9 zlozvyků, jimž byste se měli vyhnout při focení krajiny

4. září 2019
TWEET SDÍLET

​Krajinářská fotografie je jedním z nejoblíbenějších žánrů, v němž se zhlédl nejeden začátečník. Fotografování krajiny totiž nevyžaduje přímý kontakt s lidmi a vypadá, že se na něm nedá nic zkazit a nestojí to ani příliš velké úsilí. Tuto domněnku ve svém videu vyvrací fotograf Mark Denney. Vychází z vlastních zkušeností a poukazuje na zlozvyky, kterých se (leckdy i nevědomky) coby krajinář dopouští nejen on, ale i řada z nás.

Rychlá úprava snímků

Rychlou úpravou není myšlena doba procesu samotné editace fotografií, nýbrž nutkání vrhnout se na postproces hned po návratu z fotografování. Přesun fotografií z karty do počítače je potřebný, ale poté Mark Denney doporučuje nechat hlavu vychladnout a odpočinout od bezprostředních dojmů z focení a teprve pak, třeba i s odstupem několika dní, se pustit do výběru nejzdařilejších záběrů a jejich editace.

Ne nadarmo se říká že před finálním zhodnocením fotografií a následných úprav by si měl fotograf nechat alespoň den pauzu. V opačném případě totiž hrozí selektivní slepota, zvláště při úpravě monotematické sady fotografií.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Technika, Fotoškola, Software, Fotografové

Určitě si přečtěte

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s vyměnitelným objektivem, které by mohly pod stromečkem potěšit nejen vás, ale i vaše blízké.

88 Helena Vyplelová

Fotografie týdne: Pohlazení – o smrti a její důležitosti pro bytí

Fotografie týdne: Pohlazení – o smrti a její důležitosti pro bytí

Středověký člověk, jak upozorňuje Jacques Le Goff, má ke smrti dvojí silný vztah. Smrt je především branou do nebe. Je tím, pro co žijeme, můžeme sledovat těšení se na smrt, která je vysvobozením z pozemského utrpení a strádání.

Michal Černý