6 tipů pro bezpečné létání s drony

6 tipů pro bezpečné létání s drony

Se začínající jarní sezónou a příchodem ideálního počasí ke vzletu se hodí připomenout, kde s drony můžete létat, kde naopak ne a na co si dát případně pozor.

Tento článek se věnuje pouze rekreačním dronům, jako jsou např. ty od značky DJI, lze jej ale vztáhnout i na běžné modely za pár set korun z čínských e-shopů. Hodně záleží na jejich váze, které byste měli při jeho případné koupi věnovat pozornost.

Nevěnuje se možnostem zařízení, ale tomu, jak s ním má být manipulováno a to dle zákona č. 49/1997 Sb konkrétně Doplňku X pro bezpilotní systémy.

Dolet

I když to váš dron dokáže, pokud to nemáte dovoleno od Úřadu pro civilní letectví, musíte se svým zařízením udržovat vizuální kontakt, a to bez jakýchkoli pomůcek vyjma brýlí a kontaktních čoček.

Obrázek 1.jpeg 
Bezpilotní letoun je sice zajímavá „hračka“, její provozování ale nemůže být bezhlavé.

Zároveň se při pilotování můžete pohybovat jen po svých. Bezpilotní letadlo totiž nesmí být provozováno při současném pohybu pilota pomocí technického zařízení, tady např. automobilu.

Letiště

Oblasti okolo letišť se vyhněte velkým obloukem a to minimálně v okruhu 5,5 kilometru. Ani poté nevzlétávejte výše jak 100 metrů nad zem. Více vám poví tato mapa Řízení letového provozu.

Např. v prosinci 2018 muselo letiště Gatwick v Londýně kvůli nezodpovědným pilotům dronu přerušit svůj provoz. Tento krok se dotkl až 100 tisíc cestujících, jejichž let měl zpoždění, či byl odkloněn, nebo úplně zrušen. Také z toho důvodu byla po celé Velké Británii rozšířena bezletová zóna na 5,5 mil (téměř 9 km) kolem všech tamních letišť.

Sídliště, louky, pole

Na své zahradě vzlétnout můžete, pokud se nedostanete výše tak, abyste mohli dronem ohrožovat nejen lidi a objekty, ale i jejich soukromí, a to především díky tomu, že má většina dronů integrovanou kameru. Vše se řídí váhovou tabulkou, kterou najdete na 6. straně doplňku X.

Práva

Národní parky a Chráněné krajinné oblasti mohou zakazovat provoz bezpilotních letounů z důvodu jimi vytvářeného hluku. Obce mohou jejich použití omezovat vyhláškami, některé hrady, zámky a jiné pamětihodnosti mohou také výslovně zakazovat jejich fotografování drony. Pokud to máte v plánu, zjistěte si o daném objektu a lokalitě patřičné informace.

Obrázek 2.jpeg 
Dron musí mít jeho pilot na očích. Výmluva typu, že o jeho poloze má povědomí skrze obraz vysílaný kamerou do ovladače, neobstojí.

Létat byste neměli ani podél nadzemních dopravních staveb, tras nadzemních inženýrských sítí, tras nadzemních telekomunikačních sítí, v okolí vodních zdrojů a objektů důležitých pro obranu státu.

Odpovědnost

Za provedení bezpečného letu je odpovědná osoba, která bezpilotní letadlo dálkově řídí. Dejte si tedy pozor na to, pokud svůj dron půjčíte nezkušenému kamarádovi, nebo pokud tak učiní on u Vás. Ač to tak na první pohled vypadat nemusí, škody způsobené drony mohou být značné a to zejména, pokud vám zařízení uvízne tam, kde je nutné jej odborně odstranit.

Aplikace

Stáhněte si do svého chytrého telefonu aplikaci, která využívá podkladů od organizací, jako jsou orgány civilního letectví, poskytovatelé leteckých navigačních služeb a místní úřady pro vytváření databází a map vzdušného prostoru.

Patří mezi ně např. titul AirMap, který je zdarma dostupný pro platformy Android a iOS. Ten konkrétně u dronů od společnosti DJI může jejich pilotům i hlásit, že se právě k zakázanému prostoru blíží.

Určitě si přečtěte

Články odjinud