15
Fotogalerie

Ortonův efekt v digitální fotokomoře

Snímky ze zasněnou atmosférou znáte určitě z portrétní fotografie, kde jsou tvořeny vhodným filtrem. Podobnou atmosféru však lze vytvořit i jinak.

Ortonův efekt, jak již sám název napovídá, je objevem fotografa Michaela Ortona, který tuto techniku používá v podstatě jako svoji obchodní značku. Samotný ortonův efekt je založen na složení/prolnutí dvojice snímků, přičemž jeden snímek je správně exponován a zaostřen, zatímco druhý snímek je přeexponován přibližně o dvě EV, společně s kontrolovaným rozostřením.

Vzhledem k tomu, že Orton pracoval původně s filmovým negativem, byla výsledná fotografie tvořena tak, že oba snímky v temné komoře položil na sebe a následně osvítil. Takto vzniklá fotografie vypadala jako by byla rozmazaná, nicméně stále měla ostré obrysy. Hlavním důvodem pro vznik této techniky byla snaha Michaela Ortona napodobit akvarelovou malbu.

Digitální ortonův efekt

V současné době je možné ortonův efekt vytvořit dvěma způsoby – stejným postupem jako při použití filmového negativu, avšak za použití digitálních snímků, jejichž složení v editoru je mnohem snazší Druhou cestou je vytvoření pouze z jednoho snímku přímo v počítači.

Pro dosažení co nejlepšího výsledku je ideální, aby editor pracoval s vrstvami, nicméně jde to i bez nich (viz dále). Program Adobe Photoshop Elements má dokonce efekt přímo integrovaný v přednastavených filtrech, a to od verze 10.

Ideálními náměty pro aplikaci Ortonova efektu jsou panoramata, snímky přírody, abstraktní fotografie anebo zmíněné portréty a akty. Fotografie, které pracují s pohybem hlavního objektu, jako je například sportovní fotografie, jsou pro použití nevhodné, neboť by snímek působil už příliš nereálně.

Ortonův efekt v Adobe Photoshopu

Otevřete fotografii v aplikaci Adobe Photoshop a duplikujte svrchní vrstvu s názvem Pozadí v panelu vrstev pomocí Ctrl + J, nebo pravým kliknutím na ni a zvolením Duplikovat vrstvu. Nastavte Režim prolnutí, této nově vytvořené vrstvy z Normální na Závoj.

1.jpg 
Dialog pro vytvoření vrstvy a změnu režimu prolnutí

Klikněte opět pravým tlačítkem myši na novou vrstvu a z vyvolané kontextové nabídky zvolte Do jedné vrstvy. Tento příkaz všechny stávající vrstvy spojí.

2.jpg 
Spojení vrstev do jedné

Jednu nově vytvořenou vrstvu kliknutím na ni a stiskem Ctrl + J opět duplikujte (nebo alternativně výběrem Duplikovat z nabídky pomocí pravého tlačítka). Poté z hlavního menu v horní části obrazovky vyberte Filtr | Rozostření | Gaussovské rozostření. V závislosti na rozlišení snímku můžete experimentovat s nastavením a sílou efektu. U snímků s rozlišením více než 3 Mpx nastavte Poloměr na hodnotu vyšší než 10.

3.jpg 
Nastavení Gaussovského rozostření

V takto rozostřené vrstvě následně nastavte Režim prolnutí z Normální na Násobit a pak se již můžete kochat hotovou fotografií s Ortonovým efektem.

pred.jpgpo.jpg
Vlevo původní snímek, vpravo pak snímek po úpravách

Ortonův efekt v Zoner Photo Studiu

Ačkoliv jsem výše uvedl, že pro tvorbu Ortonova efektu je třeba editor, který umí pracovat s vrstvami, lze se stejného výsledku dobrat i mírně odlišnou cestou a sice složením dvou snímků dohromady  bez vrstev.

V modulu Editor Zoner Photo Studia vyvolejte dialog Rozmazat (Ctrl+6), v němž vyberete Gaussovské rozostření se silou efektu v rozmezí 5–20, pamatujte na to, že snímek by měl mít zřetelné obrysy.

01.png 
Dialog Rozmazat s nastavením Gaussovského rozostření

Po aplikaci efektu si snímek uložte jako kopii originálu. Následně otevřete původní nezměněný snímek a do něj vložíte jeho rozmazanou kopii pomocí funkce Obrázek do obrázku (Ctrl+Shift+T). Při vkládání je třeba zvolit režim prolnutí Závoj.

02.png 
Dialog pro vložení obrázku do obrázku

Po prolnutí obou snímků je vhodné ještě mírně upravit konstrast pomocí úrovní (Shift+L) anebo pomocí křivek (Shift+C).

pred.jpgpo.jpg
 Vlevo původní obrázek, vpravo pak po úpravách

Inspiraci hledejte ve webových galeriích

Nemalé množství snímků s ortonovým efektem najdete přímo na stránkách tvůrce tohoto postupu Michaela Ortona. Pokud budete pátrat dále, narazíte i na snímky amatérských fotografů například na Flickru.

yonushNZ.jpg Trina Baker.jpg
foto: yonushNZ  | foto: Trina Baker
Brent.jpg EJP_Photo.jpg
foto: Brent | foto: EJP Photo
Delusions.jpg kate e.jpg
foto: FlickrDelusions | foto: kate e.did
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud