17
Fotogalerie

9 nastavení fotoaparátu v iPhonu, které by měl znát každý fotograf

Telefony iPhone jsou koncipovány tak, že jakmile je vyndáte z kapsy, ihned s nimi můžete pořídit fotografii bez jakéhokoli nastavování. Je to ale možná trochu škoda, protože s postupem času těch možností nastavení poměrně dost přibylo a jsou rozhodně zajímavé. Pokud vám tedy automatika nestačí, zkuste proniknout do zákonitostí iPhone fotografie trošku hlouběji.

Následující seznam je psán s iPhonem 13 Pro Max s aktuálním iOS 15.2. Tento operační systém nicméně nainstalujete i na iPhony SE, iPhony 6S a novější, a dokonce také na iPod touch 7. generace (kompletní seznam zařízení najdete na stránkách Applu).

Různé zákonitosti se však mohou lišit podle možností daného modelu. Na fotografii níže tedy vidíte rozložení prostředí nativní aplikace Fotoaparát v režimu Foto, když klepnete na šipku skrývající další možnosti. V textu se pak u každé funkce dozvíte doporučené nastavení.

Nastavení iPhonu 0.PNG

Pokračování 2 / 5

Volba objektivu

Nad samotnou nabídkou nastavení vidíte na modelech Pro tři číselná označení, vlastníte-li iPhone s dvěma objektivy, budou zde čísla dvě. Pokud používáte iPhone SE, XR nebo 8, kteří mají jeden objektiv, tuto volbu zde neuvidíte. Jedná se právě o přepínání se mezi jednotlivými objektivy hlavního fotoaparátu (přepnutí na přední fotoaparát se nachází vpravo dole).

Objektivy 1.jpgObjektivy 2.jpgObjektivy 3.jpg
Objektivy 4.jpgObjektivy 5.jpg

Přepnutí na jiný objektiv je jednoduché a stačí jej prakticky jen vybrat. Pokud se chcete uchýlit k digitálnímu přiblížení, podržte na čísle prst a posuňte jej do strany. V případě fotografie se tak podle modelu iPhonu můžete dostat až na 15× přiblížení, u videa na 9×.

Hodí se to však právě u druhého zmíněného, kdy jemným pohybem prstu po displeji můžete scénu příjemně přibližovat a oddalovat bez takových skoků, kterých byste dosáhli prostým přepínáním objektivů. Vždy se ale snažte záznam pořizovat v základních ohniscích, které vám objektivy nabízejí.

Pokračování 3 / 5

Blesk

Vypnuto. Přisvícení LED směle ignorujte. Hodí se jen v protisvětle, jinak degraduje celou fotografii. V telefonu se hodí pouze k tomu, když po tmě něco hledáte, ne fotíte (a to nemusíte pouštět aplikaci Fotoaparát, ale jen svítilnu ze zamčené obrazovky nebo Ovládacího centra). 

Nastavení iPhonu 1.jpg

V případě potřeby však k zapnutí/vypnutí blesku můžete použít ikonu vlevo nahoře v rozhraní aplikace Fotoaparát.

Noční režim

Zapnuto. Nabídka nočního režimu se vám zobrazí jen tehdy, pokud iPhone usoudí, že je scéna dostatečně tmavá k tomu, aby jej aktivoval. Nabídne vám možnost nastavit si čas závěrky až na 30 s, přičemž je režim koncipovaný tak, abyste kratší časy udrželi i z ruky. V každém případě se ale samozřejmě hodí použít stativ. Funkce je dostupná pro iPhony 11 a novější.

Nastavení iPhonu 2.jpg

Live Photos

Zapnuto či Automaticky. Typicky třísekundové snímky mají výhodu nejen v rozpohybování vašich vzpomínek, ale také v tom, že když je na scéně pohyb, můžete z takové fotografie v aplikaci Fotky snadno vykouzlit dlouhou expozici (a také smyčku nebo odrážení). Aplikace Fotoaparát k živým fotkám nabízí i rychlou zkratku, kterou je aktivujete či deaktivujete. Najdete ji vpravo nahoře v rozhraní aplikace.

Nastavení iPhonu 3.jpg

Pokračování 4 / 5

Fotografické styly

Vypnuto. Novinka iPhonů 13 a 13 Pro je poměrně zbytečná. Nejde používat postprodukčně a každé její nastavení se hodí na jinou scénu. Pokud se je tedy naučíte používat a uzpůsobíte výběr každé fotografované scéně, je to v pořádku, rozhodně nejde ale některý styl zapnout a fotit s ním neustále. A protože zas takové benefity nepřináší, je možná zbytečné se s nimi vlastně zdržovat.

Nastavení iPhonu 4_2.jpgNastavení iPhonu 4_3.jpgNastavení iPhonu 4_4.jpgNastavení iPhonu 4_5.jpg

Poměr stran

Zvolte 4:3, co totiž jiného? Jistě, máte zde na výběr i 16:9 nebo čtverec, ale v obou případech se okrádáte o pixely na snímači. V aplikaci Fotky přitom v případě potřeby provedete ořez skutečně rychle.

Nastavení iPhonu 5.jpg

Pokračování 5 / 5

Kontrola expozice

Ano, nejde sice trvale uzamknout na nějaké hodnotě, před každým stisknutím spouště si ji lze ale určit (na rozdíl od jiných základních fotografických hodnot, jako je např. ISO). Můžete tak učinit posuvníkem zde, nebo když klepnete na displeji na místo, kam chcete ostřit a poté posunete ikonu slunce požadovaným směrem.

Nastavení iPhonu 6.jpg

Samospoušť

Na výběr je 3 a 10 sekund. Podle potřeby stačí klepnout na hodnotu, která se po stisku spouště začne odpočítávat. Na stativu tím tak eliminujete chvění telefonu po stisku spouště, u autoportrétů se samozřejmě stihnete přesunout do záběru.

Nastavení iPhonu 7.jpg

Filtry

Vypnuto. Podoba obsažených filtrů už není v módě. Protože je ale také můžete aplikovat postprodukčně, hodí se je v případě potřeby přidat až po vyfocení snímku. Pokud s nimi ale fotografujete, protože jsou nedestruktivní, stejně snadno jako je přidáte, je v aplikaci Fotky i odeberete.

Nastavení iPhonu 8.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud