8
Fotogalerie

8 tipů na fotoaparáty do nepohody [Vánoce 2013]

Tatam je doba, kdy na trhu existoval jeden či dva modely odolného kompaktního přístroje. Dnes je z čeho vybírat nejen mezi digitálními kompakty, ale i ve vyšších třídách fotoaparátů.

Jedni fotografové řeší, zda koupit ten či onen objektiv ke své zrcadlovce, jiná skupina uživatelů pak prahne po něčem úplně jiném. Po technice, která nejen, že bude dobře sloužit a mít dobrou obrazovou kvalitu, ale hlavně ledasco vydrží.

Nekupujete jen fotoaparát

Ačkoliv vám můžeme naservírovat modelů, kolik jenom chceme, konečný výběr je vždy na vás. Každý fotograf má vlastní představu o tom, co by chtěl fotografovat, kolik bude chtít do nového fotoaparátu investovat a jaké parametry by měl splňovat. To jsou otázky, které si budete muset zodpovědět sami.

Nezapomínejte, že v případě bezzrcadlovek a zrcadlovek vždy kupujete nejen fotoaparát + objektiv, ale i celý „systém“. Následně tedy budete moci k daným modelům přikupovat objektivy pouze té konkrétní značky, kterou vlastníte a výrobců, kteří nabízí objektivy na daný bajonet (objektivy Olympus nenasadíte na tělo Sony apod.).

Parametry, které jsme vynechali

Připravili jsme tedy přehled těch přístrojů, které jsou ze škatulky „odolné“, nebo se k ní alespoň blíží některými svými charakteristikami. Do výběru jsme přitom zahrnuli nejen plně outdoorové a vodotěsné kompakty, ale také jsme hledali mezi zrcadlovkami, bezzrcadlovkami a outdoorovými kamerami.

Nakonec jsme náš výběr museli ještě nějakým parametrem omezit – jinak bychom zde přinesli výčet všech existujících modelů, tak dlouhý, že by jej nakonec nikdo nečetl. Snažili jsme se tedy vejít s konečnou cenou pod třicet tisíc korun (tedy i s objektivem u zrcadlovek a kompaktních systémů). Dále pak, když měl jeden výrobce v nabídce dva různě vyspělé modely, vybírali jsme ten vyšší.

Pozn. Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu CZC.cz. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme přidali až dodatečně.

Článek pokračuje v další kapitole.

Pokračování 2 / 9

Pentax K-5 II

Hned zkraje jsme si vzali do parády odolné systémy s výměnnými objektivy – především proto, že zde skutečně můžete narazit až na jednu jedinou výjimku pouze na voděodolné (nikoliv vodotěsné) a prachuvzdorné modely.

Pentax K-5 II – zrcadlovka do nepohody

Zrcadlovky středních a vyšších řad patří mezi ty odolnější – těla z hořčíkové slitiny a pogumování na různé úrovni z nich dělá spolehlivé pomocníky.

Dlouhodobě se odolnosti vůči prachu a vodě věnují i u modelů nižších tříd v továrně zrcadlovek Pentax. Voděodolnost a prachuvzdornost tak naleznete již u modelů K-30 a K-50. Do našeho horního stropu konečné ceny se nám vešla i digitální zrcadlovka Pentax K-5 II. Nic vám ale pochopitelně nebrání podívat se i na oba levnější modely. Pentax k nim nabízí řadu kompatibilních objektivů.

pentax_k5ii_ful.jpg 
Pentax K-5 II, foto: Pentax

Přes tři čtvrtě kilogramu vážící Pentax K-5 II je vybaven 16Mpx mechanicky stabilizovaným snímačem typu CMOS o velikosti APS-C. Citlivost je možné nastavit od ISO 80 do 51 200. Sériové snímání dokáže zachytit až sedm snímků za sekundu. To, včetně již zmiňované odolnosti vůči vodě a prachu, jsou hlavní lákadla tohoto přístroje.

