6
Fotogalerie

6 tipů pro fotografování letní krajiny

Léto patří k oblíbeným ročním obdobím začínajících krajinářů – díky dlouhému dni i vstřícnému klimatu. Jak nejefektivněji letní podnebí využít k pořízení co nejlepších snímků radí dánský fotograf Mads Peter Iversen ve svém novém videu.

Zapomeňte na léto

Rada zapomenout na to, jaké je právě roční období, platí celoročně. Každé z nich má totiž určité typické znaky, obrazy, které si s ním spojujeme. U zimy se nám vybaví sníh, k podzimu se vážou mlhy a opadávající stromy, na jaře všechno hýří barvami a kvete. Pro léto je typické nejen slunečné počasí, ale i určité objekty, které fungují jako jeho symboly – modrá obloha, turistické pamětihodnosti, pláže apod.

drink-84533_1920.jpg

Iversen radí nesnažit se za každou cenu zachytit typizovanou, plakátovou představu ročního období, ale klidně setrvat u svého oblíbeného fotografického předmětu.

Pokračování 2 / 6

Hledejte květiny

Druhý tip se zdá poněkud protichůdný první radě. Vždyť květiny jsou přece jedním z hlavních symbolů léta! Důležité však je, zda se fotograf stane jejich otrokem, nebo z nich dokáže učinit originální součást svého fotografického záměru.

marguerite-729510_1920.jpg

Pro každou oblast je typická nějaká flóra, ať už lesní, či polní. Iversen radí nebát se ani detailních záběrů květin. K jejich zachycení s příjemně rozostřeným pozadím postačí objektiv s delším ohniskem a co nejvyšší světelností.

Pokračování 3 / 6

Jak se do lesa volá…

Ideálním prostředím pro fotografování nejen kvetoucích rostlin je les, zejména díky bohatosti fotografických objektů a své proměnlivé světelné atmosféře. Právě ta je pro focení v lese zásadní. Iversen doporučuje počkat si, až bude slunce níže nad obzorem, jako ideální uvádí úhel 30°, a místo focení ve směru paprsků vyzkoušet záběry v protisvětle.

tree-3822149_1920.jpg

Atmosféru snímkům dodá také mlha, která dokáže skrýt nežádoucí prvky v záběru. Mlha se utváří spíše na sklonku srpna, ale natrefíte na ni i v ostatních letních měsících, zejména po nočních bouřkách.

Pokračování 4 / 6

Vyrazte na pole

Nezpochybnitelné kouzlo má kromě divoce rostoucího lesa také člověkem obhospodařovaná krajina. Velmi dobře, alespoň na fotografii, působí rozlehlé lány rozkvetlé řepky či máku, respektive jejich libovolná kombinace s obilnými poli (zelenými a později žlutými) a modrou oblohou.

log-924958_1920.jpg

Zemědělská krajina je barevně i tvarově velmi proměnlivá a plná života. Zároveň působí velmi geometricky, díky čemuž ji lze přetvořit v až minimalistické, abstraktní obrazy s výraznými kompozičními prvky. Pohrát si lze jak se stavbou obrazu – například ji rozčlenit pomocí linií lánů či opakujících se prvků v podobě balíků sena – tak s úhlem záběru.

Pokračování 5 / 6

Nebojte se bouřek ani večerního zlata

Tvrzení, že hezké fotografie vznikají jen za hezkého počasí, je dávno vyvrácený mýtus. Bouřka, liják, blesky, vítr, mraky nacucané deštěm a kroupami, to vše může dodat snímkům žádoucí dramatickou náladu. A právě pro letní období je proměnlivé počasí charakteristické.

 
sunrise-1014712_1920.jpg

Nicméně nejlíbeznější světelnou atmosféru zachytíte za jemného, sytě žlutého slunečního svitu. Slunce v takzvané zlaté hodince přistihnete v létě brzy ráno (cca od 5.00 do 7.00) nebo pozdě večer. Zajímavé fotografie mohou vzniknout i těsně poté, co slunce zmizí za obzorem a slabě nasvěcuje oblohu.

Pokračování 6 / 6

Koukejte na nebe

Velmi užitečným obrazovým prvkem může být obyčejná obloha, a to ve svých nejrůznějších podobách. Čistě modré letní nebe může posloužit k tvorbě barevného kontrastu s popředím – velmi dobře funguje s již zmíněnými žlutými řepkovými poli, nebo se zralým obilím. Na jednolitě modrém pozadí vyniknou nejen přírodní, ale taktéž například architektonické objekty.

panoramic-3267048_1920.jpg

Letní měsíce jsou však ideální i pro fotografování noční oblohy, konkrétně Mléčné dráhy. Tato disciplína však vyžaduje adekvátní technické vybavení a fotografické znalosti.

Určitě si přečtěte

Články odjinud