Černobílá fotografie je specifickým žánrem, ve kterém se skutečné odstíny barev objektů převedou na škálu od černé po bílou. Ve fotografii má pořád své místo, protože touto editací vtisknete výsledku zcela jinou atmosféru. Hodí se nejen pro pouliční fotografii, ale i pro portréty. Na méně kvalitních fotomobilech navíc dokáže černobílá editace skrýt mnohé nedokonalosti snímku.
Vybrali jsme pro vás 9 nejlepších aplikací, které si můžete na platformách Android a iOS do svých smartphonů nainstalovat. Přihazujeme k tomu ještě jeden tip, jak černobílého výsledku dosáhnout, aniž byste museli obchod s aplikacemi vůbec navštívit.
Argentum Camera
stažení: iOS
Aplikace umožňuje pořizovat vysoce kvalitní černobílé snímky bez složitých úprav nebo nutnosti následného zpracování. Nabízí šest filtrů, kdy je každý inspirovaný jinou ikonou fotografické historie. Jedná se přitom o taková jména, jakými jsou Ansel Adams, Henri Cartier-Bresson, Irving Penn, Garry Winogrand, Yousuf Karsh a Dorothea Lange.
Filtry lze aplikovat už do náhledu scény, takže okamžitě vidíte, jak bude výsledek vypadat. Titul myslí především na street fotografy, pro které je zde přítomen i speciální režim. Ten z celého displeje udělá spoušť, takže se při pořizování snímku nemusíte soustředit na to, kam na displej klepnout prstem. Zajímavá je ale i možnost dvojí expozice. Titul pracuje se soubory JPEG, HEIC, TIFF i RAW a také In-App nákupy. Filtry si tak musíte nakoupit za 79 Kč za kus, všechny dostanete výměnou za 249 Kč.
Pokračování 2 / 10
BLACK - B&W Film Emulator
stažení: iOS
Smysl aplikace je v emulaci klasických filmů, kterých je v ní celkem deset. Ty samozřejmě vycházejí z těch reálných, podle kterých jsou i pojmenovány. Naleznete zde TRI-X 400 od Kodaku, LADY GREY 400 od Lomography, NEOPAN od Fuji, APX 400 od Agfy či FP-3000B od Fujifilmu atd. Všechny jsou věrnou emulací originálu, takže ctí svou předlohu a nepřidávají žádné zbytečnosti navíc.
Přidat můžete i vyblednutí a vinětaci, spíše se ale nabízí využití křivek. Míru zesvětlení určujete na stupnici od nuly po hodnotu šest. S vinětací se vám zobrazí elipsa se čtyřmi body, kterými můžete pohybovat dle libosti a zcela si tak dle svého určit její tvar. Na křivce, za kterou je skryt i histogram, stačí pohybovat třemi body pro vyvážení expozice, jasu i kontrastu snímku. Aplikace nabízí jediný nákup. Pokud tedy vyžadujete možnost ručního nastavení, zaplatíte za ni 49 Kč.
Pokračování 3 / 10
BlackCam - Black&White Camera
stažení: Android / Android Lite verze / iOS / iOS Lite verze
Jedná se o velice jednoduchou aplikaci, která toho sice příliš nenabízí, za to je práce s ní velmi rychlá a intuitivní. Umožňuje nejen živý náhled na černobílou úpravu scény, ale i možnost editovat již pořízený snímek načtený z vaší galerie. Filtrů obsahuje pěknou řádku a najdete mezi nimi hodně kontrastní kousky, ale i pár těch dříve populárních s důrazem na „vyblednutí“. Výjimkou nejsou ani ty s velkou zrnitostí.
