7 tipů pro fotografování v nepříznivých podmínkách

7 tipů pro fotografování v nepříznivých podmínkách

Fotografovat za špatných povětrnostních podmínek chce hlavně pevného ducha. S tím vám těchto 7 tipů příliš nepomůže. Pomohou a poradí vám ale v tom, jak si udržet svou techniku „v suchu“.

Stejně jako neexistuje špatné počasí pro to, jít si zaběhat, neexistuje ani pro to, vydat se fotografovat. Nebo chcete-li jinak – neexistuje špatné počasí pro hru golfu, pouze špatně oblečený golfista.

I když je venku značně nevlídně, pro výslednou fotografii to nakonec může být dobře, protože jí to přidá na dramatickém efektu a z výsledného snímku pak dýchá ta pravá atmosféra. Jak ale v takovém případě zamezit poškození techniky a jak za takových podmínek vůbec fotografovat?

Dánský fotograf Mads Peter Iversen se vydal do národního parku Snowdonia, který se nachází v severní části Walesu, poblíž města Conwy a je nutné říci, že přívětivé počasí zrovna neměl. Dokonce se to neobešlo bez zranění. Níže si můžete přečíst jeho 7 tipů, jak za podobného počasí při fotografování postupovat.

Obrázek 1.jpg
Buďte nejen při zdolávání vrcholků hor za nevlídného počasí opatrní. Mokrý povrch může klouzat.

1. Zjistěte si parametry vašeho zařízení. Konstrukce fotoaparátů se neustále zlepšuje, a tak třeba zrovna ten váš s nějakým tím deštěm nemusí mít problém. Přečtěte si tedy o něm různé recenze a testy.

2. Nezapomeňte si množství ubrousků a hadříků z mikrovlákna na neustálé otírání vašich objektivů. I když ubrousky nechávají na objektivu smítka, lépe odstraní vodu. Smítka pak setřete právě hadříkem z mikrovlákna.

3. Čím více zavřete clonu objektivu, tím více se stanou kapky na objektivu viditelné. To ale může být lepší, nežli v opačném případě. Jednotlivé body totiž lépe vyretušujete, než ty sice méně viditelné, ale o to větší.

4. Nezapomeňte na sluneční clonu objektivu. Nevadí, že slunce za celý den ani nevykoukne. Clona totiž alespoň trochu zamezí ulpívání kapek vody na vstupní čočce.

Obrázek 2.jpg
„Špatné“ počasí dá výslednému snímku úplně jiný náboj.

5. Pokud to kompozice snímku umožňuje, mírně skloňte vaše zařízení. I tím totiž zamezíte, aby na váš objektiv dopadaly kapky deště.

6. Přilepte ke stativu deštník za pomoci izolační pásky. Tomuto se ale samozřejmě vyvarujte, pokud je větrné počasí, jinak vám deštník odletí i se stativem.

7. Sledujte počasí. Existuje množství aplikací, které vám poskytnou maximální možné informace o tom, kdy deštík přejde v opravdovou průtrž mračen.

Určitě si přečtěte

Články odjinud