Pochopitelně u něj nechybí ani klasické expoziční režimy včetně plně manuálního nastavení, možnost fotografovat do surového formátu RAW, nebo třeba režim živého náhledu. Tedy, když už byste z jakéhokoliv důvodu nechtěli nebo nemohli využít komponování skrze hledáček se stoprocentním pokrytím fotografované scény.

Pentax K-5 II je sice rok starý model a nahradit jej má již vydaná zrcadlovka Pentax K-3, stále se však jedná o fotoaparát, který nezklame. Model K-5 II je nabízen i ve verzi K-5 IIs, u kterého nenajdete anti-aliasingový filtr, tudíž by měl dosahovat lepší ostrosti (zřejmě ovšem za cenu větší náchylnosti k vzniku moiré).

Pozn.: Vyšší odolnost vůči prachu a vodě u svých zrcadlovek pochopitelně uvádí i další výrobci (například Canon u populárního modelu EOS 7D), vzhledem k cenové hranici, kterou jsme si na začátku našeho přehledu dali, a také jejich profesionálního zaměření jsme se těmto modelům v článku nevěnovali.

Článek pokračuje v další kapitole.

Pokračování 3 / 9

Nikon 1 AW1

Nikon 1 AW1 – jediný skutečně outdoorový

Když se přesuneme do třídy fotoaparátů CSC, tedy bezzrcadlovek, najdeme mezi nimi model, který jediný skutečně lze označit jako outdoorový.

Model Nikon 1 AW1, zatím k dispozici se dvěma kompatibilními odolnými objektivy, totiž přežije ledasjaké zacházení. Nikon 1 AW1 je první bezzrcadlovka, kterou bez jakéhokoli ostychu můžete vzít k vodě nebo do sněhu.

V kombinaci s níže uvedenými objektivy si totiž zachovává vodotěsnost do patnácti metrů, mrazuvzdornost do deseti stupňů pod nulou a k tomu by ještě měl zvládnout pád z výšky dvou metrů. V těchto parametrech mu zatím skutečně žádná jiná bezzrcadlovka nemůže konkurovat.

nikon_1_aw1_full.jpg 
Nikon 1 AW1 se setovým zoomem, foto: Nikon

Uvnitř těla skrytý snímač má rozlišení 14,2 milionů obrazových bodů, ale to by vás asi nemělo lákat na outdoorovém fotoaparátu tolik, jako vestavěný modul GPS, díky kterému se ke každé fotografii připojí i zeměpisné souřadnice. Kromě toho v sobě má také výškoměr, hloubkoměr a kompas.

Ještě jednou ne zcela tradiční funkcí je přístroj vybaven – akčním ovládáním. Jednoduše stisknete příslušné tlačítko a následně náklonem fotoaparátu můžete měnit nastavení či procházet pořízené fotografie. To by vám mělo usnadnit práci například v rukavicích či pod vodní hladinou.

Nikon 1 AW1 se nabízí společně s 11–27,5mm zoomem nebo 10mm pevným objektivem. Oba objektivy pak splňují parametry odolnosti vůči mrazu, vodě i pádu a celá soustava tak stále zůstává ‚outdoorová‘. Fotoaparát pochopitelně dovoluje ukládat snímky nejen do formátu JPEG, ale i surového RAW. Video pak ukládá ve Full HD kvalitě (1920×1080 px).

Článek pokračuje v další kapitole.

Pokračování 4 / 9

Olympus OM-D EM-5

Olympus OM-D EM-5 – déšť a prach mu nevadí

Když už bychom měli podobně jako u odolných zrcadlovek přeci jen zvolit nějaký odolnější model, pak by to téměř jednoznačně měl být Olympus OM-D EM-5.

