8 základních otázek kolem objektivů

31. května 2013
TWEET SDÍLET
Především mezi začátečníky koluje stran objektivů celá řada nepřesných informací a na povrch vyplouvá mnoho otázek. Na ty nejčastější se podíváme zblízka.

V poslední době se setkávám s množstvím dotazů na objektivy. Digitální zrcadlovky již cenově klesly na úroveň kompaktů a někdy i pod jejich cenovou hladinu, takže dnes má zrcadlovkou každý druhý.

Ačkoliv není zrcadlovka vždy ideálním pracovním nástrojem, přihlédneme-li samozřejmě ke zkušenostem daného fotografa – pokud dosud pracoval s kompaktem, může být hledáček problém – v okamžiku zakoupení už obvykle nebývá cesty zpět.

Ti kreativnější se nespokojí pouze s automatický režimem a chtějí ze zrcadlovky dostat mnohem víc. Obvykle však v těchto situacích narážejí na technické limity nasazených setových objektivů. Co si budeme nalhávat on objektiv 18-55 mm se světelností F3,5-5,6 není nic moc. I když bude mít výbornou kresbu, moc parády s ním při této světelnosti neuděláte.

Nejčastější otázky jsem se rozhodl mírně rozvést, a to především pro laiky, pro něž je důležité spíše praktické využití než tabulka technických parametrů.

1. Mám objektiv, který jsme koupil s fotoaparátem a uvažuji nad dalším objektivem, jaký si mám koupit?

Na tuto otázku nelze odpovědět zcela jednoznačně, je třeba více specifikovat, co fotíte a podle toho je teprve možné doporučit minimálně skupinu objektivů. Obecně se objektivy rozlišují na tři skupiny širokoúhlé objektivy (ohnisko do 35 mm), standardní objektivy (ohnisko 35-60 mm) a teleobjektivy (ohnisko nad 60 mm), přičemž každý typ objektivu je vhodný pro jiné účely.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo širokoúhlý objektiv 10-20 mm, uprostřed 50mm sklo a vlevo teleobjektiv 200-400 mm

Základní setové zoomy mají široký začátek a končí na pomezí standardního a teleobjektivu, proto je vhodné doplnit je buďto něčím širším anebo naopak něčím delším tak, aby se ohniska vzájemně doplňovala.

Pokud tedy uvažujete nad dalším objektivem, je třeba si promyslet co chcete fotografovat a tomu přizpůsobit svůj výběr. Jestliže zatím nejste nijak vyhranění, doporučuji vám koupit si pevný objektiv s vysokou světelností, který je univerzálním nástrojem.

2. Aha! A ta ohnisková vzdálenost je délka objektivu?

Není to úplně pravda, je sice fakt, že objektivy s delším ohniskem mají větší rozměry. Pro vás je důležité vědět, že s každou ohniskovou vzdáleností je spojen nějaký úhel záběru. Ohnisko má tedy vliv na to, jaká část fotografované scény se vám vleze na snímek.

Klepněte pro větší obrázek 
Nákres definice ohniskové vzdálenosti, zdroj: Wikipedie, autor: Tamasflex

Širokoúhlé objektivy s krátkým ohniskem mají úhel záběru velký – až180°, naopak teleobjektivy mají úhel záběru velmi malý, a to jen několik stupňů. S rostoucí ohniskovou vzdáleností se tedy úhel záběru zmenšuje a zároveň si obraz v hledáčku "přitáhnete" blíž.

3. Jak je to u těch standardních objektivů a proč se jim tak vlastně říká?

Standardním objektivem se označoval ten, který měl ohnisko 50 mm, úhle záběru tohoto skla totiž odpovídal přibližně úhlu záběru lidského oka – to však platilo pro kinofilm a v současnosti pouze pro plnoformátové zrcadlovky se stejně velkým snímačem, jako bylo políčko kinofilmu.

Klepněte pro větší obrázek 
Porovnání různých velikostí snímačů, zdroj: Wikipedie, autor: Moxfyre

Většina zrcadlovek však má snímač menší (přibližně poloviční) – APS-C nebo DX – a u nich se musí ohnisková vzdálenost přepočítávat. K přepočtu se používá tzv. crop faktor (nejčastěji 1,5× pro Nikon, Sony, Pentax apod. anebo 1,6× pro Canon), kterým vynásobíte fyzickou ohniskovou vzdálenost (vždy je uvedena na objektivu) a dostanete přepočtené ohnisko a s ním i skutečný úhel záběru objektivu – právě kvůli úhlu záběru je třeba ohniska přepočítávat.

Standardním objektivem pro APS-C zrcadlovky tedy není 50 mm ale kratší ohnisko 35 mm, které má po přepočtu crop faktorem (35×1,5 = 52 mm) ohnisko kolem 50 mm a také s ním spojený úhel záběru.

Co je crop faktor?

