7 zaručených tipů pro lepší makrofotografii

7 zaručených tipů pro lepší makrofotografii

Léto, čas dovolených a prázdnin, je ideálním obdobím pro objevování lidskému oku skrytých miniaturních světů, nejlépe s fotoaparátem na krku. Pokud se chystáte disciplínu makrofotografie vyzkoušet, máme pro vás několik užitečných rad.

​Fotografování makra umožňuje pořídit pěkné a netradiční záběry třebas za domem na vlastní zahradě a nemusíte přitom překonávat žádné bariéry – např. společenský ostych jako při fotografování na ulici, nebo časovou a finanční náročnost krajinné a cestovatelské fotografie. Nejspíš proto je makro tolik oblíbené a stává se jednou z prvních disciplín, kterou si začínající fotografové vyzkoušejí.

butterfly-1127666_1920.jpg

Léto je navíc ideálním obdobím, kdy si tento žánr vyzkoušet, proto jsme pro vás shromáždili několik tipů inspirovaných videem Micaela Widella a doplněných vlastními poznatky.

Pokračování 2 / 8

Vyberte si správné vybavení

Makrofotografie jakožto specifický žánr vyžaduje adekvátní fotografickou výbavu. Tělo fotoaparátu může být libovolné, ne tak objektiv, který musí splňovat minimálně jeden požadavek: poskytovat co největší maximální zvětšení, což je hodnota určená vzdáleností, z jaké můžete ostřit na vybraný objekt a ohniskovou vzdáleností. Minimem pro naši disciplínu je zvětšení 1:2 (0,5×, nepravé makro), ideálem poté 1:1 (1×) a vyšší.

s-l1600.jpgImage 2.jpg

Téměř nezbytným pomocníkem je externí blesk a nějaký druh difuzéru, který se postará o rozptýlení světla záblesku. Difuzér může mít řadu podob – od poměrně drahých značkových doplňků po „samodomo“ výrobky.

V případě nouze si můžete vypomoct obyčejným listem bílého papíru, papírovým kapesníkem nebo tenkou bílou látkou či folií. Podle stylu fotografování s sebou můžete vzít také stativ či monopod.

Pokračování 3 / 8

Zvolte  dobrou lokalitu a „ochotný“ fotografický objekt

Prvním doporučením, kterého se vám od zkušenějších fotografů dostane, je: vydejte se do botanické zahrady. Vysoká koncentrace řady druhů květin a dalších rostlin přitahuje roje rozličného hmyzu. K dispozici tak máte hned dva oblíbené makro objekty – rostliny a lezoucí a létající havěť. Dalšími osvědčenými lokalitami jsou louky a les.

dahlia-3894472_1920.jpg

Při fotografování hmyzu je ideální dobou k výpravě pravé poledne, kdy je hmyz nejaktivnější a snáze na nějaký objevíte. I přesto musíte počítat s tím, že hmyz je přirozeně plachý a společnost člověka s fotoaparátem jej obvykle otravuje. S trochou trpělivosti však objevíte klidnějšího jedince, který vám chvíli zapózuje. Pomoct mohou i znalosti chování jednotlivých „hmyzáků“, například, v jakém období jsou nejsvolnější k spolupráci.

Pokračování 4 / 8

Fotografujte v manuálním režimu

Při fotografování makra máme samozřejmě řadu možností nastavení fotoaparátu – podle tvůrčího záměru, typu objektu v záběru apod. Přesto existuje několik univerzálních rad, které pomohou dosáhnout dobrých výsledků i naprostým začátečníkům:

animal-1836482_1920.jpg
  • Přepněte do manuálního režimu, který vám umožní absolutní kontrolu nad nastavením expozice.
  • Nastavte vyšší clonu pro dostatečnou hloubku ostrosti – bez ohledu na velikost snímače fotoaparátu se doporučuje clona F8 a vyšší.
  • Nastavte na fotoaparátu nejnižší základní citlivost (ISO 100 nebo ISO 200).
  • Zvolte nejkratší čas expozice umožňující synchronizaci s bleskem (obvykle 1/250 s).
  • Přepněte blesk do manuálního režimu a sílu záblesku nastavte na 1/16, což je dobrá začáteční hodnota, již lze postupně doladit podle toho, jsou-li snímky pod- nebo přeexponované
  • Fotky ukládejte do surového obrazového formátu RAW – získáte tak větší manévrovací prostor při následné editaci fotografií v počítači.

