7 fotografických dokumentů, které byste měli vidět

21. března 2015
TWEET SDÍLET
7 fotografických dokumentů, které byste měli vidět
Filmy o fotografování mohou být leckdy velmi poučné, a zejména to platí pro ty dokumentární, které vám dají nahlédnout do životních peripetií osobnosti fotografického světa i do zákulisí vzniku slavných snímků.

Po článku o celovečerních filmech, v nichž hlavní roli hrají fotografie a fotografové, přinášíme přehled dokumentárních snímků, které se věnují životu a dílu osobností, které se nezapomenutelně zapsaly, nebo ještě zapisují, do dějin vizuálního umění.

Finding Vivian Maier / Hledání Vivian Maier 

Talent fenomenální fotografky Maierové byl objeven až těsně před její smrtí v roce 2009. Fotografie z různých období totiž ležely několik let zapomenuté v zaprášených krabicích, dokud je na aukci za pár stovek dolarů nevydražil John Maloof, tentýž Maloof, který je coby jeden z autorů podepsán pod tímto celovečerním dokumentem.

Poté, co nalezené snímky zveřejnil na internetu, se strhlo doslova šílenství, které vyústilo k povýšení Maierové mezi fotografickou elitu; dnes bývá dokonce přirovnávána k Henri Cartier-Bressonovi. Kdo byla Vivian Maierová, tajemné žena, která za svého života nafotila více než sto tisíc fotografií, aniž by jakoukoli z nich zveřejnila? Právě na tuto otázku se snaží odpovědět autoři tohoto dokumentárního filmu.

Stopy samotářské ženy, která většinu svého života pracovala jako chůva, je zavedly do ulic New Yorku a Chicaga, z nichž Vivian Maierová čerpala inspiraci již od roku 1950. Postupně, prostřednictvím dříve nepublikovaných snímků a rozhovorů s lidmi, kteří ji osobně znali, skládají střípky osamělého života „Mary Poppins s fotoaparátem“.

Oficiální stránky věnované životu a dílu Vivian Maierové najdete zde.

USA, 2013, 83 min
Režie: John Maloof, Charlie Siskel

McCullin

Donald McCullin je mnohými považován za největšího žijícího válečného fotografa, jehož tvorba by mohla být návodem, jak má vypadat profesionální fotožurnalistika. Film zachycuje McCullinovu kariéru od prvních fotografických kroků pouličního fotografa šedé reality Londýna zlatých šedesátých let po každodenní fotografickou práci pro Sunday Times (1969 až 1894) ve válkami zmítaných zemích – na Kypru, ve Vietnamu, v Irsku nebo Libanonu.

Dokument je z velké části postaven na osobních zpovědích samotného Dona, doplněných výpověďmi jeho spolupracovníků, zejména kmenového editora ze Sunday Times. Vyprávění je bohatě prošpikováno McCullinovými fotografiemi.

Velká Británie, 2012, 90 min
Režie: David & Jacqui Morrisovi

The Mexican Suitcase / Mexický kufr 

V roce 2007 byl v Mexiku objeven kufr obsahující 4 500 negativů snímků zachycující události španělské občanské války. Autory fotografií byly váleční fotografové zvučných jmen – Robert Capa, Gerda Tarová a David „Chim“ Seymour. Původní vlastník, Robert Capa, kufr naposledy viděl ve své francouzské laboratoři, těsně předtím, než z neklidné země kvapně odcestoval. Do své smrti se domníval, že negativy byly zničeny, ale nebylo tomu tak… Kufr s fotografickým pokladem se mezitím vydal přes moře, směr Mexiko.

Film, jehož dějovým spojníkem je putování negativů z Francie do Mexika, zároveň mapuje úlohu Mexika ve španělské občanské válce, popisuje putování španělských uprchlíků do Mexika a dává prostor i názorům dnešní mladé generace mexických Španělů, potomkům imigrantů, na osudy předků, kteří v občanské válce ztratili život.

Stránky věnované objevu negativů, včetně galerie najdete zde

Mexiko, 2011, 90 min
Režie: Trisha Ziff

Guest of Cindy Sherman / Host Cindy Shermanové

Kontroverzní snímek natočený bývalým přítelem Cindy Shermanové bývá označován za postmoderní cvičení, během něhož se z původně nezúčastněných osob stávají protagonisté. Centrem děje je série rozhovorů Paula Hasegawa-Overackera se slavnou fotografkou Cindy Shermanovou, během nichž profesionální spolupráce přerostla nejprve v přátelství a poté v pětiletý milenecký vztah.

Nejedná se jen o psychologicky laděný příběh vzestupu a pádu jednoho milostného poměru, ale i o nahlédnutí do světa umění úzce propojeného s komercí. Průvodcem tímto „zápeklí“ je sám autor a aktér v jedné osobě, který si postupně uvědomuje, že je pouze přehlíženým a pro bulvár zcela nezajímavým doplňkem slavné ženy – náhodným hostem.

USA, 2008, 88 min
Režie: Tom Donahue, Paul Hasegawa-Overacker

Annie Leibovitz: Life Through a Lens / Život objektivem 

Kdo by neznal Annie Leibovitzovou, legendární americkou fotografku, která se proslavila nejen portrétními fotografiemi světových osobností, za všechny jmenujme Micka Jaggera, Hilary Clintonovou nebo Johna Lenona, ale též fotoreportážemi z válkou zmítaných oblastí, např. Sarajeva nebo Rwandy.

Režie dokumentu se ujala mladší sestra Leibovitzové, Barbara. Díky ní můžeme nahlédnout do zákulisí tvorby a života fotografky a prostřednictvím rodinného videoarchivu také do jejího dětství a mládí. Režisérka se však nevyhýbá ani temnějším stránkám života své sestry, např. období závislosti na drogách. Portrét doplňují výpovědi známých osobností, které se s Annie Leibovitzovou potkali – v osobní i profesionální rovině.

USA, 2006, 79 min
Režie: Barbara Leibovitz

William Eggleston: In the Real World / Ve skutečném světě

Tvorba Williama Egglestona je poměrně snadno rozpoznatelná – esteticky nepříliš působivé objekty (odhozené láhve Coca Coly, staré pneumatiky, odpadky, skladiště), výrazně saturované barvy a jakoby ledabylá kompozice obrazu. Tento „Andy Warhol fotografie“ bývá označován za průkopníka barevné fotografie.

K zásadnímu zlomu v jeho kariéře, a přeneseně i v dějinách fotografie, došlo roku 1976, kdy v Muzeu moderního umění v New Yorku proběhla výstava jeho barevných fotografií. Právě tato expozice byla prvním krokem k postupnému uznání barevné fotografie jako plnohodnotného uměleckého média.

Film propojuje všechny oblasti Egglestonovy tvorby – jsou v něm použity jeho fotografie, videa, zejména provokativní Stranded in Canton, a dokonce i muzika, kterou sám zkomponoval. Režisér Michael Almereyda doprovází pokuřujícího a popíjejícího Egglestona na jeho cestě po Kentucky, kde v odlehlých zákoutích hledá inspiraci, objekty pro svou tvorbu, nebo na galavečeru v Getty Museum v Los Angles.

Egglestonovy fotografie si můžete prohlédnout zde.

Velká Británie, 2005, 86 min
Režie: Michael Almereyda

Helmut Newton: Frames from the Edge 

Už samotné jméno – Helmut Newton – slibuje zajímavou podívanou, zejména pro milovníky nahých ženských těl. Před objektivem fotografa časopisu Vogue se totiž prošla slušná řádka odhalených celebrit, především pohlaví ženského.

Tento dokumentární film byl natočen sice již před 26 lety, právě z toho důvodu má však v dnešní době obrovskou hodnotu. Dozvíte se v něm, co obnášela práce módního fotografa v době analogové – obsluha středoformátových fotoaparátů nebo časově a finančně náročné hledání modelek přes agentury, bez internetu.

Více než na faktické informace se však režisér Adrian Maben soustředil na zachycení atmosféry doby, uměleckého prostředí, v němž se Newton pohyboval, a také na postavy, které se pohybovali kolem něj. Setkáme se tu s hvězdami filmového nebe, jako Sigourney Weaver, Faye Dunaway nebo Catherine Deneuve, které tu tentokrát nehrají nikoho jiného než sebe.

Západní Německo, 1989, 95 min
Režie: Adrian Maben

Témata článku: Kultura, Fotografové


PC verze God of War už je v rukou moderů. Co říkáte na Krata bez vousů?

PC verze God of War už je v rukou moderů. Co říkáte na Krata bez vousů?

Pokud něčím PC komunita vyniká, tak je to schopnost improvizovat.

Michal Maliarov
God of WarModifikace
Pozor při volání na barevné linky. Hovor se může prodražit, i když máte neomezený tarif

Pozor při volání na barevné linky. Hovor se může prodražit, i když máte neomezený tarif

** Při volání na některé typy telefonních čísel bychom měli zpozornět ** Nejdráž nás mohou vyjít hovory na číslo začínající devítkou ** I zde jsou ale výjimky, tento článek udělá v barvách jasněji

Jan Láska
Barevné linkyÚčtováníČTÚ
Canon EOS R5 C: bezzrcadlovka pro videografy s 8K

Canon EOS R5 C: bezzrcadlovka pro videografy s 8K

Malý a kompaktní přístroj, který umí nahrávat video do 8K rozlišení bez časového omezení, má full frame senzor a RF bajonet, to je ve zkratce Canon EOS R5 C.

Jan Pánek
Videokamera
Olympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

Olympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

** Letošní olympiáda může být pro samotné sportovce velkou hrozbou ** Mimo pandemie se musí obávat i o sledování na každém kroku ** Čína monitoruje internetový i mobilní provoz

Martin Chroust
ŠpionážSoukromíČína
Astronomové spočítali, jak družice Starlink ovlivňují jejich pozorování. Stopy jsou na 18 % snímků a bude hůř

Astronomové spočítali, jak družice Starlink ovlivňují jejich pozorování. Stopy jsou na 18 % snímků a bude hůř

** Studie analyzovala vliv družic Starlink na pozorování projektu ZTF ** Přehlídka oblohy se nachází na jihu Kalifornie a jednou za dva dny prohledá celou oblohu ** Počet stop družic Starlink na snímcích neustále roste, vědecká pozorování však příliš ovlivněna nejsou

Petr Kubala
StarlinkAstronomieSpaceX
Nejlepší aplikace pro tento týden: Myšlenkové mapy, skákání přes švihadlo a tvorba prezentací

Nejlepší aplikace pro tento týden: Myšlenkové mapy, skákání přes švihadlo a tvorba prezentací

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
V PS5 obchodě se začínají objevovat PS3 hry. Čeká nás lepší zpětná kompatibilita?

V PS5 obchodě se začínají objevovat PS3 hry. Čeká nás lepší zpětná kompatibilita?

Sony možná chystá příjemné oznámení.

Michal Maliarov
Zpětná kompatibilitaSpekulaceKonzole
Zpátky ve hře. Test procesoru  Intel Core i9-12900K

Zpátky ve hře. Test procesoru Intel Core i9-12900K

Procesory Intelu pro stolní počítače si po drobném zaváhání znovu uzmuly výkonnostní prvenství ve hrách i aplikacích náročných na výpočetní jádra.

Adam Vágner
ProcesoryTestyIntel
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** Česká videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

Martin Nahodil
Téma