7
Fotogalerie

7 tipů pro focení portrétů nejen mobilním telefonem

Portrétní fotografie je řemeslo značně specifické. Není jednoduché jej zvládnout a hodně v něm závisí na vaší technice, myšlení a osobním vztahu s portrétovanou osobou.

Portrétní fotografie je zachycení podoby jedné nebo více osob na fotografii, ve které převládá tvář a její výraz. Cílem je, aby fotografie zobrazila podobu, osobitost nebo náladu portrétovaného. Stejně jako ostatní způsoby portrétování, zaměřuje se fotografie především na tvář osoby, ale na snímku může být i část těla, nebo celá postava a doplňující pozadí. Portrét není náhodný snímek, ale komponovaný obraz osoby ve statické pozici. Zdroj: Wikipedie

1. Použijte přírodní světlo

Přírodní světlo dá vašemu výsledku přirozenější barvy, kontrast i saturaci, zejména pokud fotografujete horšími mobilními čipy. Musí ho však být dostatek, jinak bude snímek trpět šumem, což je u portrétního snímku nežádoucí. Při fotografování ve studiu je pak jasné, že je umělé světlo na místě. Tam ale zase nejspíše nebudete fotografovat mobilem.

Obrázek 1.jpg
Dobře dopadající stín dodá snímku na dramatičnosti

Pokud máte čas si s fotografií a portrétovanou osobou pohrát, zkuste použít světlo procházející otevřenými dveřmi, oknem atd. Sledujte také směr stínu, který dokáže výsledku vtisknout nezaměnitelnou atmosféru. Při použití černobílé editace s vysokým kontrastem tento účinek ještě umocníte. Jinak také budou snímky vypadat, pokud je pořídíte při ranním rozbřesku nebo s večerním stmíváním.

2. Najděte prostor s málo rušivým pozadím

Dejte si pozor, aby na sebe pozadí scény nestrhlo příliš velkou pozornost a hlavně aby nerušilo její celkovou skladbu. Pokud budete mít za tváří změť objektů, budou na sebe zbytečně poutat oči pozorovatele a nevyniknou tak rysy portrétované osoby. Ponechte kolem objektu trochu prázdného místa a nechte jej tak na snímku dominovat.

Obrázek 2.jpg
Méně je rozhodně více

3. Řekněte něco o portrétované osobě

Co má fotografovaná osoba ráda? Čím se živí? Co je pro ní charakteristického? Jiřího Bartošku vyfotíte s brýlemi a s cigárem, Jaromíra Jágra zase s hokejovými rukavicemi. S rekvizitami to ale příliš nepřehánějte, ať nevytvoříte kýč.

Obrázek 3.jpg
Kde lépe vyfotit portrét boxera než v ringu?

Pokud ani vy, ani váš model nevíte, jak na portrétové fotografii pózovat, stáhněte si aplikace Posing App (iOS, Android, Windows Phone) a Posegram (iOS). Ty vám dobře napoví při různých situacích a i při tom, zda dokumentujete muže, ženu, děti, páry, anebo rovnou větší skupiny lidí. Posegram při fotografování dokonce ukáže na displeji jejich siluetu. Pro začátek se rozhodně hodí, profesionálové to ale moc není.

4. Nechte svůj subjekt působit uvolněně a dopřejte mu pohodlí

Vytvořte uvolněnou atmosféru, fotografovaný model tak bude více přirozený. Konverzujte s aktéry a dopřejte jim čas. Stress a uspěchanost nejsou na místě, stejně tak nejsou vhodné křečovité a nucené úsměvy, které mohou působit spíše rušivě a nepřirozeně.

Obrázek 4.jpg
Fotografovaná osoba nemusí vždy cíleně pózovat k tomu, aby vznikl zajímavý snímek

Pokud při rodinných momentkách fotografujete děti, pro jejich snímání si rozhodně klekněte a fotografujte z úrovně jejich očí.

5. Je dobré myslet na pravidlo třetin, ne vždy to ale musí platit

Rozdělte si scénu dle pravidla třetin. Pokud uvažujete, že výsledný snímek bude čtvercového formátu, můžete objekt umístit i do středu snímku. Také si vyzkoušejte do středu snímku umístit dominantní oko portrétované osoby, pokud hledí přímo do objektivu. Zároveň buďte kreativní. Protože se jedná o portrét, je jasné, že prim hraje tvář.

Namísto použití efektů a filtrů si pohrajte s rekvizitami a objekty, jakými jsou kupříkladu zrcadla (viz bod 3). Důležité je také sledovat linie. Portrét skrze zábradlí či díru v cihlové zdi bude jistě nezaměnitelným.

6. Zaměřte se na oči

Přímý pohled do objektivu může být fajn, ale ten nepřímý dodá snímku více dynamiky. Pozorovatelé prohlížející si vaše snímky budou automaticky hledat oči. Je to přirozené, oči totiž o člověku dokáží povědět nejvíce. Snažte se tedy, aby ty byly vždy ostré. Všechno kolem už pak natolik detailní být nemusí.

Můžete zde pracovat i s hloubkou ostrosti. K čemuž dobře poslouží aplikace Snapseed (iOS, Android) a její nabídky Center Focus a Tilt-Shift. Pro zvýraznění očí skvěle poslouží i titul TinType. Ne všem ale musí vyhovovat jeho použité filtry.

7. Volte vhodnou vzdálenost

Uvědomte si, že objektiv není tak dokonalý jako oči. Při exponování z nedostatečné vzdálenosti bude tvář vašeho objektu deformována. Pokud to tedy není vaším cílem, od objektu raději poodstupte, protože při příštím focení se vám může klidně stát, že už se od vás nenechá nikdo fotit.

Jak na editaci

Pokud potřebujete na tvářích retušovat některé nedostatky, jde to i mobilně. K tomu desktopovému má sice hodně daleko, mobilní Adobe Photoshop Touch (iOS, Android) ale zvládá dost na to, abyste s jeho službami byli spokojeni. Mimo retuše umí odstranit i efekt červených očí, kdybyste náhodou fotili s bleskem (jako že určitě nebudete). Vyzkoušet můžete i bezplatnou verzi s přídomkem Express (iOS, Android, Windows Phone).

Obrázek 5.pngObrázek 6.pngObrázek 7.png

Dále se může hodit i jednoduchá aplikace Touch Retouch (iOS, Android, Windows Phone) a to jak k retuším, tak k mazání rušivého pozadí. Stejně poslouží také titul Photo Eraser (iOS, Android). Už dopředu se ale pokuste všem nežádoucím prvkům na snímku vyhnout. S maskami, kdy celé pozadí nahradíte jiným, pak pěkně pracuje novinka v App Storu Enlight (iOS), která získala i ocenění vývojářů – Editor's Choice. Ta je i komplexní aplikací na celkovou úpravu snímku, jednoduchá a rychlá retuš jí ale chybí.

Pozn. Článek nepřímo vychází z blogu EyeEm.

Určitě si přečtěte

Články odjinud