Pokračování 5 / 8

Zabraňte ozáření záběru sluncem

Obvyklým začátečnickým omylem je představa, že slunce musí svítit přímo na fotografovaný objekt. Opak je obvykle pravdou. Intenzivní sluneční světlo na snímku vytváří ostré přechody a vede k přepalům některých barev. Jestliže fotografujete s bleskem, vyplatí se záběr zastínit, například pomocí většího difuzéru, popřípadě využít odraženého světla.

ladybugs-1593406_1920.jpg

Zkušenější fotografové využívají ranního a podvečerního slunečního svitu, který je méně intenzivní a má zlatavý nádech. Jestliže však fotografujete hmyz, je v tomto případě nezbytné hlubší studium chování hmyzu a trpělivost, neboť hmyz není v těchto denních obdobích příliš aktivní.

Pokračování 6 / 8

Padněte na kolena a dbejte na pozadí

V makrofotografii platí tatáž kompoziční pravidla jako v kterémkoli jiném žánru. Například to, že pokud chcete docílit zajímavého záběru, musíte při fotografování zapojit nejen ruce, ale i nohy – padnout na kolena a hledat netradiční úhly pohledu.

beautiful-1867028_1920.jpg

Některým prvkům záběru je však při focení makra třeba věnovat poněkud více pozornosti. Jedním z nich je pozadí snímku. Malá hloubka ostrosti se obvykle postará o jeho příjemné rozostření, vyplatí se proto zaměřit na barevný, popřípadě jasový (zvláště u černobílé fotografie) kontrast pozadí s hlavním objektem. Kobylka v suché trávě není to pravé ořechové.

butterflies-95358_1920.jpg

A když už jsme u oříšků, jedním takovým může být i hloubka ostrosti, která je tu opravdu malá. Proto je velmi důležité zvolit správný fotografický úhel, samozřejmě podle tvůrčího záměru. Chcete-li mít objekt vašeho zájmu co nejvíce ostrý, osvědčenou metodou je zachycení objektu z boku tak, aby se jednotlivé části těla nacházely zhruba ve stejné vzdálenosti od objektivu.

Pokračování 7 / 8

Ostřete ručně a mačkejte spoušť mezi nádechy

Není žádná ostuda, vrátíte-li se z focení s desítkami snímků, z nichž jen pár bude použitelných. Ostření při malé hloubce ostrosti – někdy jen v řádu milimetrů – si žádá cvik, soustředění a také spoustu nevydařených záběrů. Přesto existuje několik osvědčených tipů, které vám v začátcích pomohou.

dandelions-691928_1920.jpg

Nejspolehlivější metodou ostření je ostření manuální, obzvláště při fotografování s vysokým zvětšením, neboť máte maximální kontrolu nad oblastí zaostření. Trik spočívá v tom, že během komponování záběru neotáčíte ostřicím kroužkem a nenarušujete tak stabilitu fotoaparátu, ale předostříte a s hledáčkem u oka pohybujete samotným fotoaparátem dopředu a dozadu, dokud nedostanete do hloubky ostrosti požadovanou část záběru.

macro-2300109_1920.jpg

Důležité také správné dýchání – osvědčenou technikou je zmáčknutí spouště mezi nádechy, kdy je tělo maximálně nehybné. U fotoaparátů s elektronickým hledáčkem si můžete aktivovat různé pomůcky jako zvětšení zaostřované oblasti či zvýraznění hran. Úspěšnost správného zaostření navýší použití monopodu či stativu, na druhou stranu budete méně mobilní a flexibilní.

Pokračování 8 / 8

Vyberte nejlepší snímky a upravte je

Smiřte se s tím, že se z fotografování vrátíte s velkým množstvím fotografií a jen nepatrné procento z nich bude použitelné, neřkuli zdařilé. Hodně času tedy strávíte procházením a mazáním nepovedených záběrů. Pokud jste uposlechli rady a ukládali snímky do formátu RAW, máte nyní mnohem větší možnosti editace bez většího dopadu na kvalitu snímků. Jednoduše můžete zachránit i ty expozičně méně dokonalé.

Určitě si přečtěte

Články odjinud