5
Fotogalerie

Fotografie týdne: za plotem

Pokud se podíváme do dějin filosofie, můžeme mít pocit, že jde o elitní záležitost pánů v úctyhodném věku s dlouhým vousem. Bylo tomu ale tak?

Myslím, že učebnice filosofie pro všechny možné obory, ale i umění, filosofům křivdí. Ukazují je, jako staré může, kteří říkají cosi nesrozumitelného a těžko pochopitelného. Taková filosofie se vlastně k ničemu příliš nehodí, protože je odtržená od reality.

Jistě není bez zajímavosti, že velké ideologie se proti filosofii snažili vymezovat a nějakým způsobem ji negovat. Motto Filozofické fakulty v Brně – myšlení nevyšlo z módy – je možná odpovědí na to proč. Pokud se podíváme, jakým způsobem jsou vyobrazeni velikáni univerzální vědy jako je Aristoteles, Sokrates, Platón či Mach, jde vždy o pány, kteří jsou si nápadně podobní – dlouhý vous, méně vlasů a výraz člověka, který má sice zkušenosti stáří, ale je už svým způsobem trochu mimo.

O těch, kteří vous nemají – ať již jde o Kanta, Descarta nebo Gödela se snad ani nevyplatí mluvit, protože ty nechápe již téměř nikdo, jako by říkal hlas veřejného mínění.

Myslím, že každý, kdo má možnost se setkávat se staršími lidmi, potvrdí zajímavou zkušenost. Zatímco na první pohled mohou tyto osoby vypadat, že vůbec nevnímají a nerozumí době, ve chvíli, kdy se rozhodnou promluvit, nás často překvapí nadhled, znalosti a celková duševní vitalita a velikost těchto lidí.

Myslím, že podobné je to také s filosofií – pokud si odmyslíme patos starých výrazů a často podivné vytržení vět z kontextu a pustíme se do četby jejich děl, můžeme snadno zjistit totéž, co v případě starších lidí – její myšlenky jsou překvapivě svěží a inspirující. Pokud něco z módy nevyšlo, tak věřím, že právě myšlení, které je doménou nejen filosofie, ale také matematiky.Ostatně jím společná logika je základem jakéhokoli přesného myšlení a argumentace.

Muž na snímku za plotem tak může být analogií těchto úvah – výraz, ze kterého toho příliš nepřečteme, dlouhý vous a částečný distanc od nás. Přesto za námahu, kterou mu věnujeme, můžeme získat krásu poznání. Gratuluji autorovi snímku, který je proveden s tradičním rukopisem fotografa s přezdívkou auge.

DSC_0148_NEF.jpg 
za plotem, foto: auge

Dovoluji si pozvat na prohlídku dalších zajímavých snímků uplynulého týdne. Architektura nabízí pohled na člověka a prostor, ve kterém žije. Jistě není nadsázkou, když řekneme, že jde o umění, které lidský život ovlivňuje vůbec nejvíce. Tak jak to zachytil Jokr7 na snímku a tak jsem šel na kafe.

na-kafe_kopie.jpg 
a tak jsem šel na kafe, foto: jokr7

Známé tvrzení říká, že všechny cesty vedou do Říma. Jak lze toto tvrzení rozporovat ukazuje snímek Carcassonne - rozšíření cyklista od ali111.

carrcasonne.jpg 
Carcassonne - rozšíření cyklista, foto: ali111

Shimmell ukazuje jeden ze svých snímků popisujících život člověka ve městě, tentokráte s názvem houbař a tak jako vždy hraje prim křivka, člověk a nějaký cizorodý prvek. Tentokráte strom.

473805.jpg 
houbař, foto: shimmell

A na závěr ještě jeden pohled na život, tentokráte z retro ekonomické stránky na snímku Drahé bývanie od Chan.

HardLivin_.jpg 
Drahé bývani, foto: Chan

Určitě si přečtěte

Články odjinud