9 zlozvyků, jimž byste se měli vyhnout při focení krajiny

4. září 2019
TWEET SDÍLET

​Krajinářská fotografie je jedním z nejoblíbenějších žánrů, v němž se zhlédl nejeden začátečník. Fotografování krajiny totiž nevyžaduje přímý kontakt s lidmi a vypadá, že se na něm nedá nic zkazit a nestojí to ani příliš velké úsilí. Tuto domněnku ve svém videu vyvrací fotograf Mark Denney. Vychází z vlastních zkušeností a poukazuje na zlozvyky, kterých se (leckdy i nevědomky) coby krajinář dopouští nejen on, ale i řada z nás.

Rychlá úprava snímků

Rychlou úpravou není myšlena doba procesu samotné editace fotografií, nýbrž nutkání vrhnout se na postproces hned po návratu z fotografování. Přesun fotografií z karty do počítače je potřebný, ale poté Mark Denney doporučuje nechat hlavu vychladnout a odpočinout od bezprostředních dojmů z focení a teprve pak, třeba i s odstupem několika dní, se pustit do výběru nejzdařilejších záběrů a jejich editace.

Ne nadarmo se říká že před finálním zhodnocením fotografií a následných úprav by si měl fotograf nechat alespoň den pauzu. V opačném případě totiž hrozí selektivní slepota, zvláště při úpravě monotematické sady fotografií.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Technika, Fotoškola, Software, Fotografové

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Proč s sebou nosit mobil a digitál, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

34 Petr Březina

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

Objektiv je nedílnou součástí každého fotoaparátu a u některých je možné jej vyměnit. To je obrovská výhoda při kreativní fotografické tvorbě. Jaké sklo by se mohlo objevit pod vánočním stromečkem nadšeného fotografa?

42 Petr Březina