12
Fotogalerie

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

Vzhledem k současné kvalitě fotoaparátů v telefonech je množství pořízených fotografií enormní, jejich třídění potom může být záležitostí na dlouhé hodiny. Vybrali jsme proto čtyři desktopové aplikace, které vám správu fotek výrazně usnadní – od importu z foťáku či telefonu přes hromadné úpravy nebo základní roztřídění pomocí štítků až po finální rozdělení do alb.

Tuto čtveřici jsme doplnili o dvě on-line platformy, které jsou spjaty s nejpoužívanějšími mobilními systémy. Pro nejednoho uživatele totiž může jít o dostačující variantu, kde se o roztřídění postará automatika, jež stále častěji využívá strojové učení. Díky tomu může vytvářet alba nejen podle exaktních metadat (datum, GPS…), ale i podle rozpoznání obsahu na fotce.

Správa i úpravy

Aplikace pro správu fotografií často kombinují možnosti prohlížečů a editorů. Vedle toho, že si ve fotografiích můžete udělat pořádek, je tedy i upravíte. Málokde se setkáte s pokročilými grafickými editory (výjimkou je české Zoner Photo Studio X), ale většinu obrazových vlastností nebo oprav zvládnou.

V žádném případě rovněž nesmí desktopovým správcům chybět hromadné úpravy – jak na straně práce se soubory (přejmenování, změna velikostí, konverze…), tak v případě editace. Pro dávku souborů tedy musí jít nastavit hromadná úprava horizontu, vyvážení bílé nebo ořez.

Důležitým pomocníkem je v dnešní době rychlého internetu a nabízených kapacit on-line úložišť napojení do cloudových služeb. Ty jsou pro nejednoho domácího uživatele tou nejspolehlivější a nejefektivnější možností zálohy. Často jsou základní kapacity nabízeny zcela zdarma, a pokud se obrátíte na služby Googlu nebo Dropboxu, pak je takřka nemožné o zálohu fotek přijít. Což se nedá říct při jednostupňové záloze na externí disk nebo NAS.

Metadata a štítky základem

Pro nejjednodušší způsob třídění fotek jsou využívána data, která jsou součástí fotografického souboru, tedy metadata EXIF. K nejdůležitějším údajům pro třídění patří datum, čas a místo pořízení. Zároveň se však mohou hodit i technické detaily snímku týkající se samotné expozice, jako je clonové číslo, čas expozice nebo použití blesku.

Všechny tyto parametry jde tradičně využít pro třídění fotek, které lze jednoduše zařadit do virtuálního alba anebo je hromadně zkopírovat přímo na disku do nové složky. Dalším nástrojem je označování snímků štítky (ať už těmi slovními, nebo barvami) a jejich hodnocení.

Ty lze potom v rámci jednotlivých programů mixovat nejen pro třídění, ale i pro vyhledávání. Snadno tak půjdou vyfiltrovat z kompletního alba jen povedené fotky (ohodnocené pěti hvězdičkami) z dovolené, které obsahují konkrétní osoby.

Pokud fotky už při importu alespoň hromadně označíte štítky, bude následné třídění výrazně usnadněno

Pokračování 2 / 7

ACDSee Studio Standard

Jedním z tradičních programů pro práci s fotografiemi je ACDSee, které jsme poprvé mohli na počítače nainstalovat už na Windows 3.1 v roce 1994. Aktuálně je primárním produktem pro správu fotografií aplikace nazvaná Studio, jež je dostupná v několika verzích.

Pro domácí prostředí se bude hodit především varianta Home, jejíž obvyklá cena činí 60 $. Za tuto cenu ji ale nekupujte – vývojáři ji velmi často nabízí na svém webu s výraznými slevami a není tomu dlouho, aktuálně je možné program zakoupit za 40 USD.

acdsee.png

Velkou předností je přehledné rozhraní, které se velmi blíží tomu ze Zoner Photo Studia. Navíc kombinuje některé pohledy, jež jsou naopak obvyklé pro mobilní systémy – pro rychlé vizuální vyhledání fotografie se tak hodí zobrazení katalogu velmi malých miniatur v ročních přehledech. A podobně může přijít vhod možnost zobrazit fotografie rozeseté po mapě, kdy aplikace čte uložená geo data. ACDSee si poradí s tradičními formáty včetně RAWů, zároveň však umí korektně zobrazit i soubory PSD.

acdsee1.png

Při správě fotografií jsou samozřejmostí také hromadné úpravy, které tady nesmí chybět. Jednoduše lze na několik kliknutí hromadně fotografie přejmenovat, změnit velikost, otočit či překlopit, ale stejně tak aplikovat úpravy, jako je korekce expozice. Aplikaci lze propojit se službami pro práci s fotografiemi, jako je Flickr nebo Zenfolio, a podobně lze pracovat i s FTP. V tomto případě navíc může aplikace zařídit pravidelné zálohování fotografií.

webové stránky:  ACDSee

plusy

  • Přehledné rozhraní
  • Hromadné úpravy
  • Napojení na on-line služby

minusy

  • Bez lokalizace
  • Vyšší základní cena bez slev

Pokračování 3 / 7

Adobe Bridge

Zatímco předchozí ACDSee je nástrojem pro správu fotografií a zároveň pro jejich úpravy (hlavně ty hromadné), Adobe Bridge je povedeným nástrojem pro třídění fotografií. Předností je především to, že je k dispozici zcela zdarma.

bridge.png

Pokud se vám na disku hromadí složky se surovými fotkami, u nichž proběhlo pouze zkopírování z paměťové karty, pak pro rychlé procházení fotek bude vhodným nástrojem právě Bridge. Stejně tak lze program použít i přímo pro import fotosouborů z fotoaparátu. K instalaci bohužel budete potřebovat stáhnout i zastřešující aplikaci Creative Cloud a také účet Adobe.

Výhodou pro nejednoho uživatele ale bude české rozhraní, které může práci výrazně usnadnit. V rozhraní opět dominují přehledy fotografií, které lze zobrazovat v několika typech rozložení. Specialitou je tzv. kontrolní režim, kdy se celá složka (či knihovna) fotek zobrazí v přehledném kolotoči, kde lze rychle zkontrolovat fotku včetně rychlé lupy a následně ji buď přesunout do vytříděné kolekce, nebo ji naopak zahodit. Tahle metoda je především v případě většího množství snímků výrazně rychlejší než třeba ruční třídění v rámci Průzkumníku.

bridge1.png

Z editačních funkcí tady najdete základní úpravy barev či rotování snímků. Zároveň ale Bridge obsahuje například nástroj pro složení panoramatu z několika pořízených snímků. Nejen pro hromadné úpravy lze fotky seskupovat do tzv. balíčků, které slouží jako virtuální složky v rámci Bridge.

webové stránky: Adobe

plusy

  • Zdarma
  • České rozhraní
  • Přehledné prostředí

minusy

  • Minimum editačních funkcí
  • Nutnost Adobe účtu

Pokračování 4 / 7

Zoner Photo Studio X

Českou stálicí mezi aplikacemi pro práci s fotografií je Photo Studio od Zoneru, které je poslední tři roky k dispozici s ročním předplatným ve výši 1188 Kč. Tradiční krabicová distribuce už k dispozici bohužel není. Photo Studio X ani zdaleka není nástrojem pouze pro správu fotek – obsahuje rovněž obrovské množství funkcí pro jejich úpravy, vyvolávání RAWů, hromadné vylepšení, ale třeba i tvorbu fotoknih a koláží.

zoner.png

V rámci pravidelných aktualizací dokonce přibyla také základní fotostřižna, v níž nebudete vytvářet jen slideshow z fotek, ale klidně stříhat video z rodinné dovolené – poradí si se základním střihem, úpravami obrazu, prací se stopami, doplnění o hudbu nebo s tvorbou titulků.

Základem však zůstává práce s fotografiemi, která začíná už pokročilými možnostmi při importu. Při nahrání si Photo Studio katalogizuje snímky podle mnoha parametrů, ať už jde o standardní metadata či údaje o poloze. Snímky lze opatřit štítky či hodnocením a tyto údaje opět využít k vlastnímu třídění.

zoner2.png

Podobně jako ACDSee jsou zde k dispozici nástroje pro úpravu, kde vedle těch základních najdete i sofistikované editory obličejů nebo předpřipravené úpravy pro jednotlivé typy snímků – krajiny, zimní fotky, portréty a další. Velkým plusem v editoru je ale práce s vrstvami, která při náročnějších úpravách práci s fotkou výrazně usnadní.

Zoner zároveň nabízí i on-line službu Zonerama určenou pro sdílení fotografií podobně jako třeba na Flickru, velkou výhodou je ale právě integrace do Photo Studia.

webové stránky: Zoner

plusy

  • Kompletně v češtině
  • Množství nástrojů
  • Perfektně optimalizované rozhraní

minusy

  • Bez verze pro macOS
  • Pouze za předplatné

Pokračování 5 / 7

XnView MP

V případě, že nepatříte k zapáleným fotografům s desítkami tisíc fotografií na disku, pravděpodobně se budete poohlížet po správci a prohlížeči fotek, který je kompletně zdarma. Zároveň nebude muset nabízet pokročilé funkce, z nichž by většina zůstala nevyužitá. Vhodnou alternativou k placeným aplikacím může být XnView MP, který nabízí nástroje pro třídění fotek, jejich prohlížení i úpravy, včetně těch hromadných.

xnview.png

XnView má i díky dlouholetému vývoji širší komunitu, díky čemuž je k dispozici i lokalizovaná varianta. V případě rozhraní tady narazíte na tradiční panely a záložky, které odpovídají mnoha open source aplikacím – rozhraní tak není úplně silnou stránkou XnView.