Skvělé ale je, že zde najdete i ty, které zvýrazňují/potlačují danou barvu, a to pro červenou, oranžovou, žlutou, zelenou nebo modrou. Rozhraní fotoaparátu se však neorientuje jen na aplikaci filtru, ale umí mnohem víc. Scéně tak můžete upravovat jas, kontrast, přidat jí vinětaci, rozmazání či dodatečnou zrnitost. Navíc titul umí ukládat fotografie i do souboru PNG. V App Store a Google Play najdete aplikaci ve dvou provedení. Lite je zdarma k osahání si možností titulu, Pro verze vás poté vyjde na 49 Kč pro iOS a na 40 Kč pro Android.
Pokračování 4 / 10
Blackie
stažení: iOS
Blackie se automaticky otevírá v režimu fotoaparátu, takže můžete okamžitě zachytit okamžiky kolem sebe a dát jim patřičný černobílý nádech. Jak ale bude výsledek vypadat, víte hned, protože aplikované filtry vidíte v reálném čase přímo na scéně. Pokud však váháte, který použít, můžete vyzkoušet poměrně zajímavou funkci „náhodného inteligentního míchání“. Plusem titulu rozhodně je, že nad scénou máte plnou vládu. Je totiž k dispozici plný ruční vstup s určením hodnot ISO, expozice, času závěrky, ostření i vyvážení bílé.
Protože jsou zde přítomny tzv. módy, které si můžete namíchat dle svých potřeb, lze si uložit rovnou celé předvolby k opakovanému použití. Samozřejmostí je i dodatečné doladění za pomoci základní úpravy. Aplikace není zdarma, ale abyste si ji nainstalovali, musíte zaplatit 25 Kč. Nicméně neobsahuje už žádné dodatečné mikrotransakce, předplatné ani reklamu.
Pokračování 5 / 10
Carbon – B&W Filters & Effects
stažení: iOS
Titul nabídne více jak 50 černobílých filtrů, se kterými přidáte svým fotografiím elegantní a jedinečný nádech. Pomocí černobílých předvoleb jediným klepnutím zvýrazníte variace osvětlení i tóny pleti a okamžitě tak získáte černobílé efekty v profesionální kvalitě. Pokud to pak snímek vyžaduje, můžete mu přidat i různé textury. Ty je však pro svou barevnost vhodné aplikovat před samotnými černobílými filtry.
Carbon si poradí i s RAW soubory a umožní vám do fotografie přidávat kreativní rámečky. Samozřejmě nechybí základní úprava. Titul brzdí jen tlak na mikrotransakce, protože veškerou editaci vám dá jen ochutnat. Plný potenciál tak odemknou In-App nákupy. Ty začínají na 99 Kč za položku a končí na 499 Kč za kompletní obsah.
Pokračování 6 / 10
Darkr – Black And White Filter
stažení: iOS
Darkr pracuje na základě principu temné komory. I zde tedy virtuálně vystavujete negativ světlu a kontrast určujete řadou filtrů (od nejnižšího 00 po nejvyšší 5). Ty však měníte pouhým přejížděním prstu po nich. I zde má ale zásadní roli expozice. Čím delší bude, tím tmavší budou barvy na fotografii. Najít optimální dobu expozice zde ale není těžké, protože si ji určíte „digitálně“ a nemusíte na ní čekat, jako při skutečném vyvolávání snímků.
Když se tedy chcete podívat, jak se projeví delší nebo kratší, stačí přejet prstem nahoru nebo dolů a ukážou se vám jednotlivé vzorky. A to je na temné komoře to skvělé – hrát si v ní s různými hodnotami. I když se všechno odehrává jen ve vašem mobilu, máte zde pocit, že tvůrci dělali pocit z radosti. Není to tedy zrovna jednoduchá aplikace, ve které „sekáte“ jeden snímek za druhým, a proto také není určena úplně každému. Kdo si ji ale patřičně ochočí, těžko bude hledat lepší. Jednotlivé její funkce si je ale nutné zakoupit samostatně, vše poté odemknete za 129 Kč.