První bezzrcadlovka v retro stylu s elektronickým hledáčkem a profesionální výbavou.

olympus_omd_em5.jpg 
Olympus OM-D EM-5 se setovým 12–50mm objektivem

Olympus sice už k tomuto modelu již letos vydal jeho skutečně plně profesionálního nástupce – OM-D EM-1 – stále však s prvním „ó-em-déčkem“ nemůžete šlápnout vedle. Nejedná se, jako v případě předchozího Nikonu 1 AW1, o plně outdoorový fotoaparát.

Pogumovaní krytek, bajonetu a dalších kontaktů u Olympusu OM-D EM-5 vám však zaručuje odolnost nejen vůči prachu a vlhku, ale také vodě. Nějaká ta občasná sprcha tak vadit nebude – pozor však, podobně jako zmiňované modely DSLR Pentaxu, nejedná se o plně vodotěsný přístroj. Odolnost je navíc zajištěna pouze s některými objektivy.

V tomto hořčíkovém těle naleznete pětiosý stabilizátor obrazu a snímač s rozlišením šestnácti milionů obrazových bodů, který svou kvalitou výstupu snese srovnání i se zrcadlovkami. Svou úlohu pak dobře plní i výklopný dotykový OLED panel.

Kromě standardních fotografických režimů je OM-D EM-5 vybaven také tzv. uměleckými režimy, možností záznamu videa ve Full HD, či schopností ovlivnit tonální křivku již během ukládání snímků (zesvětli či ztmavit světla/stíny).

Článek pokračuje v další kapitole.

Pokračování 5 / 9

GoPro HD HERO3+

Odolným či outdoorovým kamerám již nějakou dobu kraluje lidově řečeno „taková malá krabička“. A tahle malá krabička toho hodně umí. Přesto k ní existuje alternativa a my jsme se podívali na poslední modely, které jsou právě na trhu.

GoPro HD HERO3+ – synonymum pro outdoorovou kameru

Kamera GoPro se za roky vývoje dostala do své zatím poslední verze pod označením HD HERO3+. Přesněji volit můžete mezi bílou, stříbrnou a černou edicí. HERO3 White Edition s 5MPx rozlišením a maximem tří snímků za sekundu slouží jako jakýsi „entry-level“ mezi GoPro kamery. Stříbrná verze – HERO3+ Silver Edition – pak posunuje hranici na 10 sn./s a 10 Mpx fotoaparát.

Na vrcholku tohoto GoPro řetězce pak stojí HD HERO3+ Black Editon, která v sobě má ultraširoký objektiv a 12Mpx snímač s možností záznamu až třiceti snímků za sekundu. Kromě toho jsou všechny tyto kamery vybaveny rozhraním Wi-Fi a vodotěsné (v dodávaném pouzdře) až do 40 metrů pod vodní hladinou.

goPro_hd_hero3+_full.jpg 
GoPro HD HERO3+, foto: GoPro

GoPro patří mezi vybavení do nejrůznějších nehostinných prostředí na naší planetě, což ukazují tisíce videí kolujících po internetu. Od letních, zimních, po skutečně extrémní sporty. Kromě toho, že se jedná o kameru, tedy zařízení schopné zachytit pohybující se obrázky, disponuje GoPro i fotografickými režimy – což je důvod, proč v tomto našem výčtu má tato kamera své místo.

HD HERO3+ Black Edition: dovoluje pořídit statický snímek, dávku až třiceti fotografií za sekundu, nastavit kontinuální snímání či pořídit časosběrné snímky, případně kombinovat video a foto záběry.

Pozn.: Jen zde ještě jednou připomeneme, že jednotlivé možnosti a parametry se liší v závislosti na konkrétní třídě kamery GoPro– černé, stříbrné nebo bílé edice.

Součástí základního balení GoPro HD HERO3+ Black Edition jsou (kromě kamery samotné) vodotěsné pouzdro do 40 metrů, Wi-Fi dálkový ovládač, rychloodepínací přezky, zakřivený a rovný samolepící držák, třísměrný otočný kloub a USB napájecí kabel.

Článek pokračuje v další kapitole.

Pokračování 6 / 9

Sony HDR-AS30 Action Cam

Sony HDR-AS30 Action Cam – konkurence od Sony

GoPro dlouze kralovalo na poli outdoorových kamer. Vloni na fotografickém veletrhu Photoina 2012 v Kolíně nad Rýnem byla představena alternativa od Sony.

Outdoorová odolná kamera, letos v podobě nového modelu HDR-AS30 Action Cam. Mezi hlavní vlastnosti Sony HDR-AS30 Action Cam patří stabilizace obrazu, široký úhel záběru 170° (sklo z dílny Carl-Zeiss), CMOS snímač, vestavěné rozhraní Wi-Fi a modul GPS. To vše pěkně ve vodotěsném pouzdře.

sony_hdr_as30_full.jpg 
Sony HDR-AS30 Action Cam, foto: Sony

Na téměř dvanáct milionů obrazových bodů můžete zachytit, co potřebujete. O menší roztřesenost videa se stará elektronická stabilizace obrazu, video lze nahrávat ve Full HD kvalitě a to až s 60 snímky za sekundu (případně až 120 sn./s při nižším rozlišení). Dodávané vodotěsné pouzdro vám dovolí ponor až do 60 metrů pod vodou. Kromě pochopitelné ochrany kamery i v době, kdy se nebudete potápět.

Podobně jako v případě předchozí kamery GoPro i pro Sony HDR-AS30 Action Cam existuje řada rozšiřujícího příslušenství – od různých držáků, úchytů, přes dálkové ovládání, až po pásky na ruku či čelenku. Tedy vše, co byste pro záznam videa či fotografií mohli potřebovat.

Článek pokračuje v další kapitole.

Pokračování 7 / 9

Olympus Stylus TG-2

Outdoorové kompakty

Dalo by se říci, že outdoorové odolné kompakty to v digitální době celé odstartovaly – onu honbu za odolností, vodotěsností a připraveností na téměř jakékoliv počasí.

Čím extrémnější, tím lepší. Není tedy divu, že lze v této kategorii po letech vývoje vybírat z nejpestřejší nabídky. Ještě doplníme, že alternativu k odolným či podvodním kompaktům – a jiným třídám fotoaparátů – pochopitelně může tvořit (v uvozovkách) jakýkoliv přístroj v podvodním pouzdře. To už bychom se ale dostávali zase do zcela nového odvětví.

Dlužno dodat, že ty nejnižší modely mezi vodotěsnými a nárazuvzdornými kompakty pořídíte již okolo hranice čtyř tisíc korun – nabízí je například Fujifilm. My jsme vybírali z opačného konce cenové hranice, tedy mezi těmi nejlépe vybavenými modely.

Olympus Stylus TG-2 – tvrďák 2.0

Olympus byl jedním z prvních výrobců zaměřujících se na odolné kompakty. Není tedy divu, že jedním z jeho modelů začneme a náš výběr.

Kovové tělo Olympusu Stylus TG-2 v sobě skrývá několik zajímavých funkcí a nástrojů. Především vás může zaujmout světelnost vestavěného objektivu – F2 na nejkratším konci zoomu (F4,9 pak na nejdelším ohnisku). Zřejmě i proto se zde nachází fotografický režim priority clony, díky kterému můžete clonu napevno nastavit ručně.

Pozn.: Shodnou světelnost na kratším konci zoomu nabízí i konkurenční model Pentax Optio WG-3 GPS. Ten jsme sice do přehledu nezahrnuli, ale bylo by chybou je neuvést alespoň v tomto bodě.

olympus_tg2.jpg 
Olympus Stylus TG-2, foto: Olympus

O obrazovou kvalitu se kromě mechanicky stabilizovaného 12Mpx snímače stará 4násobný optický zoom s rozsahem 25–100 mm (ekv. kinofilmu). Fotoaparát je vybaven LED světlem, které slouží například jako osvětlení fotografované scény nebo asistenční světlo autofokusu.

Kompakt Olympus Stylus TG-2 by měl odolat pádům z výšky dvou metrů, mrazu do deseti stupnů pod nulou a nemělo by vás omezit potápění do hloubky až 15 metrů. Fotoaparát by měl rovněž odolat tlaku vyvolanému až 100kg závažím. Tuto outdoorovou připravenost pak doplňují čistě praktické nástroje jako je elektronický kompas, vestavěný modul GPS se záznamem souřadnic a trasy.

Pro práci v horších podmínkách pak můžete využít funkce TAP Control. Poklepáním na kryt fotoaparátu a naklánění jeho těla můžete měnit nastavení určitých parametrů. Z rozšiřujícího příslušenství si pak můžete vybrat mezi telekonvertorem a rybím okem – obojí přitom zachovává vodotěsnost celé soustavy.

Článek pokračuje v další kapitole.

Pokračování 8 / 9

Panasonic Lumix DMC-FT5

Panasonic Lumix DMC-FT5 – tvrdá konkurence

Panasonic má ve svém portfoliu odolných kompaktů také jedno želízko v ohni. Je jím model Lumix DMC-FT6, který zaujme mnoha funkcemi.

Nezíská si vás podobně jako výše uvedený Olympus světelností vestavěného objektivu, nabízí však něco navíc. Například bezdrátové rozhraní Wi-Fi nebo funkci časosběru (statické obrázky či video). V jeho výbavě nechybí kompas, výškoměr a barometr.

panasonic_dmc_ft5.jpg 
Panasonic Lumix DMC-FT5, foto: Panasonic

Zabudovaný objektiv o ohniskovém rozsahu 28–128 mm (ekv. kinofilmu) je stabilizovaný. Pořídíte jím snímky o maximálním rozlišení šestnácti milionů obrazových bodů z CCD snímače a to v citlivostech ISO 100–3200. Kromě různých fotografických efektů a scénických režimu můžete využít fotografické režimy plné automatiky či program P.

Video nahrává – podobně, jako další modely v našem přehledu – ve Full HD kvalitě. Je vodotěsný do hloubky třinácti metrů, vydrží pád z výšky dvou metrů a mráz do –10° C. V jeho výbavě se rovněž nachází sklo, které brání zamlžení vodní párou.

Článek pokračuje v další kapitole.

Pokračování 9 / 9

Nikon Coolpix AW110

Nikon Coolpix AW110 – odolnost z východu

Pětinásobný optický zoom, Full HD video, vestavěný modul GPS, WiFi připojení – to všechno se v podstatě vešlo do předchozích modelů.

Nikon Coolpix AW110 vám dovolí se potopit ještě o pár metrů níže, než konkurenční fotoaparáty. Udávaná hloubka je 18 metrů pod vodou.

nikon_coolpix_aw110.jpg 
Nikon Coolpix AW110, foto: Nikon

Obrazovou kvalitu má na starosti 16milionový CMOS snímač a objektiv je vybaven optickou stabilizací obrazu. Podobně, jak jsme psali již u odolného modelu CSC Nikon 1 AW1, je i tento Coolpix vybaven módem Action Control, který usnadňuje nastavení fotoaparátu v rukavicích či pod vodní hladinou.

Fotoaparát beztrestně snese pád z výšky dvou metrů a nezamrzne ani v deseti stupních pod nulou. Ve výbavě naleznete kompas, manometr a díky vestavěnému GPS také přiřazování zeměpisných souřadnic a sledování trasy.

Speciál o podvodní fotografii

Fotografování pod vodou nepotřebuje jen speciální vybavení, ale často úplně jiný přístup, než na který jste zvyklí na souši. Podvodní focení má svá pravidla, svá úskalí, ale současně samozřejmě také atraktivní výsledky.

Určitě si přečtěte

Články odjinud