10
Fotogalerie

Panasonic vytáhl trumfy, Kodak mění čip

Pomalu ale jistě se opět začíná rozjíždět lavina letních novinek. První vlaštovkou je 18× zoom Panasonic.

Uplynulo přesně čtrnáct dnů od naší poslední prohlídky nových digitálů na trhu a jsou tu další horké novinky. Na co se můžeme těšit? Do kompaktů se konečně dostal CMOS snímač a Panasonic bude vyrábět přímého konkurenta pro Olympus SP 550. Takže s chutí do podrobností.

Kodak Easyshare C513

Jakkoliv by se mohlo zdát, že Kodak polevuje ve vývoji, není tomu tak. Jelikož je jedním ze stěžejních výrobců snímačů pro digitální fotoaparáty, není divu, že s malým CMOS snímačem v kompaktu přišel jako první.

V současné době je Kodak Easyshare C513 jediným digitálním kompaktem na světě, který je osazen CMOS snímačem. Ty známe především z digitálních zrcadlovek, kde mají navíc větší rozměry. Podle Kodaku by měl nový typ snímače přinést lepší reprodukci barev, větší dynamický rozsah a také nižší hladinu šumu. Na ověření poslední informace si však budeme muset ještě počkat, neboť maximální citlivost použitého snímače je ISO 160, respektive ISO 200 v režimu digitální stabilizace.

c513-front.jpg

Po konstrukční stránce je Easyshare C513 vyveden jako jednoduchý expoziční automat určený úplným začátečníkům, pokročilé expoziční režimy či bohaté funkční vybavení byste u něj hledali marně. To stejné platí i o snímací soustavě. Objektiv má trojnásobný optický zoom s běžným rozsahem 36–108 mm a a světelností F2,7–4,8. Clonit je možno pouze na dvě uvedené hodnoty.

Velikost snímače je standardních 1/2,5" a jeho rozlišení 5 Mpx, což značí maximální velikost fotografií  2 572 × 1 928 obrazových bodů. Videosekvence je možné natáčet ve VGA kvalitě 640 × 480 obrazových bodů při frekvenci 15 sn./s. Jak již bylo zmíněno, nejvyšší manuálně nastavitelná citlivost snímače je ISO 160, naopak nejnižší citlivost je ISO 80. Pořízené fotografie můžete prohlížet na displeji s úhlopříčkou 2,4" a nízkým rozlišením 115 000 obrazových bodů. Kromě plné automatiky je možné využít jeden ze čtrnácti scénických režimů.

c513-back.jpg

Fotoaparát je napájen dvojicí akumulátorů velikosti AA, snímky se ukládají na paměťovou kartu SD, MMC nebo do interní paměti o velikosti 16 MB. Pro komunikaci s okolím slouží USB rozhraní nebo volitelně dokoupitelná dokovací stanice s USB a AV výstupem. Na trhu by se měl aparát objevt koncem srpna, předpokládaná cena je méně jak tři tisíce korun.

Panasonic Lumix FX55 a Lumix FX33

Již téměř tradičně přichází Panasonic s dvojicí kompaktů, které se navzájem liší pouze v několika detailech. Podobně jako u ostatních modelů Lumix z řady FX, i tato dvojice má kovové opláštění těla, osvědčené uspořádání ovládacích prvků a v neposlední řadě také několik různých barevných provedení.

FX33k_front.jpg

Oba dva fotoaparáty jsou osazeny snímačem s rozlišením 8,1 Mpx, maximální velikost snímku je tedy 3 264 × 2 448 obrazových bodů. Pro nastavení citlivosti je možné zvolit jeden ze tří režimů: automatická citlivost, vysoká citlivost (ISO 1 600 až ISO 6 400) nebo ruční nastavení citlivosti (ISO 100 až ISO 1 600).

FX55s_slant.jpg

Příslušnost k vyšší třídě automatů značí použitý objektiv, ten má 3,6× zoom s rozsahem ohnisek 28–100 mm a průměrnou světelností F2,8–5,6. Nezbytný je i optický stabilizátor obrazu MEGA O.I.S.  Jediným prvkem, který zmíněné modely odlišuje, je velikost displeje, ten má u FX55 velikost 3" a rozlišení 230 000 bodů, u FX33 má velikost 2,5" a rozlišení 207 000. V obou případech je možné u displeje nastavit tři úrovně podsvícení.

FX33s_back.jpg FX55s_Back.jpg
Vlevo Lumix FX33, vpravo pak Lumix FX55

Ostatní vybavení fotoaparátů je téměř shodné s předchůdci. Expoziční automatiku doplňuje dvaadvacet scénických režimů, šest stupňů vyvážení bílé a pět režimů blesku. Slot pro paměťové karty si rozumí s formátem SD/SDHC/MMC, v nouzi jistě oceníte i 27MB vnitřní paměť.

FX55s_Top.jpg

Fotoaparáty budou k dispozici koncem léta v několikerém barevném provedení, jejich cena zatím nebyla stanovena.

Panasonic Lumix FZ18

Lumix FZ18 je odpovědí na digitál s dosud největším rozsahem zoomu, a to Olympus SP- 550 UZ. Nejen, že Panasonic přichází s osvědčeným designem a stejnými násobky přblížení. Objektiv má naprosto shodný rozsah ohnisek 28–504 mm a o chlup lepší světelnost F2,8–4,2. Navrch má Panasonic oproti Olympusu jedn megapixel rozlišení navíc.

FZ18k slant hood sm.jpg FZ18s_hood_Slant.jpg

Fotoaparát vypadá identicky jako ostatní modely série FZxx, rozměry se nejvíce blíží modelu Lumix FZ8, který byl jeho předlohou. Pomineme-li snímač s vyšším rozlišením a jiný objektiv, jsou oba modely prakticky totožné. Novinkou jsou tři expoziční režimy: Inteligentní automatika – automaticky vybírá vhodný scénický režim z nabídky krajina, makro, noční krajina a noční portrét. Detekce obličeje už se dostala i do aparátů Panasonic, kde údajně dokáže rozpoznat patnáct tváří v záběru. Poslední novou funkcí je průběžné ostření, kdy fotoaparát průběžně doostřuje bez nutnosti namáčknutí spouště, to by mělo přispět také ke zkrácení prodlevy mezi stiskem spouště a exponováním snímku.

FZ18k_Back.jpg

Snímač s rozlišením 8,1 Mpx produkuje snímky o velikosti 3 264 × 2 448 obrazových bodů, jeho citlivost je možné nastavit v rozmezí ISO 100 až ISO 1 600. Režim vysoké citlivosti pak pracuje s rozsahem hodnot ISO1 600 sž ISO 6 400). Elektronický hledáček i displej zůstaly stejné jako u Lumixe FZ8. Také způsob napájení a kompatibilita paměťových karet.

Na trhu by se měl digitál objevit začátkem podzimu, jeho maloobchodní cena zatím nebyla stanovena.

Podrobné technické informace vám brzy přineseme v katalogu digitálů.

Určitě si přečtěte

Články odjinud