6 nejzajímavějších objektivů [Vánoce 2015]

2. prosince 2015
TWEET SDÍLET
6 nejzajímavějších objektivů [Vánoce 2015]
Každý z nás sice používá odlišné objektivy podle toho co a kde zrovna fotíme. I přesto jsme se pokusili vybrat několik zajímavých skel, které by mohly najít místo ve vaší fotobrašně.

Zoomové objektivy jsou oproti těm pevným mnohem univerzálnější, ovšem daní za konstrukci s proměnlivým ohniskem je obvykle horší světelnost. A pokud se nechcete spokojit s průměrem, tak je potřeba počítat s tím, že narůstá hmotnost, rozměry a také cena objektivů.

Sigma 24–35 mm F2 DG HSM Art

cena od cca 26 490 Kč

A opět je tu Sigma, zatímco v loňském roce jsme doporučovali objektiv s rozsahem 18–35 mm při konstantní světelnosti F1,8 pro APS-C zrcadlovky, v letošním roce je to větší bratříček. Výrobce vyslyšel volání fotografů a připravil univerzální zoom s rozsahem 24–35 mm s výbornou světelností F2, který je určen pro plnoformátové digitální zrcadlovky.

Při nasazení na tělo tak objektiv pokryje úhel záběru tří nejčastěji používaných ohnisek – 24, 28 a 35 mm, a to vše při bezkonkurenční ceně. Uvnitř je osazena devítilamelová clona, takže i milovníci jemného bokehu a extrémně malé hloubky ostrosti by měli být spokojeni.

Klepněte pro větší obrázek

Olympus M.Zuiko Digital ED 7–14 mm F2,8 PRO

cena od cca 35 490 Kč

Olympus přišel po dlouhé době konečně s objektivem, který nabídne extrémně širokoúhlý záběr a zároveň je dostatečně světelný. Nově uvedený objektiv navazuje na svého zrcadlovkového předchůdce, který měl stejný rozsah ohnisek, avšak při cloně F4 a samozřejmě byl podstatně větší.

Na objektivu je mimo jeho ohniska – efektivně je to 14–28 mm a konstantní světelnosti – zajíamvé také zařazení do řady profesionálních skel, kterým nevadí horší klimatické podmínky, takže v kombinaci s vhodným tělem vás nezaskočí sníh ani déšť. Na objektivu najdete ostřící prstenec s přímým přepínáním do režimu manuálního ostření.

Klepněte pro větší obrázek

Tamron SP 15–30 mm F2,8 Di VC USD

cena od cca 34 990 Kč

Tamron představil velice zajímavý objektiv pro plnoformátové zrcadlovky s extrémním úhlem záběru a relativně dobrou cenou – vezmeme-li v potaz, že nejbližší podobný objektiv má rozsah 16–35 mm při shodné světelnosti a stojí cca o deset tisíc korun více.

Tamron se zaměřil při vývoji na kvalitu a robustní provedení, což oceňují jak zahraniční recenzenti tak uživatelé tohoto objektivu. Jako jeden z mála nabídne Tamron i stabilizaci, takže si můžete při focení troufnout na dlouhé expoziční časy.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Technika, Objektivy, Průvodce nákupem, Vánoce

Určitě si přečtěte

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

33 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Software
Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

4 Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne