, se tedy budeme těšit stejně tak jako u předchozího modelu. Nechybí bajonetový úchyt, díky kterému je možné (přes redukční tubus) nasadit širokoúhlý konvertor nebo telekonvertor a samozřejmě i filtry, volitelně lze dokoupit take podvodní pouzdro.

02.jpg
Zadní stěně nově vévodí pohledný 3“ displej
02_b.jpg
Na horním voliči se opět shledáme se dvěma uživatelskými režimy

Recenzi předchůdce, PowerShotu G7, si můžete přečíst zde.

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: 1/1,7", CCD 12 Mpx
  • optický stabilizátor: ano
  • max. výst. rozlišení: 4 000 × 3 000 pixelů
  • paměťové médium: SD/SDHC/MMC/MMCplus, HC MMCplus
  • objektiv: 35–210 mm, F2,8–4,8
  • LCD displej: úhlopříčka 3", 230 000 obrazových bodů
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ
  • záznamový formát: JPEG, RAW
  • cena: 499 dolarů

Canon PowerShot SX100 IS – kompaktní, levný, rodinný

Model SX100 jde v dosud osamocených stopách Panasoniků řady TZ – dosahuje také kompaktních rozměrů (109 × 71,5 × 47 mm při váze 266 gramů), je vyživován stejným 10× zoomem a na zadní stěně postrádá hledáček. Zároveň ale nelze přehlédnout designovou tradici „eskové“ ultrazoomové řady od Canonu.

Nad osmimegapixelovým nováčkem můžete mít plnou manuální kontrolu (což je nebetyčný rozdíl v porovnání s automatickými Lumixy TZ1, TZ2 a TZ3), a k tomu nabízí další téměř dvacítku scénických programů. Je samozřejmě nezbytné, aby fotoaparát s tímto rozsahem objektivu (chválíme výbornou světelnost na nejdelším ohnisku!) byl vybaven optickým obrazovým stabilizátorem.

03_cerny.jpg03_stribrny.jpg
Stejně jako u „eskových“ ultrazoomů od Canonu, i nový SX100 bude k dostání v černé a stříbrné

Zadní stěnu těla můžeme považovat za příznivý vítr – SX100 totiž přináší inovaci v rozmístění ovládacích prvků (bereme v úvahu pouze kompakty od Canonu). Model je vybaven stejným okružím kolem tlačítka FUNC.SET, které funkčně kopíruje kruhové voliče zrcadlovek Canon a také PowerShotu G7/G9. Otázkou však zůstává, proč výrobce prvňáčkovi v řadě SX nedopřává kvalitní rozlišení 2,5" displeje.

K oživení funkce Detekce obličeje se přidává nově Výběr a sledování obličeje (Face Select and Track): po její aktivaci by měl fotoaparát „udržet pozornost“ na vybraném obličeji z davu a zachovat jej dobře exponovaný a zaostřený.

04.jpg
Panelu s ovládacími tlačítky bylo přiděleno místo pod displejem. Druhé zleva nové tlačítko „Výběr obličeje“

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: 1/2,5", CCD 8 Mpx
  • optický stabilizátor: ano
  • max. výst. rozlišení: 3 264 × 2 448 pixelů
  • paměťové médium: SD/SDHC/MMC/MMCplus/HC MMCplus
  • objektiv: 36–360 mm, F2,8–4,3
  • LCD displej: úhlopříčka 2,5", 172 000 obrazových bodů
  • možnosti napájení: 2× AA akumulátor, síťový napáječ
  • záznamový formát: JPEG
  • cena: 299 dolarů

Pokračování 2 / 3

Stabilní za všech okolností

Canon PowerShot A650 IS – 12 Mpx kvítek

Populání řada PowerShot A zaznamenala první dvanáctimegový přírůstek. Model A650 IS – vybavený všemi dostupnými expozičními režimy od automatiky až po plný manuál – má totožnou optickou soustavu jako již v minulé kapitole jmenovaný PowerShot G9: objektiv má tedy šestinásobný rozsah 35–210 mm a světelnost F2,8–4,8 (tyto vlastnosti náleží také modelu A720 IS, o němž bude řeč za chvíli), shodu zaznamenal také CCD čip 1/1,7". Stručné ohlédnutí: oproti předchozím PowerShotům A630 a A640 udělal model pokrok přinejmenším ve 3 parametrech: vedle navýšení megapixelů se zvýšil i rozsah optiky ze 4 na 6× a nově přibyla optická stabilizace, s níž jsme se u řady A6xx ještě nesetkali.

05.jpg
Ve vystouplém gripu se schovávají 4 AA akumulátory

Z konstrukčního hlediska je samozřejmě velice sympatickou vlastností umístění 2,5" displeje na otočný kloub. Předpokládáme ale, že vzhledem k velmi nízkému rozlišení 173 tisíc obrazových bodů bude obraz na displeji docela hrubý, stejně jako u starších modelů. Dvě volné pozice na čtyřsměrném ovladači fungují jako směrové šipky, výhodou je samostatné tlačítko pro citlivost ISO. Tu lze manuálně nastavit „pouze“ do ISO 1 600, a tak nechybí ani scénický mód s vysokou citlivostí ISO 3 200.

06.jpg07.jpg
Výklopné schopnosti displeje oceníte jak při fotografování nad hlavou, tak i např. u makrozáběrů

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: 1/1,7", CCD 12 Mpx
  • optický stabilizátor: ano
  • max. výst. rozlišení: 4 000 × 3 000 pixelů
  • paměťové médium: SD/SDHC/MMC/MMCplus, HC MMCplus
  • objektiv: 35–210 mm, F2,8–4,8
  • LCD displej: úhlopříčka 2,5", 173 000 obrazových bodů
  • možnosti napájení: 4× AA akumulátor, síťový napáječ
  • záznamový formát: JPEG
  • cena: 399 dolarů

Canon PowerShot A720 IS – tak jak ho známe

Předpokládejme, že jste pozorně četli informace o modelu A650 IS – pak věřte, že nový A720 IS je téměř totožný. Hlavní rozdíl spočívá v počtu megapixelů na snímači, jichž je 8 (jedná se o upgradovanou verzi o rok staršího sedmimegapixelového PowerShotu A710 IS). Citlivost čipu si můžete také nastavit maximálně na ISO 1 600, ale scénický režim ISO 3 200 již není k dispozici.

08.jpg
Malý a lehký osmimegáč

Optika, tedy její rozsah i světelnost, jsou zcela shodné. Z konstrukčního hlediska je rozdíl v LCD panelu, který sice zachovává stejnou velikost, jeho rozlišení 115 000 pixelů však zůstalo totožně podprůměrné jako u přímého předchůdce. Na rozdíl od A650 IS je přístroj poháněn jen dvěma AA akumulátory, data však ukládá na stejné paměťové karty. Podle dostupných informací by měl také stát mnohem méně – o 150 dolarů.

09.jpg
Áčková řada si potrpí na průhledový optický hledáček

Stejně jako pro PowerShot A650 IS, i pro tento model jsou volitelně k dispozici konvertory optiky a podvodní pouzdro.

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: 1/2,5", CCD 8 Mpx
  • optický stabilizátor: ano
  • max. výst. rozlišení: 3 264 × 2 448 pixelů
  • paměťové médium: SD/SDHC/MMC/MMCplus/HC MMCplus
  • objektiv: 35–210 mm, F2,8–4,8
  • LCD displej: úhlopříčka 2,5", 115 000 obrazových bodů
  • možnosti napájení: 2× AA akumulátor, síťový napáječ
  • záznamový formát: JPEG
  • cena: 249 dolarů

Pokračování 3 / 3

Ve znamení miniatur

Digital IXUS 960 IS – pevnější než ocel

Přesně před rokem uvedl Canon vlajkovou loď mezi stylovým IXUSy, 10Mpx model 900 Ti v titanovém provedení. Také jeho nástupce IXUS 960 IS nosí plášť ze stejného materiálu. Už z názvu vyplývá důležitý rozdíl mezi modely, jíž je integrace obrazového stabilizátoru, další novinkou je poskok megapixelů na cifru 12. Zatímco loňský přírůstek vykazoval standardní 3× zoom, nový IXUS vládne 3,7× rozpětím objektivu, jeho světelnost na dlouhém konci F5,8 však není zvlášť růžová.

10.jpg
S jakým materiálem máme do činění, transparentně dokazuje i nápis na těle

Expoziční automat má k dispozici 18 scénických režimů, včetně módu s dosažením vysoké citlivosti ISO 3 200 – manuálně lze nastavit stejně jako u prvního titanového modelu jen ISO 1 600. Můžete se spolehnout na bohatou funkční výbavu, kdy tradiční nabídku doplňují hravé funkce – například paleta barevných efektů. Výrobce neopomněl ani natáčení videosekvencí v rozlišení 1 024 × 768 pixelů rychlostí 15 sn./s, nebo v nižším rozlišení při 30 sn./s. Novinkou není ani funkce Face Detection a úpravy červených očí na snímcích. 11.jpg Dotykový kruhový ovladač expozičního automatu je plně vytížen

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: 1/1,7", CCD 12 Mpx
  • optický stabilizátor: ano
  • max. výst. rozlišení: 4 000 × 3 000 pixelů
  • paměťové médium: SD/SDHC/MMC/MMCplus, HC MMCplus
  • objektiv: 36–133 mm, F2,8–5,8
  • LCD displej: úhlopříčka 2,5", 230 000 obrazových bodů
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ
  • záznamový formát: JPEG
  • cena: 449 dolarů

Digital IXUS 860 IS – hledáček nehledejte

Expoziční automat se 17 scénickými režimy, stabilizovaný IXUS 860 IS, je regulérním nástupcem loňského modelu 850 IS, jehož designové i funkční vlastnosti kopíruje. Sedm megapixelů na snímači je nyní vystřídáno osmi miliony buněk, optika zůstala s počátečním širokoúhlým ohniskem a 3,8× rozsahem nepozměněna. Viditelnou změnou na stylově zaobleném těle je masivní 3" displej s rozlišením 230 000 pixelů oproti dřívějšímu 2,5" s 207 tisíci body.

12.jpg
Zatímco IXUS 850 IS disponoval optickým hledáčkem, na „osmsetšedesátce“ jej nenajdeme
13.jpg
Více než 2/3 zadní stěny zabírá 3“ displej

Kovem opláštěný digitál si budete moci koupit ve stříbrné nebo černé barvě.

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: 1/2,5", CCD 8 Mpx
  • optický stabilizátor: ano
  • max. výst. rozlišení: 3 264 × 2 448 pixelů
  • paměťové médium: SD/SDHC/MMC/MMCplus, HC MMCplus
  • objektiv: 28–105 mm, F2,8–5,8
  • LCD displej: úhlopříčka 3", 230 000 obrazových bodů
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ
  • záznamový formát: JPEG
  • cena: 399 dolarů

Určitě si přečtěte

Články odjinud