7
Fotogalerie

Existuje kompakt, který nešumí?

Prakticky ve všech digitálních kompaktech najdeme snímače, jejichž velikost je podobná, jako nehet na prstu.

Pomalu ale jistě se dostává údaj o velikosti snímače mezi sledované parametry při výběru fotoaparátu. Ačkoliv stále hraje prim údaj o rozlišení snímače či o rozsahu, rozuměj násobcích, zoomu, pokročilejší uživatelé už ví, že větší je lepší.

Začněme zeširoka. Kinofilmové políčko má velikost 36 × 24 mm, což znamená, že úhlopříčka tohoto okénka je přibližně 43 mm. Slepá větev ve vývoji filmových materiálů – APS filmy – měly velikost políčka o něco menší, při zachování poměru stran 3:2 to bylo 25,1 × 16,7 mm, což značí úhlopříčku přibližně 31 mm. Velice podobná je i velikost snímače digitálních zrcadlovek – 23,7 × 15,6 mm (Nikon, Pentax, Sony, Samsung) případně 22,2 × 14,8 mm (Canon). Výjimkou je samozřejmě několik modelů, které mají snímač stejně velký jako kinofilmové políčko (např. Canon EOS 5D).

kompakt.gifSLR.gif
Ukázak velikosti snímače u kompaktu a zrcadlovky
zdroj: dpreview.com

Rozlišení u digitálních zrcadlovek je dnes podobné jako u komapktů, od 6 Mpx do 12 Mpx, velikost jednotlivých snímacích buněk je však diametrálně odlišná. U kompaktů se dnes setkáme nějčastěji s velikostní snímače 1/2,5" případně 1/1,8" – úhlopříčka u těchto snímačů je 7,2 mm (1/2,5") a 9 mm (1/1,8"). Sami si jistě vydedukujete, že velikost jednoho pixelu snímače musí být u komapktu mnohonásobně menší než u zrcadlovky.

V důsledku toho dochází u kompaktů k nepříliš příznivé skutečnosti, kterou je vyšší míra digitálního šumu. Jelikož menší pixel (světlocitlivá buňka) zachytí menší náboj, je nutné tento náboj více zesílit. Vinou zesílení signálu se zesílí i šum, který pak vidíme na fotografii v podobě nepěkných barevných skvrn. Popis je to velice zjednodušený, pro naše účely však v současné chvíli dostačuje.

ccdsizes.gif
Porovnání snímačů různé velikosti
zdroj: dpreview.com

Obecně je tedy možné konstatovat, že čím větší je snímač digitálního fotoaparátu, tím menší je obvykle hladina šumu. Pokud tedy vezmeme dva digitály se snímačem velikosti 1/2,5", přičemž jeden bude mít rozlišení 5 Mpx a druhý 8 Mpx, pak je velice pravděpodobné, že druhý přístroj (8 Mpx) bude mít mnohem vyšší hladinu šumu než první.

Pokud však vedle sebe postavíme dva digitály, z nichž jeden má snímač velikosti 1/2,5" a rozlišení 7 Mpx a druhý má velikost snímače 1/1,8" a rozlišení 8 Mpx, bude na tom lépe druhý jmenovaný. Pokud totiž vydělíte plochu snímače počtem pixelů, zjistíte, že v druhém případě je pixel větší, tím pádem není nutné tolik zesilovat signál a výsledný šum je nižší.

Nutno však dodat, že významnou roli hraje při zpracování také obrazový procesor fotoaparátu, který u kompaktů nejde obejít. U zrcadlovek a některých ultrazoomů je možné fotit do RAWu a tím obrazový procesor a jeho zásah do obrazu obejít. U kompaktů však nastavení obrazového procesoru ovlivňuje každý snímek. Pokud je jeho nastavení vhodné, dokáže výsledný šum dobře eliminovat, v opačném případě se setkáte se snímky, které vypadají jako akvarelová malba.

Kompakt s velkým snímačem?

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že věší velikost pixelu (světlocitlivé buňky snímače) je lepší, neboť s sebou nese méně šumu. Ruku v ruce s narůstající velikostí pixelu jde samozřejmě i narůstající rozměr snímače. Takže čím větší je snímač v digitálním kompaktu, tím by měl být lepší.

Valná většina kompaktů, které jsou dnes k dispozi má snímač velikosti 1/2,5" případně 1/1,8". Ještě před několika lety jsme se mohli setkat se snímači většími, a to 2/3" (velikost 8,8 × 6,6 mm), jejich produkce však přestala přibližně před dvěma a půl lety. V současné době je tak na trhu pouze několik modelů se snímačem větším jak 1/1,8", některé z nich jsou navíc výběhovými typy. Pojďme se na některé podívat.

Sigma DP1
Kompakt s největším snímačem vůbec. U tohoto modelu výrobce použil snímač velikosti 20,7 × 13,8 mm, což jsou rozměry blížící se APS-C snímači. Jiný kompakt, s podobným parametrem, na trhu není. Bohužel však na trhu není ani tento model, ačkoliv jej Sigma představila v druhé polovině roku 2006, dosud není na trhu. Podle dostupných informací by se měl kompakt objevit letos na podzim.

sigma DP1.jpg

Tradičně velké snímače najdeme u digitálů Fujifilm. Mezi ty aktuálně prodávané patří například FinePix A820, jehož snímač má velikost 1/1,6". Podobně jsou na tom i modely FinePix F40 fd nebo FinePix A800. Ve většině případů mají tyto kompakty firemní snímač Super CCD, který s sebou navíc nese vylepšený dynamický rozsah snímače.

fujiffilm.jpg

Hned po Fujifilmu najdeme snímač s největší plochou u Panasonicu Lumix LX2, kde je to 1/1,65" , nově pak například Ricoh Caplio GX100 s veikostí 1/1,75". Tímto rozměrem končí nestandardní velikosti a tím i velké snímače a začíná dlouhá série digitálů se snímačem velikosti 1/1,8".

 lumix.jpgricoh.jpg

Jaké jsou vaše zkušenosti s šumem a velikostí snímače? Podělte se s námi v diskuzi.

Určitě si přečtěte

Články odjinud