6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

Vzhledem k současné kvalitě fotoaparátů v telefonech je množství pořízených fotografií enormní, jejich třídění potom může být záležitostí na dlouhé hodiny. Vybrali jsme proto čtyři desktopové aplikace, které vám správu fotek výrazně usnadní – od importu z foťáku či telefonu přes hromadné úpravy nebo základní roztřídění pomocí štítků až po finální rozdělení do alb.

Tuto čtveřici jsme doplnili o dvě on-line platformy, které jsou spjaty s nejpoužívanějšími mobilními systémy. Pro nejednoho uživatele totiž může jít o dostačující variantu, kde se o roztřídění postará automatika, jež stále častěji využívá strojové učení. Díky tomu může vytvářet alba nejen podle exaktních metadat (datum, GPS…), ale i podle rozpoznání obsahu na fotce.

Správa i úpravy

Aplikace pro správu fotografií často kombinují možnosti prohlížečů a editorů. Vedle toho, že si ve fotografiích můžete udělat pořádek, je tedy i upravíte. Málokde se setkáte s pokročilými grafickými editory (výjimkou je české Zoner Photo Studio X), ale většinu obrazových vlastností nebo oprav zvládnou.

V žádném případě rovněž nesmí desktopovým správcům chybět hromadné úpravy – jak na straně práce se soubory (přejmenování, změna velikostí, konverze…), tak v případě editace. Pro dávku souborů tedy musí jít nastavit hromadná úprava horizontu, vyvážení bílé nebo ořez.

Důležitým pomocníkem je v dnešní době rychlého internetu a nabízených kapacit on-line úložišť napojení do cloudových služeb. Ty jsou pro nejednoho domácího uživatele tou nejspolehlivější a nejefektivnější možností zálohy. Často jsou základní kapacity nabízeny zcela zdarma, a pokud se obrátíte na služby Googlu nebo Dropboxu, pak je takřka nemožné o zálohu fotek přijít. Což se nedá říct při jednostupňové záloze na externí disk nebo NAS.

Metadata a štítky základem

Pro nejjednodušší způsob třídění fotek jsou využívána data, která jsou součástí fotografického souboru, tedy metadata EXIF. K nejdůležitějším údajům pro třídění patří datum, čas a místo pořízení. Zároveň se však mohou hodit i technické detaily snímku týkající se samotné expozice, jako je clonové číslo, čas expozice nebo použití blesku.

Všechny tyto parametry jde tradičně využít pro třídění fotek, které lze jednoduše zařadit do virtuálního alba anebo je hromadně zkopírovat přímo na disku do nové složky. Dalším nástrojem je označování snímků štítky (ať už těmi slovními, nebo barvami) a jejich hodnocení.

Ty lze potom v rámci jednotlivých programů mixovat nejen pro třídění, ale i pro vyhledávání. Snadno tak půjdou vyfiltrovat z kompletního alba jen povedené fotky (ohodnocené pěti hvězdičkami) z dovolené, které obsahují konkrétní osoby.

Pokud fotky už při importu alespoň hromadně označíte štítky, bude následné třídění výrazně usnadněno

Témata článku: Fotografický software, Fotoškola, Adobe Photoshop, Zoner Photo Studio, Apple, Fotky Google