8 užitečných tipů pro natáčení videa na výšku

31. května 2020
TWEET SDÍLET

Ať se vám to líbí, nebo ne, sociální sítě určují trendy. Jedním z nich jsou i videa natáčená na výšku. A to všechny ty Facebooky, Instagramy a Snapchaty kvitují, navíc už i YouTube je zvládá. Pokud vertikální videa potřebujete natáčet i vy, zde k tou máte 8 užitečných tipů.

Při procházení sociálních sítí držíme mobilní zařízení nejčastěji na výšku. Když pak narazíme na video, které je na šířku, je zbytečně malé. Vertikální video ale obsáhne mnohem více prostoru v rozhraní, a tak z něho máme i lepší dojem. Co na tom, že si jej nepustíme na velkém plátně, zde je cíl jiný a zcela jasný – zaujmout sledující, přátele a kohokoli, kdo na příspěvek narazí.

Jestliže chcete začít vytvářet videa na výšku i vy, a to ne jen za pomoci mobilního telefonu, ale s DSLR, zde k tomu najdete 8 užitečných tipů. Ty sestavil Landon Bytheway, který je podrobně popisuje ve videu na konci článku. V něm také ukazuje veškeré zákulisí této problematiky.

1. Orientace kamery

Klepněte pro větší obrázek

Můžete sice celé video nahrávat na šířku a pak jej oříznout. Je s tím ale nejen zbytečná práce, navíc se v takovém případě ochudíte i o kvalitu záznamu. Lepší je tedy přetočit fotoaparát o 90° a natáčet až poté.

Ruku v ruce s orientací fotoaparátu, respektive mobilního telefonu jde také odlišné vnímání scény, a to nejen z pohledu fotografa, ale zejména z pohledu diváka. Při záznamu na výšku tak již rovnou s touto orientací a konkrétním poměrem stran počítáte při celkové kompozici záběru.

Není samozřejmě problém spojit i více různých záběrů s různou orientací, musíte však počítat jednak s nutností ořezu a jednak s nižším rozlišením – vhodné je proto pracovat s maximálním rozlišením, a poté finální video převést do rozumnějšího (např. Full HD) rozlišení pro sociální sítě.

Témata článku: Technika, Video, Technologie

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

4 Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

Petr Březina
Technika