7 nejlepších filmů o fotografii

7 nejlepších filmů o fotografii

Zkusili jsme sestavit žebříček filmů, jejichž ústředním tématem je fotografie. desítku jsme nenaplnili, ale budeme rádi pokud nám ji doplníte vlastními tipy na podobné klenoty kinematografie.

Dalo by se říci, že každý více či méně rozšířený koníček se jednou za čas ocitne jako ústřední téma některého z filmů. Podobně, jako je tomu se sportem, objevují se i filmy, jejichž ústředním námětem je fotografie.

Pokud není fotografie námětem, hraje alespoň velmi důležitou roli v celém filmovém příběhu. Pokusili jsme se proto sestavit žebříček filmů, v nichž právě fotografie hraje významnou roli. Nejedná se rozhodně o absolutní výčet a už vůbec to není výčet nějakým způsobem objektivní. Právě naopak jsou to naše subjektiví dojmy, které rozhodli o tom, zda zařadit či nezařadit snímek do přehledu.

1. Město bohů

Drsný snímek Fernando Meirellese je inspirován osudy skutečných lidí a přináší příběh dvojice kamarádů, kteří se narodili a žijí ve slumu Rio de Janeira Cidade de Deus. V průběhu let sleduje osudy těchto dvou přátel, přičemž jeden z nich se stává drogovým dealerem, zatímco druhému učaruje fotoaparát a začíná dokumentovat městskou džungli.

Pokračování 2 / 3

2.

2. Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids

Méně známý dokumentární film Rosse Kauffmana a Zany Briskie, ve kterém se Briskie vydává do Kalkaty, aby zdokumentovala život tamních obyvatel, respektive život dětí, které jsou nuceny k prostituci a cvičeny k zabíjení.

Briskie se rozhodla několika dětem změnit život a rozdala jim fotoaparáty, kterými dokumentují svět kolem sebe. Tyto fotografie pak byly vystaveny ve světových galeriích, kde slavily úspěch a umožnily svý dětským autorům dostat se na některu z kalkatských škol, která mohla významnou měrou změnit jejich osud. Celý film najdete i na Youtube

3. Pod palbou

Válečný film režiséra Rogera Spottiswooda s velmi dobrý hereckým obsazením – Nick Nolte, Gene Hackman, Ed Harris – přivádí diváka do Nikaragui 80. let, kdy je země v občanské válce a boji proti prezidetovi. Nick Nolte ztvárnil postavu válečného reportéra a snímek přináší drsný příběh o životě těchto lidí.

4. Důkaz

Další z méně známých filmů od režisérky Jocelyn Moorhouse, zachycuje příběh tří osob – od narození slepý fotograf Martin, mladá žena, která mu pomáhá vést domácnost Celia a pomocný kuchař Andy z blízké restaurace.

Ačkoliv spolu nemají zdánlivě nic společného, jednoho dne se jejich osudy zkříží a vzájemně poznamenají jejich životy.

Pokračování 3 / 3

3.

5. Zvětšenina

Filmová klasika Michelangela Antonioniho nás zavede do Londýna na přelomu šedesátých a sedmdesátých let, kdy je vše dovoleno a kultura zažívá sůj přerod. Ústřední postavou příběhu je egoistický módní fotograf Thomas, který je ve své profesi velmi úspěšný a dává to okázale najevo.

Celý příběh se točí kolem fotografie, kterou Thomas pořídil v parku a pravděpodobně na ní náhodou zachytil okamžik vraždy.

6. Expres foto

Režisér Mark Romanek se zaměřil na temné stránky našich životů. Přibližuje život Sy Parrise, který pracuje v obchodním domě jako fotograf – šedý muž, kterého si nikdo nevšímá. Až na jednu výjimku v podobě Niny Yorkinové, která ho navštěvuje několik let, a tak Sy dokonale zná život její i její rodiny.

Velmi rád by se tak stal součástí na pohled perfektní rodiny, jak ale brzy zjistí, tak realita je trošku jiná. Hlavní roli v tomto filmu ztvárnil Robin Williams.

7. Smoke

Vynikající film režisérů Wayna Wanga a Paula Austera vypráví příběh majitele trafiky Auggieho, který tvoří jakýsi stmelující prvek v newyorské čtvrti, kde ho navštěvuje řada přátel.

Fotografie v tomto filmu hraje spíše vedlejší, o to však zajímavější roli. Trafikant Auggie, kterého hraje Harvey Keitel totiž každý den pořizuje fotografii ulice ze svého rožku.

A právě jedna z fotografií hraje velmi důležitou roli v příbehu jednoho z Auggieho přátel, konkrétně spisovatele Hurta, který přišel  svoji ženu, nechme však promluvit film...

Jaké jsou vaše oblíbené filmy s fotografickou tematikou, budeme rádi, když se s námi podělíte a doplníte tak náš krátký žebříček.

Určitě si přečtěte

Články odjinud