Nůžky, lepicí páska, fólie, sáčky, bavlnky, dekorace, vlastní dech. I pomocí těchto široce dostupných „surovin“ lze vytvořit zajímavé obrazové efekty. Jak na to, se dozvíte v tomto článku.
Společnost Cooperative of Photography (COOPH) pravidelně zásobuje návštěvníky svého blogu inspirativními videi s radami, kterak snadno a bez nutnosti větší investice kreativně využít předmětů tzv. denní spotřeby k dosažení zajímavých obrazových efektů.
Nejnovější video nazvané 8 DIY Photo Filters You Can Make At Home představuje osmičku tipů na výrobu jednoduchých fotografických filtrů, které mohou oživit vaše snímky. Kromě nejrůznějších materiálů si nezapomeňte nůžky, lepicí pásku a jistou dávku trpělivosti.
1. Filtr z kapek
Prosté a efektivní. Na objektiv nastříkejte trochu tekutiny. Kapky na povrchu čočky nejlépe zúročíte při focení v protisvětle, kdy vytvoří zajímavé světelné závoje. „Vodní filtr“ dobře funguje i s umělými světelnými zdroji.

2. Filtr odlesky objektivu
K vytvoření efektu postačí obyčejný vlasec nebo vlákno z nylonu, které do kříže přilepíte k obrubě objektivu. Slunce se od něj bude odrážet a na snímku vzniknou jemné odlesky.
3. Filtr simulující tilt-shift efekt
Tentokrát budete potřebovat průhlednou folii. Podle průměru objektivu vystřihnete kruh, do jehož středu vyříznete pruh, nebo i jiný tvar. Po připevnění páskou k tubusu si můžete začít hrát. Tento filtr lze použít i ke zdůraznění hlavního objektu v záběru. Jemnost přechodu mezi ostrou a rozmazanou oblastí snímku ovlivňuje také ohnisková vzdálenost.

4. Plastový nebo sáčkový filtr
K výrobě postačí obyčejný umělohmotný sáček. Můžete jej připevnit páskou k tubusu, popřípadě jej jednoduše v různých polohách podržet před objektivem.
5. Vlněný filtr
K přípravě potřebujete nastříhanou vlnu libovolných barev. Fotografováním skrz vlněné střapce můžete dosáhnout zajímavých jemných tvarových a barevných efektů.

6. Filtr z vánočních řetězů
Po letošních Vánocích se tento typ dekorace najde snad v každé domácnosti. Nejlépe poslouží řetězy ze třpytivých materiálů. Poté už stačí nalézt ideální pozici vzhledem k fotografovanému objektu a dodáte snímkům netradiční barevné ladění, včetně světelných odlesků.
7. Mlžný filtr
Tak k tomuto efektu nepotřebujete takřka nic, jen vlastní dech. Dýchnete na přední čočku a můžete fotit. Snímky dostanou mlhavý, závojovitý vzhled.
8. Bublinkový filtr
Hrátky s bublifukem jsou poměrně oblíbenou fotografickou disciplínou. Povrch bublinek vytváří líbivé duhové efekty, které se dají použít na sto a jeden způsob, třebas i jako filtr.

Kdo si hraje, nezlobí...
Jako tzv. filtry lze použít spoustu dalších předmětů a materiálů: sklenici na víno, silonky, lupu, sluneční brýle apod. Jaké jste vyzkoušeli vy?