Výběr jsem sestavil na základě dlouhodobých zkušeností s každou z aplikací. Nejprve se podíváme na ty, které umožňují pořízení a úpravy snímků přímo v telefonu. Ve druhé kapitole pak můžete nalézt tipy na aplikace, jenž oceníte při focení jak telefonem, tak zrcadlovkou či kompaktem.
U každé aplikace najdete odkaz a QR kód pro stažení. QR kód lze jednoduše naskenovat do telefonu stisknutím tlačítka lupy a následně použitím kukátka Bing.
ProShot
Jednoduše nejlepší aplikace pro práci s fotoaparátem v telefonu. ProShot umí snad vše, co byste mohli od fotoaparátu v mobilu požadovat. Nabízí tři základní režimy expozice – plnou automatiku, režim P a manuál. V režimu P lze nastavit kompenzaci expozice, citlivost a vyvážení bílé. Manuál pak přidává ještě možnost úpravy času. K dispozici jsou také dva uživatelské režimy.

Nechybí výběr způsobu expozice z hlediska počtu snímků, ProShot umí kontinuální snímkování zvolenou rychlostí, časovač a dokonce i timelapse. V režimu časovače zvládne pořídit buď jeden, nebo tři snímky po sobě s prodlevou 3 sekund mezi aktivací spouště.

A pokud by vám z nějakého důvodu nevyhovovalo automatické ostření, nabízí ProShot také možnost ručního ostření, přičemž dokáže přiblížit obraz. Aplikace zvládá i několik moderních vychytávek, jako zobrazení vodováhy, živého histogramu či vodících linek. V jedné z posledních verzí navíc přibyly filtry, takže hravější z nás mohou upravit fotografii dle svých představ přímo v aplikaci.
Jako jediné minus shledávám fakt, že aplikace neumí vymazat pořízené snímky, což je ale omezení samotné platformy Windows Phone. Jinak se jedná o velice dobrou investici v podobě 42 Kč s možností vyzkoušení před zakoupením.
BLINK
Druhou aplikaci ocení zejména akční fotografové. BLINK dokáže pořídit řadu fotografií rychle za sebou, přičemž několik prvních z nich zaznamená ještě před stisknutím spouště. Již nikdy vám tak neuteče jedinečný okamžik.

BLINK zvládne buď uložit jeden ze snímků, nebo z vybraných snímků vytvořit animovaný GIF. Ten lze poté sdílet přes Facebook, Twitter, Skydrive nebo e-mail.
Fantasia Painter
Od pořizování fotografií nyní přejděme k jejich úpravám. Aplikaci Fantasia Painter bych popsal jednoduše jako Photoshop do kapsy. Zvládá prakticky cokoliv, na co si vzpomenete. Nabízí nástroje podobné těm z desktopového Photoshopu, včetně klonování či redukce červených očí.


Nechybí ani možnost úpravy vyvážení barev, kontrastu, saturace, ořezu, narovnání a dokonce ani úpravy v barevném prostoru Lab. Se zvoleným snímkem můžeme provádět neskutečné věci, kdybych měl vyjmenovat všechny možnosti, nejspíše bych tento článek nikdy nedopsal.
Ale omezovat se nemusíte pouze na úpravy snímků. Díky štětcům není problém začít úplně od nuly a ukázat svůj malířský talent. A to nejlepší? Aplikace Fantasia Painter Free je kompletně zdarma, přičemž koupí placené verze za 42 Kč můžete podpořit vývojáře a zbavit se jedné drobné reklamy.
Fhotoroom
Fhotoroom sama o sobě je sociální sítí podobnou Instagramu. Oproti Instagramu však zde člověk spatří fotografie zprzněné filtry jen málokdy a většina snímků patří mezi ty opravdu povedené. Kromě prohlížení fotografií zvládá aplikace i řadu úprav. Nikam se přitom není potřeba registrovat, editor funguje jako samostatná část.