Co je crop faktor?

S nástupem digitálních zrcadlovek, se začalo velmi často hovořit o tzv. crop faktoru, který souvisí s ohniskovou vzdáleností objektivu.

4. A k čemu jsou standardní objektivy vhodné, vždyť to ohnisko mám na svém zoomu?

To je pravda, základní setové zoomy pokrývají i standardní ohnisko. Výhoda spočívá hned v několika věcech. Objektiv má pevné ohnisko, je tedy méně náročný na konstrukci a tudíž obvykle levnější, má také jednodušší optickou konstrukci, takže dosahuje lepší obrazové kvality. Ruku v ruce s tím jdou i menší rozměry a vyšší světelnost.

5. Počkat, co to znamená světelnost a pevné ohnisko?

Pevné ohnisko znamená, že nemůžete zoomovat, objektiv má jen jeden úhel záběru. Světelnost s tím velmi úzce souvisí – je to nejnižší clona, kterou můžete u daného objektivu použít a má velký vliv na hloubku ostrosti. Hloubka ostrosti je rozmezí vzdáleností, ve kterém budou objekty na fotografie ostré.

Při malém zaclonění (F1,4 nebo F1,8) je toto rozmezí u standardního objektivu velmi malé – přibližně několik centimetrů – s rostoucím zacloněním roste i hloubka ostrosti na několik metrů. Malá hloubka ostrosti se používá jako výtvarný prvek, určitě znáte portréty, kde je úplně rozostřené pozadí – to je právě práce s malou hloubkou ostrosti.

Pět nejsvětelnějších objektivů na světě

Pět nejsvětelnějších objektivů na světě

Světelnost je jedním z velmi důležitých parametrů při výběru objektivu. Vedle malé hloubky ostrosti totiž zajistí dobrý přenos světla i za špatných světelných podmínek. Znáte ty nejsvětelnější kousky, které se v průběhu času objevily na trhu?

6. A je to tak u všech objektivů stejné?

Principielně ano, rozdíl je v tom, že širokoúhlé objektivy mají hloubku ostrosti relativně velkou i při malém zaclonění a naopak teleobjektivy mají hloubku ostrosti malou i při vyšších clonách (F4 nebo F5,6).

Neuvěřitelní drobečci mezi objektivy

Neuvěřitelní drobečci mezi objektivy

Objektiv je tím nejdůležitějším, co nám pomáhá při tvorbě fotografie. Není proto divu, že za dokonalé sklo jsme ochotni utratit nemalé peníze. Pojďme se podívat na ty „největší“ objektivy.

7. Funkce teleobjektivu je mi jasná, ten přibližuje, ale jak je to u širokoúhlého objektivu, potřebuji ho vůbec, když můj setový začíná na 18 mm?

Opět záleží na tom, co chcete fotografovat, širokoúhlý objektiv je ideální pro velké celky nebo fotografování v interiérech. Nesmíte zapomínat na crop faktor, váš 18mm začátek má ve skutečnosti úhel záběru rovnající se 27 mm. Pro ideální široký záběr je tedy vhodný objektiv začínající na cca 10 mm. Tato ohniska se obvykle vyznačují značným obrazovým zkreslením, které je jim vlastní.

Klepněte pro větší obrázek 
Snímek pořízený širokoúhlým objektivem typu rybí oko - více najdete v článku V akci: S rybím okem

8. Přijde mi že ceny objektivů jsou šíleně vysoké, je bezpečné kupovat objektiv v bazaru?

Určitě bych se koupě bazarového objektivu nebál, musíte si ale samozřejmě dát pozor na případné poškození. Kontrolovat byste měli tři věci:

  • poškození optiky – pečlivě zkontrolujte vstupní čočku a zadní čočku objektivu, zda nejsou poškrábané, na vnitřních optických členech by neměl být žádný prach nebo plíseň.
  • kontrola ostření – zkontrolujte, zda oba dva prstence (ostřící i zoomovací) mají hladký chod, manuální ostření ideálně vyzkoušejte i při nasazení objektivu na fotoaparát. Pokud jedno či druhé nefunguje anebo se prstence zadrhávají, raději se poohlédněte po jiném kousku.
  • kompatibilita – každý fotoaparát má jiný bajonet, základem je tedy vybrat správný bajonet. Druhým faktem je, že se postupem času mění elektronika v objektivech i ve fotoaparátech a některé starší objektivy a některé nové levné zrcadlovky nemají motor pro pohon autofokusu, takže se musíte smířit s ručním ostřením.
  • testovací snímky – v ideálním případě si udělejte několik testovacích snímků, kvůli kontrole ostření a měření expozice, ty si prohlédněte na počítači a teprve poté se finálně rozhodněte o koupi.

Témata článku: Technika, Objektivy, Širokoúhlé objektivy

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

14 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola
Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

4 Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne