7 nejlepších aplikací pro fotografování s Androidem

8. února 2013
TWEET SDÍLET
Kritériem pro výběr sedmi programů tentokrát bylo stabilní prostředí se základními funkcemi a co nejmenší nároky na systém a hardware mobilního zařízení.

Když jsem poprvé zapnul svůj chytrý telefon, nezkoušel jsem telefonovat ani psát zprávy, ale fotit. Fotografie mě sice živí a zrcadlovku odložit nehodlám. Pohotový obrazový zápisníček na cesty se ale hodí.

Pochopitelně jsem proto začal hledat, jak doplnit nebo nahradit předinstalované aplikace systému Android. Do výběru jsem přitom zařadil programy, které umí fotografie pořizovat, prohlížet či upravovat. Některé umí dokonce vše dohromady.

Jsem si plně vědom toho, že co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému a že se podobných výběrů dají vytvořit desítky na základě odlišných kritérií. Vždy záleží na potřebách uživatele. Také otevřeně přiznávám, že jsem nezkoušel všechny dostupné aplikace z oficiálního Google play obchodu, ale zaměřil jsem se na ty ověřené, oblíbené a slušně hodnocené.Nerozlišoval jsme, zda se jedná o placené či volně dostupné programy.

Tento výběr je nakonec osobním doporučením uživatele, který nepotřebuje stovku nejúžasnějších efektů ani rámečků; ale uživatele, který hodlá z fotoaparátu vymáčknout co nejvíce již při snímání a chce s fotografiemi především snadno a rychle provádět základní úpravy, jako jsou ořez, změna barev, jasu, kontrastu apod.Různým „mrvítkům“ na pár kliknutí se přitom uživatel jen těžko ubrání, protože jsou v různé formě obsaženy v téměř každé aplikaci.

Camera Zoom FX

Camera Zoom FX toho umí opravdu hodně.Spojuje obsluhu vestavěného fotoaparátu s vlastním editorem. Přitom se dá spustit ve starším Androidu 1.6 a fotografie ukládá v plném rozlišení. Nevýhodou pro někoho může být, že se musí koupit. Původní instalaci (udávanou jako 1.9 MB) není těžké několikanásobně překročit v momentě, kdy si uživatel postahuje z obchodu další efekty a rámečky.

Klepněte pro větší obrázek
Camera Zoom FX

Ovládání během focení by mohlo být snazší, kdyby nebyla řada funkcí schovaných v menu. Na druhou stranu, i přesto je poměrně rychlé. K dispozici máme 7 režimů – normální, stabilizovaný, časovač, ovládání hlasem, sériové focení a časosběr. Bohužel během focení chybí možnost korekce expozice. Naopak se dá během snímání aplikovat mnoho efektů. Fotografie můžeme ukládat v plném rozlišení a minimální komprimaci, čímž vznikají přibližně 3-4× větší soubory než z oficiální předinstalované Android-aplikace. Tedy ideální zdroj dat pro další úpravy.

Klepněte pro větší obrázek
Camera Zoom FX

Pořízené fotografie se pak mohou začít upravovat funkcemi editoru. Od změn barev, efektů, rámečků, ořezů, transformací, jasu, kontrastu nebo saturace; až po různá „vylepšení“. Potěší, že se oblíbené aplikace dají seskupit do jediné záložky.

Celkově se mi na aplikaci líbí především, že je zde vše v jednom. Na druhou stranu pro mne trochu nepřehledně. Při snímání fotografií mi chyběla korekce expozice a dostupnost dalších funkcí přímo na obrazovce. Při praktickém použití mě trochu překvapilo množství vytvořených podadresářů na paměťové kartě a subjektivně také postupem času mírné zpomalení. Otevřeně však přiznávám, že jsem neprováděl měření. Pouze pocit.

ProCapture camera + panorama

Další aplikací, která nahrazuje funkci fotoaparátu, je ProCapture – dostupná hned v několika verzích – zdarma i placeně s podporou tvorby panoramatických fotografií. Přitom už v základní variantě nabízí dost funkcí. Přesto jsem si připlatil a nelituji. Grafické zpracování je přehledné a intuitivní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
ProCapture camera

Z horní lišty je tak možné snadno nastavit řadu parametrů – korekci expozice, velikost fotografií (1-maximum Mpx), režim blesku, vyvážení bílé, geolokaci, histogram, jeden ze šesti barevných efektů a další. Fotit lze v šesti režimech: normálně, s časovou prodlevou, sériově (1-10 snímků), s redukcí šumu, širokoúhle a panoramaticky. A všechny fungují výborně!

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
ProCapture camera

Například redukce šumu se skvěle hodí v interiérech. Účinnost je zřetelná, odhadem odstraňuje 50 % šumu. Nehodí se ale na dynamické scény, protože fotí pochopitelně na delší čas a dokonce exponuje dvakrát. Poslední dva režimy umí spojovat fotografie – širokoúhlý pouze tři a panoramatický více. Snímat je možné při natočení přístroje na výšku i na šířku. Po sejmutí snímku se zobrazí krajní náhled pro lepší překrytí.

Byl jsem překvapen, že není třeba příliš precizně fotky překrývat, ale stačí pouze přibližně (lépe s rezervou) nafotit snímek vedle snímku a program složí pěkné panorama. Skládání pochopitelně nějakou dobu trvá v závislosti na rychlosti zařízení. Ukládání na mém přístroji neprobíhalo do velikosti součtu složených fotografií, ale opět cca do velikosti 5 MPx fotografie.

Klepněte pro větší obrázek
ProCapture camera

Jedinou vadou na kráse by pro někoho mohlo být ostření. Aplikace sice funguje už od verze Androidu 2.2, ale až v posledních verzích 4+ je možné ostřit dotykem na plochu obrazovky. Ve starších verzích je nutné „namáčknout“ virtuální tlačítko na displeji, pak případně změnit kompozici a pustit tlačítko. Pro focení se dají využít i postranní tlačítka smartphonu.

Klepněte pro větší obrázek
ProCapture camera

Fotit s touto aplikací je opravdu radost. Kvalitu komprese při ukládání je možné nastavit ve třech variantách (běžná, jemná a velmi jemná), přičemž ta nejkvalitnější vytváří dokonce i 4x větší soubory než tovární aplikace Androidu. Na mém starším HTC se sice trochu déle spouští a párkrát už „spadla“, ale to nepřeváží celkové nadšení z dostupných funkcí. Spojování panoramatických snímků nebo generování fotek bez redukce šumu pochopitelně zatěžuje výkon smartphonu, ale výsledek stojí za to.

Témata článku: Fotografický software, Fotoaparáty, Fotomobily, Technika, Android


Warner Bros možná chystá mlátičku ve stylu Smash Bros s hrdiny svých značek

Warner Bros možná chystá mlátičku ve stylu Smash Bros s hrdiny svých značek

Batman proti Shaggymu? Proč ne!

Michal Maliarov
Warner Bros.Spekulace
Nový test rakety Precision Strike Missile se přiblížil limitu opuštěné smlouvy INF

Nový test rakety Precision Strike Missile se přiblížil limitu opuštěné smlouvy INF

** Společnost Lockheed Martin nedávno otestovala vyvíjenou raketu krátkého doletu Precision Strike Missile ** Její dolet podle všeho dosáhl, ne-li překročil hranici 500 kilometrů ** Tato hranice byla vytyčena pro balistické rakety a střely s plochou dráhou letu v americko-ruské smlouvě INF

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíRaketa
Call of Duty: Vanguard přibližuje operátory a funkce ovladače DualSense

Call of Duty: Vanguard přibližuje operátory a funkce ovladače DualSense

V multiplayeru si budete moci vybrat hned z několika různých operátorů.

Michal Maliarov
Call of Duty: VanguardVideo
O PC verzi God of War se stará jiné studio, Santa Monica však vývoj sleduje

O PC verzi God of War se stará jiné studio, Santa Monica však vývoj sleduje

O kvalitu tedy rozhodně bude náležitě postaráno.

Michal Maliarov
God of WarByznys
Recenze hry NHL 22. Nejlepší hokej, který si lze zahrát

Recenze hry NHL 22. Nejlepší hokej, který si lze zahrát

NHL 22 konečně přechází na nový engine, což s sebou nese nemalá očekávání.

Ladislav Novák
NHLRecenzeSportovní
Mohutné „erupce“ supermasivních černých děr ovlivňují vesmír široko daleko

Mohutné „erupce“ supermasivních černých děr ovlivňují vesmír široko daleko

** Materiál vyvrhovaný z bezprostředního okolí supermasivních černých děr vytváří bubliny v jejich okolí ** Ty se postupně rozpínají a zasahují velkou oblast okolního vesmíru ** Při tom vznikají úchvatné a obrovské struktury hřibovitého tvaru, prstence či vlákna

Stanislav Mihulka
Černé díryVesmír