Pokračování 7 / 10
Hypocam
stažení: Android / iOS
Hypocam umí jak fotografovat, tak editovat a scénu s aplikovaným filtrem ukazuje v živém náhledu. I když neumožňuje plný ruční vstup, nabízí jiné zajímavosti. Mezi ty patří okamžité určení kontrastu nebo selekce určité barvy panující ve scéně. V základu vám aplikace nabídne jen 5 filtrů, které ale můžete řečenými možnostmi hodně ohnout ku obrazu svému. Zbylé už si musíte dokoupit skrze In-App nákupy.
Po vyfocení nebo načtení fotografie z galerie se nabízí ještě základní úprava, pokud je potřeba. Přidávat můžete i množství textur a zrnitostí. Dokonce nechybí ani vinětace, určení rámečku nebo vyrovnání horizontu atd. Na aplikaci je rozhodně zajímavá sekce Discover. V ní se totiž můžete nechat inspirovat množstvím článků s ukázkovými fotografiemi světových umělců. Titul je zdarma, In-App nákupy za různý obsah začínají na 25 Kč, celé sady pak vyjdou na 129 Kč.
Pokračování 8 / 10
Snapseed
stažení: Android / iOS
Snapseed sice není primárně určen k černobílé editaci, protože se ale jedná o jednu z nejuniverzálnějších aplikací na editaci fotografie, nabízí právě i tuto možnost. Vyjma několika základních vzhledů, které najdete hned na úvodní obrazovce po načtení nebo zachycení fotografie, se jedná především o nabídku „Černobílý“ v Nástrojích.
Zde si můžete vybrat několik předvoleb, jako je ta neutrální, kontrastní, světlejší, ta, co ztmaví oblohu atd. Pokud se ale přepnete do nabídky filtru, můžete scénu editovat podle barev (podobně jako Hypocam). Samozřejmě nechybí ani ruční určení míry jasu, kontrastu a zrnitosti (v Nástrojích najdete i RGB křivky). Chcete-li pak trochu větší „divočinu“, můžete vyzkoušet i nabídku Noir. Aplikace je kompletně zdarma, bez reklam a jakýchkoli nákupů.
Pokračování 9 / 10
Simply B&W
stažení: iOS
Jednoduše černobílá aplikace nabízí přehledné uživatelské prostředí inspirované zrcadlovkami, ve kterém se rozhodně neztratíte. Titul cílí na rychlou a opravdu snadnou úpravu, kdy veškerou editaci učiníte jedním kliknutím. Vyjma šesti barevných filtrů objektivu nabízí i editaci jasu a kontrastu, přidat můžete i nějakou tu zrnitost.
Aplikace dokonce pracuje s EXIF a geolokačními daty, navíc podporuje Adobe Creative Cloud. Snímky jsou z aplikace exportovány v plném rozlišení, takže se jakékoli jejich komprimace bát nemusíte. Velkým plusem titulu je pak to, že je zdarma. Kompletně zdarma. Nenajdete zde žádné nákupy uvnitř aplikace ani předplatné, ani rušivou reklamu.
Pokračování 10 / 10
Nativní aplikace a režim Portrét
Pokud si na platformě iOS spustíte nativní aplikaci Fotoaparát a rozkliknete si nabídku šipky, objeví se vám u spouště dodatečná nabídka. Ta obsahuje ikonu tří koleček, tedy filtrů. Černobílé se zde nabízejí tři, a to konkrétně Mono, Stříbrný a Noir. Aplikují se v živém náhledu. Jejich výhoda ale je, že se jedná o nedestruktivní editaci, takže i po pořízení fotografie s filtrem jej můžete kdykoli v aplikaci Fotky změnit nebo odebrat.
Režim Portrét poté nabízí možnost různého nasvícení. Pokud je hloubka fotografie korektně rozeznána, vypadají výsledky s aplikovaným černobílým jevištním reflektorem nebo černobílým high-key světlem poměrně efektně. Obojí samozřejmě zvládají i telefony s Androidem. U nich ale záleží na tom, jaký model od jakého výrobce vlastníte.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně