9 nejlepších mobilních aplikací na černobílou editaci

2. července 2016
TWEET SDÍLET
S příchodem digitální fotografie, začala ta černobílá klasika upadat. Poslední dobou ale zažívá znovuzrození a vrací se k ní čím dál více uživatelů. Vybrali jsme 9 nejlepších aplikací pro černobílou fotografii.

Na mobilní platformě se černobílé snímky těší veliké popularitě. Mimo jiné je to i proto, že tato úprava dokáže skrýt mnohé nedostatky snímků pořízených právě mobilním telefonem, který samozřejmě nedosahuje takových kvalit, jako kdyby byla stejná scéna nasnímána „plnohodnotným“ fotoaparátem.

Dramatic Black & White

Tato už postarší aplikace je stále velice oblíbená a to zejména kvůli dramatickému efektu, který dokáže černobílým fotografiím vtisknout (podobně to umí i aplikace Snapseed po užití filtru drama a následném převedení na černobílý snímek). Snímky z tohoto titulu ale mohou mnohým připadat značně kýčovité, mají totiž hodně výraznou kresbu.

Klepněte pro větší obrázek

Dramatic Black & White nabízí několik stylů editace, filtry, zrnitost i vinětaci. Vše se přitom ovládá skrze několik záložek s posuvníky u daných funkcí.

Lenka

Lenka je jednoduchá aplikace, kterou vytvořil francouzský fotograf Kevin Abosh nejen pro profesionály, ale i pro běžné uživatele. Její rozhraní fotoaparátu vám umožňuje náhled na scénu s již aplikovanou černobílou úpravou. Obsahuje i manuální režim fotografování, ve kterém si můžete nastavit jas, teplotu barvy a kontrast. Aplikace umí i manuálně ostřit a zapnout přisvětlující diodu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace Lenka vám přímo v aplikaci řekne, co vlastně umí.

Co však neumí, je načíst snímek z vaší galerie obrázků. Pokud tedy chcete Lenku používat, hodí se vám jen pro snímání scény, ne již pro dodatečnou editaci fotografie a to ani pro editaci těch, které s aplikací pořídíte. Lenka totiž umí fotografii jen oříznout a následně již sdílet.

BlackCam

Aplikace BlackCam nabízí nejen živý náhled na černobílou úpravu scény, ale i možnost editovat již pořízený snímek načtený z vaší galerie. Filtrů nabízí pěknou řádku a najdete mezi nimi hodně kontrastní kousky, ale i pár vybledlých ve stylu fade. Výjimkou nejsou ani ty s velkou zrnitostí. Přítomné jsou pak i ty, které zvýrazňují/potlačují danou barvu (red, orange, yellow, green a blue).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nejen filtry, ale i rozostření a vinětaci – to vám BlackCam zobrazí na snímku v živém náhledu scény.

Rozhraní fotoaparátu se však neorientuje jen na aplikaci filtru, ale umí mnohem víc. Scéně tak můžete upravovat jas, kontrast, přidat jí vinětaci, rozmazaní či dodatečnou zrnitost. Navíc titul umí ukládat i do souboru PNG.

Černá a bílá Photo Editor

Aplikace Photolab Black, jak zní její název v anglickém jazyce, vám umožní nejen pokročilou vládu nad scénou, ale značně vám vylepší i již pořízený snímek. Černobílé filtry emulují reálné filmy (podobně jako titul BLACK), k nim aplikace nabízí i paletu s padesáti dalšími.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
I když se aplikace Photolab Black chlubí zoomováním, rozhodně jej nepoužívejte.

Aby toho nebylo málo, přítomna je i jistá divočina v podobě odlesků, textur a škrábanců, podobně jako to nabízí třeba populární aplikace Mextures. Dokonce nechybí ani nabídka již nepříliš populárních rámečků a to ve značném retro designu. Tento editor si však užijete jen na zařízeních s Androidem.