Pro třídění fotek zde nejlépe poslouží systém štítků a značek, které lze k jednotlivým snímkům přiřazovat a následně je díky nim třídit či upravovat. Stejně tak lze fotky hodnotit hvězdičkami a pak třeba filtrovat jen ty nejvydařenější.

xnview1.png

Povedený je editor pro hromadné úpravy, který nabízí velké množství akcí, a jeho nastavení by měl zvládnout každý. Mezi pokročilejší možnosti patří propojení s FTP pro snadné zálohování fotografií nebo přímé nahrávání na sdílecí služby jako Imgur nebo Imageshack.

webové stránky: XnView

plusy

  • Kompletně v češtině
  • Zdarma
  • Editor hromadných úprav

minusy

  • Méně přehledné rozhraní

Pokračování 6 / 7

Apple Photos

Primárním fotografickým přístrojem pro mnoho uživatelů není fotoaparát, ale telefon. Ostatně potvrzují to i statistiky platformy Flickr – nejčastějším přístrojem pro pořizování fotek je iPhone 7. A pokud rovněž patříte k uživatelům telefonu s iOS, pak je tou nejsnadnější cestou, jak spravovat fotky, aplikace Photos.

apple.PNG

Tu najdete jak na iPhonech a iPadech, tak na macOS a především ve webovém prohlížeči. V tom se k fotografiím dostanete na adrese icloud.com – samozřejmě v případě, že máte synchronizaci fotek se službou iCloud povolenou. To v každém případě doporučujeme – vedle toho, že budete moci prohlížet fotografie na jakémkoli zařízení včetně Apple TV, budete mít vždy jistotu okamžité zálohy fotek.

Výrazně je navíc usnadněna i výměna zařízení, kdy i v novém iPhonu po aktivaci systému objevíte třeba osm let staré snímky. Ať už jde o mobilní verzi nebo tu desktopovou, Photos tvoří automatická alba – podle lokalit, datumů, ale především podle obsahu, který třídí díky strojovému učení. Vyfiltrovat tak lze třeba všechny fotky s pláží nebo na sněhu. Rovněž lze využít rozpoznávání tváří a najít pouze fotky s konkrétní osobou.

apple1.PNG

Součástí je editor, který by měl být dostatečný pro všechny rychlé úpravy, jako je korekce barev, expozice, otočení nebo přidání filtrů. Všechny změny jsou uloženy nejen lokálně, ale zároveň synchronizovány do iCloudu. Na zařízení, kde proběhla úprava, potom zůstává i původní fotografie, k níž se lze vždy vrátit.

webové stránky: Apple

plusy

  • Kompletně v češtině
  • Okamžitá synchronizace
  • Přehledný rychlý editor

minusy

  • Bez hromadných úprav
  • Méně přehledný import z fotoaparátu

Pokračování 7 / 7

Google Photos

Svoji aplikaci Photos nabízí i Google a pochopitelně se bude hodit především uživatelům Androidu. Opět lze nastavit automatické synchronizování pořízených fotografií, které jsou okamžitě uploadovány do cloudu. Pokud se spokojíte s nahrávání fotek v nižším než původním rozlišení, dostanete k dispozici neomezenou kapacitu. Kvalita takto zmenšených snímků je pro naprostou většinu využití dostatečná, nicméně trváte-li na původních souborech, budete si muset připlatit.

google.png

Vedle aplikace pro Android, kterou ve většině telefonů najdete nativně předinstalovanou, nabízí Google i svoje Fotky pro iOS. I na iPhonu tak mohou zastoupit funkce jablečné výchozí aplikace – samozřejmě ale přijdete o synchronizaci s dalšími zařízeními napojenými na účet od Applu. Malá aplikace Google Photos je připravena i pro Windows – ta ale neslouží ke správě nebo úpravě fotek, ale pro upload do cloudu a tudíž platformy Photos.

Ta je vždy dostupná rovněž na webu na adrese photos.google.com. Tady najdete všechny svoje nahrané fotografie s možností organizace do alb, třídění, sdílení anebo vyhledávání, jež podobně jako u Applu využívá funkce strojového učení. Lze tedy jednoduše vyhledávat pomocí klíčových slov popisujících obsah snímku.

google1.png

Úpravy ve webové variantě obsahují nejzákladnější úpravy fotek s možností aplikování filtrů. V tomto ohledu nabízí Apple více možností.

webové stránky: Fotky Google

plusy

  • Kompletně v češtině
  • Přehledné rozhraní
  • Vyhledávání pomocí AI

minusy

  • Pouze základní obrazové úpravy

Určitě si přečtěte

Články odjinud