8 základních otázek kolem objektivů

27. června 2021
TWEET SDÍLET
Především mezi začátečníky koluje stran objektivů celá řada nepřesných informací a na povrch vyplouvá mnoho otázek. Na ty nejčastější se podíváme blíž.

V poslední době se setkávám s množstvím dotazů na objektivy. Digitální zrcadlovky již cenově klesly na úroveň kompaktů a někdy i pod jejich cenovou hladinu, takže dnes má zrcadlovkou každý druhý.

Ačkoliv není zrcadlovka vždy ideálním pracovním nástrojem, přihlédneme-li samozřejmě ke zkušenostem daného fotografa – pokud dosud pracoval s kompaktem, může být hledáček problém – v okamžiku zakoupení už obvykle nebývá cesty zpět.

Ti kreativnější se nespokojí pouze s automatický režimem a chtějí ze zrcadlovky dostat mnohem víc. Obvykle však v těchto situacích narážejí na technické limity nasazených setových objektivů. Co si budeme nalhávat, on objektiv 18–55 mm se světelností F3,5–5,6 není nic moc. I když bude mít výbornou kresbu, moc parády s ním při této světelnosti neuděláte.

Nejčastější otázky jsem se rozhodl mírně rozvést, a to především pro laiky, pro něž je důležité spíše praktické využití než tabulka technických parametrů.

Mám objektiv, který jsme koupil s fotoaparátem a uvažuji nad dalším objektivem, jaký si mám koupit?

Na tuto otázku nelze odpovědět zcela jednoznačně, je třeba více specifikovat, co fotíte a podle toho je teprve možné doporučit minimálně skupinu objektivů. Obecně se objektivy rozlišují na tři skupiny – širokoúhlé objektivy (ohnisko do 35 mm), standardní objektivy (ohnisko 35–60 mm) a teleobjektivy (ohnisko nad 60 mm), přičemž každý typ objektivu je vhodný pro jiné účely.

Doplnit ještě můžeme širokorozsahové (tzv. cestovní) zoomy s 10× a více přiblížením – jsou velmi univerzální, avšak kvůli konstrukci obvykle nesou mírně kompromisní obrazovou kvalitu zejména na dlouhých ohniscích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo širokoúhlý objektiv 10–20 mm, uprostřed 50mm sklo a vpravo teleobjektiv 200–400 mm

Základní setové zoomy mají široký začátek a končí na pomezí standardního a teleobjektivu, proto je vhodné doplnit je buďto něčím širším anebo naopak něčím delším tak, aby se ohniska vzájemně překrývala.

Pokud tedy uvažujete nad dalším objektivem, je třeba si promyslet co chcete fotografovat a tomu přizpůsobit svůj výběr. Jestliže zatím nejste nijak vyhranění, doporučuji vám koupit si pevný objektiv s vysokou světelností, který je univerzálním nástrojem a poslouží dlouhou dobu.

Témata článku: Objektivy, Technika, Příslušenství, Širokoúhlé objektivy, Objektivy na Heureka.cz