9 tipů pro tvorbu časosběrného videa noční oblohy

9 tipů pro tvorbu časosběrného videa noční oblohy

Časosběrná videa noční oblohy stále neztrácejí na oblibě. Přinášíme několik tipů, které oceníte, pokud se pustíte do tvorby svých vlastních.

Hned na úvod je třeba zmínit, že z technického hlediska je k tvorbě takového videa zapotřebí fotoaparát s velkým snímačem. Majitelé kompaktů mohou bohužel na slušný výsledek rovnou zapomenout.

Pak už to chce jen velkou porci trpělivosti a aplikovat následující tipy do reálného světa…

1. Pečlivě zvolené místo a kompozice je základ

Zdá se to jako samozřejmost, přesto řada fotografů plánování podceňuje. Aby výsledek v záplavě dalších vyniknul, je potřeba nalézt takové místo, které na první pohled zaujme a pečlivě doladit kompozici.

Využijte hvězdné mapy, abyste věděli, jak se budou hvězdy na daném místě pohybovat. Hledejte objekty v popředí, jenž ozvláštní kompozici, jako například starý osamělý strom nebo dřevěný plot a s citem je zapojte do zvolené scény.

Zapomeňte přitom na místa s umělým osvětlením, neboť na takových nebudou hvězdy prakticky vůbec vidět. Naopak zvažte zapojení soumraku a úsvitu, jelikož slunce v této době „pozlacuje“ část oblohy.

Kompozici si připravte ještě za světla. Není nic horšího, než potmě hýbat s fotoaparátem, hledat tlačítka a měnit nastavení. Obzvláště v horách nebo v chladných měsících s rukavicemi na rukou.

Pečlivě spočítejte, kolik expozic chcete pořídit a jaká má být pauza mezi jednotlivými snímky. Hvězdná obloha se pohybuje rychlostí asi 15° za hodinu a pro jednu sekundu videa je potřeba 24 snímků. Například pro pohyb oblohy o 90° a délce videa 20 sekund musí být pořízeno celkem 480 snímků v intervalu 45 s.

2. Použijte kvalitní stativ

Obyčejný stativ dokáže při krátkých expozičních časech jistě udělat dobrou službu. Avšak v noci, kdy délka expozice dosahuje několika desítek sekund, dokáže i malý pohyb fotoaparátu kompletně zkazit snímky. Použijte proto kvalitní, pevný stativ a zatižte jej batohem, obzvláště v případě silnějšího větru.

3. Světelný objektiv je nutností

Dnešní zrcadlovky a bezzrcadlovky zvládají šum jak na vyšší citlivosti, tak při delších expozicích velice dobře. Bez světelného objektivu si přesto příliš „neškrtnete“. Objektiv s hodnotou světelnosti F2,8 je naprosté minimum, aby šlo zkrátit dobu expozice na rozumnou hodnotu.

4. Foťte v manuálním režimu a do formátu RAW

Foťte zásadně v manuálním režimu. Expozimetr fotoaparátu nedokáže v noci správně odhadnout délku expozice a navíc by u každého snímku nastavil lehce jiné hodnoty. Expoziční hodnoty zvolte metodou pokus-omyl, dokud vám výsledek nepřijde dostatečně dobrý. Snažte se přitom nastavit citlivost na co nejnižší hodnotu, ideálně do ISO 800, a spíše prodloužit délku expozice, avšak ne na tolik, aby došlo k rozmazání hvězd.

To samé platí o ostření. Přepněte na manuální, zaostřete a výsledek zkontrolujte na displeji při největším zvětšení.

Nezapomeňte fotit do formátu RAW kvůli postprodukčním úpravám. Už jen kvůli vyvážení bílé a případným jemným úpravám expozice se to vždy vyplatí. Nepodceňte přitom velikost paměťové karty.

5. Vypněte úplně displej pro ušetření baterie

Po nastavení všech hodnot expozice a pořízení několika zkušebních snímků vypněte úplně displej včetně zobrazování rychlého náhledu. Ušetříte tím výrazně baterii, které jinak může rychle dojít dech. Aspoň jeden náhradní akumulátor by i tak měli mít zejména majitelé bezzrcadlovek samozřejmě s sebou.

6. U zrcadlovky použijte krytku hledáčku

Pokud hodláte provést časosběrné video noční oblohy za použití zrcadlovky, zakryjte hledáček. Zrcátko by sice ve zvednuté poloze mělo zabránit vnikání světla do fotoaparátu skrze hledáček, ale jistota je jistota. Krytka bývá běžně dodávána v balení s fotoaparátem, u některých modelů lze hledáček zakrýt popruhem po odstranění očnice. Pokud krytku nemáte, poslouží velmi dobře tmavá izolační lepící páska.

7. Načasování fotoaparátu

Velká část pokročilých fotoaparátů má funkci intervalového snímání zabudovanou. Stačí zavítat do menu, nastavit počet snímků, zvolit prodlevu mezi snímky a volbu potvrdit.

set.jpg 

Pokud ale náhodou vlastníte fotoaparát, který možnost intervalového snímání nenabízí, budete muset použít dálkové ovládání s touto funkcí. V případě nákupu originálního příslušenství nejde o levnou záležitost, pod anglickým slůvkem „intervalometer“ lze nicméně na eBayi bez problémů nalézt ovladače již za cenu okolo 200 Kč.

8. Spojení snímků dohromady

Po exportování pořízených snímků do formátu JPEG už zbývá jediné, spojení všech obrázků dohromady a vytvoření výsledného videa. Osobně k tomuto účelu používám Sony Movie Studio Platinum, nalézt lze však i alternativy, které jsou zdarma. Pro Windows jde například o jednoduchý program Photolapse nebo VirtualDub. Počet snímků za sekundu nezapomeňte nastavit na 24.

9. Když už obyčejný časosběr nestačí

Pro posunutí dojmu z videa na vyšší úroveň lze fotoaparát umístit na motorizované sáňky nebo osvětlit části scény baterkou. A pokud patříte mezi domácí kutily, můžete třeba fotoaparátem sledovat pohyb hvězd, tak jako to udělal Lance Page:

Pokud máte další tipy či rady, kterými se řídit při tvorbě časosběrného videa noční oblohy, nezapomeňte se o ně s námi podělit v diskuzi pod článkem.

Určitě si přečtěte

Články odjinud