Na rozdíl od aplikace Fantasia Painter jsou možnosti přeměny fotografií slabší, zejména co se týče změn drobných detailů. Avšak Fhotoroom nabízí mnohem jednodušší ovládání a ze základních úprav nic nechybí. Mnoho uživatelů mu tak může dát například před zmíněným Fantasia Painterem přednost. Aplikace je zdarma a bez reklam.
Pokračování 2 / 2
Správné světlo a ideální počasí
V první kapitole jsem uvedl několik tipů na aplikace, které považuji za základní vybavení každého fotografa s Windows Phone. Nyní se podívejme na ty, které nejsou pro focení přímo potřeba, ale výrazně ulehčí práci.
Golden Hour
Při tzv. zlaté hodině vznikají jedny z nejhezčích fotografií. Název další aplikace naprosto vystihuje její účel. Golden Hour dokáže zobrazit čas zbývající do zlaté hodiny a její délku automaticky na základě vaší polohy. To samé pak zvládne i s tzv. modrou hodinou. Pro zapomětlivé pak nabízí možnost nastavení upozornění před začátkem.

Aplikace je zdarma.
Moon 3D
Moon 3D na rozdíl od Golden Hour sází na velké množství informací. Zobrazuje aktuální fází měsíce, průběh fází v aktuálním kalendářním měsíci, nebo třeba kompas usnadňující nalezení měsíce na zatažené obloze. Zvolit lze přitom libovolné datum.



Aplikace dále dokáže vykreslit graf střídání dne a noci, pozici měsíce vůči zemi, nebo zobrazit jeho aktuální vzdálenost. Nechybí živá dlaždice, takže máte aktuální informace vždy po ruce, aniž byste museli otvírat aplikaci.
Moon 3D Free je zdarma s reklamami, verze bez reklam stojí 53 Kč.
Meteoservis Lite
Aby nás fotografy při výletech za nezapomenutelnými snímky nepřekvapilo počasí, musíme mít vždy po ruce aktuální předpověď počasí. Aplikací pro předpověď počasí nalezneme ve Store celou řadu. Já jsem si oblíbil Meteoservis Lite, který nabízí jak základní, tak i podrobné informace o počasí. Jeho součástí jsou i grafy teplot a srážek, či radarové a satelitní snímky.



Lite verze je sice ochuzena o některé pokročilejší funkce, ale naprosto bohatě stačí. Náročnější se mohou ohlédnout po placené verzi Meteoservis nebo Meteoservis Pro obsahující i např. synoptické mapy.
CHMI Meteoradar
Občas nestačí pohled na obyčejné radarové snímky celé republiky. Větší vypovídající hodnotu má animace toho, jak se srážky měnily v průběhu času a na konkrétním místě. Přesně to zvládá další aplikace, CHMI Meteoradar.

Na interaktivní mapě zobrazí aktuální pozici telefonu a průhledně nad mapou radarové snímky. Jedním tlačítkem lze spustit animaci. Pokud byste se obávali datové náročnosti, nemusíte, je minimální.
Aplikace využívá radarové snímky poskytované českým hydrometeorologickým ústavem a je zdarma.
Mapy.cz
Kromě přehledu o počasí musí mít každý fotograf také přehled o okolním terénu. Po několika měsících čekání se dočkala aktualizace aplikace Mapy.cz také ve verzi pro Windows Phone. Přináší turistické mapy včetně cyklotras, vrstevnic a turistických značek, ale hlavně možnost stažení mapy celé České republiky přímo do telefonu, takže může být používána i bez internetového připojení.


Uživatelé aplikaci ocení nejen v terénu, ale také ve městě. Možnost vyhledávání nejbližších bankomatů či restaurací je naprosto bezkonkurenční a potěší jistě také zobrazení zajímavých míst v okolí.
Aplikace Mapy.cz je ke stažení zdarma.