Hueless

Uživatelsky nepříliš přívětivá aplikace vám vše dokáže vynahradit svými výsledky. I ona nabízí živý náhled na scénu s již aplikovaným filtrem, i ona nabízí nastavení expozice, kontrastu a vyvážení barev před tím, než stisknete spoušť na displeji svého telefonu. Přítomen je i mód HIGH ISO pro focení za špatných světelných podmínek.

Klepněte pro větší obrázek

Hueless také umí pracovat s barevnými filtry (red, orange, yellow, green a blue), umí ukládat do souboru TIFF, zvládne i dané nastavení uložit jako oblíbené. Zvolit si můžete i z četného množství formátů snímků, na kterých vám zobrazí i pravidlo třetin.

BLACK

Tato aplikace emuluje filmy, kterých je v aplikaci celkem deset. Ty vycházejí z reálných filmů, podle kterých jsou i pojmenovány. Naleznete zde TRI-X 400 od Kodaku, LADY GREY 400 od Lomography, NEOPAN od Fuji, APX 400 od Agfy či FP-3000B od Fujifilmu atd. Filmy jsou věrnou emulací originálu, takže ctí svou předlohu a nepřidávají žádné kudrlinky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace BLACK „jede“ v přehledném dlaždicovém vzhledu.

Přidat můžete i efekt Fade a vinětaci, nebo můžete upravovat křivky snímku. Míru zesvětlení určujete na stupnici od nuly po hodnotu šest. S vinětací se vám zobrazí elipsa se čtyřmi body, kterými můžete pohybovat dle libosti a zcela si tak dle svého určit její tvar. Na křivce, za kterou je skryt histogram, stačí pohybovat třemi body pro vyvážení expozice, jasu i kontrastu snímku.

Simply B&W

Jednoduše černobílá aplikace nabízí přehledné uživatelské prostředí, ve kterém se rozhodně neztratíte. Titul cílí na rychlou a opravdu snadnou úpravu, kdy veškerou editaci učiníte jedním kliknutím. Vyjma šesti barevných filtrů objektivu nabízí i editaci jasu a kontrastu, přidat můžete i nějakou tu zrnitost.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Co jaká ikona umí, vám titul řekne hned po jeho prvním spuštění.

Aplikace dokonce pracuje s EXIF a geolokačními daty, navíc podporuje Adobe Creative Cloud. Snímky jsou z aplikace exportovány v plném rozlišení, takže se jakékoli jejich komprimace bát nemusíte.

Ansel

Titul Ansel se spíše než na pořízení černobílé fotografie zaměřuje na editaci té již zachycené a uložené ve vaší galerii obrázků. Vyjma základní úpravy (kontrast, expozice, stíny, světla, ostrost atd.) vám umožní editaci pomocí RGB křivek.

Klepněte pro větší obrázek

Vyjma úpravy snímku ale umí aplikace Ansel upravit i video. Nejenže ho převede do černobílé, ale umí jej i editovat, stejně, jako kdybyste editovali statický snímek. Zároveň poskytuje i jednoduchou střižnu, abyste jej mohli přímo s aplikace sdílet jako hotový.

Argentum Camera

Máte rádi retro? Pak budete mít rádi titul Argentum Camera. Vaší fotografii totiž vtiskne charakteristický nádech doby minulé. Přítomné jsou škrábance, vinětace, a také sépiový nádech. Vše přitom vidíte hned v reálném čase na displeji svého zařízení. Aplikace má pokročilé rozhraní fotoaparátu, ve kterém si můžete nastavit všechny potřebné hodnoty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace Argentum Camera nabízí i filtry inspirované dílem Henriho Cartier-Bressona.

Jako bonus aplikace zvládá i dvojí expozici, kdy můžete dva snímky kombinovat do jednoho. Argentum Camera navíc nabízí i rozhraní pro Apple Watch, ve kterých tak můžete na dálku nastavovat různé hodnoty, nebo měnit zvolené filtry. Zdarma si však můžete vybrat jen jeden, za ostatní už musíte zaplatit.

Témata článku: Fotografický software, Fotoaparáty, Fotomobily, Microsoft, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz