8
Fotogalerie

Zoner Photo Studio 15 – snadný import a rychlé úpravy

Zoner Photo Studio 15 přináší opět několik vylepšení, která jsou spíše evoluční než revoluční. Více než výkon se ladilo uživatelské rozhraní.

Uvádění nové verze programu Zoner Photo Studio je téměř tradicí. Každoročně se na podzim objeví nová verze programu, který patří mezi nejpoužívanější fotoeditory nejen díky relativně nízké ceně, ale především díky českému rozhraní (a samozřejmě také díky ostatním jazykovým mutacím).

Vzhledem k tomu, že se jedná již o patnáctou verzi programu, tak nemá smysl hodnotit ZPS 15 v kontextu toho, zda se jedná o revoluční změnu či o vývoj v řádech několika krůčků kupředu. Se zásadní změnou přišel Zoner Software u pořadové verze číslo 12, kdy bylo přepracováno uživatelské rozhraní, které se od té doby dělí do samostatných modulů – Správce, Prohlížeč, Editor, RAW.

Každá další verze programu přinesla vylepšení některých částí programu – jednou to byly spíše editační funkce, poté podpora práce s RAW daty a jindy zase vylepšené možnosti vyhledávání a filtrování fotografií. Nejinak je tomu i u dnes představeného Zoner Photo Studia 15, které je výsledkem logického vývoje. Podobně, jako je tomu v posledních letech u webovývh prezentací, tak i v vývojářům v Zoner Software došlo, že je potřeba zapracovat především na uživatelském rozhraní.

Import

Zoner Photo Studio 15 tedy přichází s vylepšeným uživatelským rozhraním a několika dalšími funkcemu, které by měly primárně sloužit k rychlejší a pohodlnější práci. Tou nejviditelnější změnou je přidání nového modulu – Import – který je určen pro snadný přenos obrázků mezi počítačem a fotoaparátem (či jiným zařízením).

01.png
Nový modul Import

Současně s přidáním nového modulu bylo upraveno hlavní okno programu, kde již není samostatná lišta v jeho záhlaví, pracovní plocha tak narostla o několik pixelů na výšku. Pro někoho možná nepodstatná věc, pro mne poměrně příjemný detail.

Synchronizace

Novou funkci Synchronizace najdete v menu Organizovat a jejím primárním účelem je snadná záloha fotografií na více místech – jak praví několik pravidel, fotky byste měli mít uloženy minimálně na dvou samostatných discích. Rozhraní pro synchronizaci je velmi jednoduché a přehledné – zvolíte výchozí a cílovou složku a také způsob synchronizace (symetricky, asymetricky či asymetricky s mazáním v cíli). Následně program porovná obsah vybraných složek, zobrazí výsledek a můžete nechat data synchronizovat.

02.png 
Nastavení synchronizace složek

Automatické zálohování originálu

Pro nenapravitelné zapomnětlivce je určena funkce Zálohování originálu, která ve výchozím nastavení automaticky zálohuje originální snímek v okamžiku, kdy jej upravíte. Program tak preventivně ukládá původní neupravený obrázek, takže se k němu můžete kdykoliv vrátit. Praktická funkce především pro ty, kdo oříznou a upraví snímek a poté zjistí, že pracovali s originálem, nikoliv s kopií. V nastavení programu je možné funkci vypnout a také určit kam se má záloha ukládat.

03.png 
Funkce záloha originálu se nastavuje v okně Možnosti

Rychlé úpravy

Asi největším rozdílem oproti předchozí verzi Zoner Photo Studia v rámci editoru je nový panel Rychlých úprav. Panel úprav v sobě integruje nejvíce používané editační nástroje – úprava expozice, vyvážení bílé a tonální křivku – a jakákoliv změna v nastavení těchto nástrojů se okamžitě projeví na editovaném obrázku v podobě náhledu.

04.png
Rychlé úpravy ve výchozím nastavení

Krom těchto základních úprav najdete v panelu druhou záložku s tzv. Rychlými filtry, kde jsou předdefinované filtry pro úpravu fotografií, např. simulace polaroidu či lomo fotografie apod. V této záložce můžete také ukládat filtry vlastní. Velmi snadno se tak dostanete k uživatelskému nastavení, aniž byste museli vstupovat do hlavního menu.

05.png
Panel rychlé filtry 

Úprava fotek v Zoneramě

Webová galerie Zonerama je již od verze 14 přímo integrovaná do programu a pouhým přetažením fotografií do vlastní složky je publikujete na webu. Nově je možné snímky nahrané do Zoneramy upravovat. V předchozí verzi jste mohli snímky pouze prohlížet, nyní je v editoru upravíte stejně, jako všechny ostatní snímky a při uložení se změní nahraný obrázek.

Tilt-shift efekt

V poslední době velmi populární efekt miniatury nebo také tilt-shift efekt byl přidán do záložky efekty. Již podle názvu je jasné, co efekt umí – simuluje použití tilt-shift objektivu, který umožňuje lokální zaostření. V rámci nastavení efektu pracujete s několika proměnými, díky nimž lze dosáhnout široké škály výsledků.

07.png 
Nastavení Tilt-shift efektu

Prohlídka produktu

Velkou změnou je tzv. Prohlídka produktu – jakýsi tutoriál, který by měl uživatele naučit v několika krocích používat Zoner Photo Studio 15. Aktivujete jej v menu nápověda, respektive při prvním startu programu je aktivní ve spodní liště programu.

08.png
Prohlídku produktu rozhodně neminete 

Prohlídka produktu je rozdělena do celkem pěti lekcí, kterými můžete a nemusíte projít. V každé lekci je formou obrázků a popisků znázorněno, co program umí a která funkce k čemu slouží. Součástí jsou i praktické tipy pro používání a pluginy pro sdílení na sociálních sítích, takže uživatel se může velmi snadno pochlubit, co se naučil.

09.png 
V rámci prohlídky jsou popsány veškeré důležité funkce

Upgradovat či nikoliv

Tradiční otázka na závěr, má smysl upgradovat z přechozí verze programu? Osobně si myslím, že ano. Nové uživatelské rozhraní znatelně urychlí práci při úpravách fotek, protože máte k dispozici okamžitý náhled zvolené úpravy a nemusíte otvárat dílčí dialogová okna. Automatické zálohování je zase praktickou pojistkou při vaší zapomnětlivosti. Vzhledem k tomu, že cena programu je stejná jako cena předchozí verze, není při nákupu nové licence nad čím uvažovat.

Pro uživatele předchozí verze by měl být Zoner Photo Studio 15 dostupný za zvýhodněnou cenu. Podrobnosti přineseme ještě v průběhu dneška, kdy bude nová verze programu oficiálně představena.

Určitě si přečtěte

Články odjinud