9
Fotogalerie

6 nejzajímavějších objektivů [Vánoce 2015]

Každý z nás sice používá odlišné objektivy podle toho co a kde zrovna fotíme. I přesto jsme se pokusili vybrat několik zajímavých skel, které by mohly najít místo ve vaší fotobrašně.

Vybírat objektiv jako vánoční dárek není zrovna záviděníhodný úkol – pokud si ho samozřejmě nevybíráte sami pro sebe – protože se jen velmi těžko odhaduje, jaký objektiv by mohl obdarovávaný potřebovat a využít.

Na druhou stranu, pokud vybíráte objektiv pro sebe, pak budou asi jakékoliv rady zbytečné, jelikož budete mít poměrně jasnou představu o tom, jakou potřebujete pokrýt ohniskovou vzdálenost a tím i úhel záběru, zda vám stačí obyčejný anebo světelný či jaké má být ostření.

Snažili jsme se proto vybrat objektivy, které jsou relativně nové a nabízejí něco specifického m ať už je to kombinace světelnosti a ohniska, samotný rozsah ohniska anebo jejich odolné provedení. Jelikož jsme vybírali z novějších objektivů a také z těch, které jsou něčím zajímavé, nedostalo se rozhodně na všechny kombinace bajonetů a typů (FF, APS-C, CSC) objektivů.

Pro inspiraci určitě doporučuji náš loňský přehledový článek, kde jsme o objektivech pojednávali obšírněji a valná většina před rokem doporučovaných skel je stále na trhu (mnohdy za výhodnější cenu) a mají i nadále co nabídnout.


Odkazy na objektivy uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu T.S.BOHEMIA. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme k nim přidali až dodatečně.


Pokračování 2 / 3

Pevně a světelně

Pevné objektivy mají obvykle výhodu velmi dobré světelnosti, která umožňuje pracovat jednak s malou hloubkou ostrosti a jednak také v nepříznivých světelných podmínkách – zkrátka univerzální doplněk vaší fotovýbavy.

Canon EF 50 mm F1,8 STM

cena od cca 3 390 Kč

Inovovaný základní objektiv Canon EF 50 mm F1,8 STM nepřekvapí ani konstrukcí ani cenou, která se drží velmi nízko. V nabídce Canonu je pevných padesátek hned několik. Tento konkrétní kousek vyniká především krokovým STM motorem, který je ideální pro natáčení videa díky plynulému a velmi tichému chodu. Clona má sedm lamel, takže vykouzlí jak příjemný bokeh, tak i pěkné „hvězdičky“ při plném zaclonění a snímání zdroje světla.

1000-Canon-EF-50mm-f1-8-STM-5_1433862749.jpg1000-Canon-EF-50mm-f1-8-STM-6_1433862753.jpg

Fujifilm XF 16 mm F1,4 R WR

cena od cca 27 990 Kč

Světelný objektiv od Fujifilmu se chlubí ohniskem 16 mm, které odpovídá po nasazení na bezzrcadlovky řady X efektivnímu ohnisku 24 mm. Vyšší cena odpovídá jednak velmi kvalitnímu optickému provedení ale především také odolnému provedení, které prozrazuje zkratka WR – jedná se o odolnost vůči prachu a stříkající vodě, takže nemusíte mít strach s objektivem fotit v dešti.

20150401_102256.jpg

Na těle objektivu je výrazný ostřící prstenec, kterému sekunduje další prstenec pro manuální nastavení clony, stupnice vzdáleností je pak doplněna indikátorem rozmezí hloubky ostrosti, takže není problém tzv. střílet od pasu.

58523.jpg

Sigma 24 mm F1,4 DG HSM | A

cena od cca 20 990 Kč

Sigma se svojí řadou Art boří veškeré mýty na trhu objektivů a dostává se do hledáčku profesionálních fotografů. Model Sigma 24 mm F1,4 DG HSM Art je velice zajímavou kombinací ohniskové vzdálenosti, výborné světelnosti a optické kvality, o čemž jsme se mohli přesvědčit na vlastní oči.

Vzhledem k tomu, že je objektiv konstruován primárně pro plnoformátové snímače, není problém jej použít také na APS-C zrcadlovkách. Tam už by ale mohlo být efektivní ohnisko příliš dlouhé. V takovém případě můžete koupit prakticky stejný model, který má ale ohnisko 20 mm a shodnou světelnost F1,4.

54418.jpg54419.jpg

Pokračování 3 / 3

Zoomy do horšího světla

Zoomové objektivy jsou oproti těm pevným mnohem univerzálnější, ovšem daní za konstrukci s proměnlivým ohniskem je obvykle horší světelnost. A pokud se nechcete spokojit s průměrem, tak je potřeba počítat s tím, že narůstá hmotnost, rozměry a také cena objektivů.

Sigma 24–35 mm F2 DG HSM Art

cena od cca 26 490 Kč

A opět je tu Sigma, zatímco v loňském roce jsme doporučovali objektiv s rozsahem 18–35 mm při konstantní světelnosti F1,8 pro APS-C zrcadlovky, v letošním roce je to větší bratříček. Výrobce vyslyšel volání fotografů a připravil univerzální zoom s rozsahem 24–35 mm s výbornou světelností F2, který je určen pro plnoformátové digitální zrcadlovky.

Při nasazení na tělo tak objektiv pokryje úhel záběru tří nejčastěji používaných ohnisek – 24, 28 a 35 mm, a to vše při bezkonkurenční ceně. Uvnitř je osazena devítilamelová clona, takže i milovníci jemného bokehu a extrémně malé hloubky ostrosti by měli být spokojeni.

62137.jpg

Olympus M.Zuiko Digital ED 7–14 mm F2,8 PRO

cena od cca 35 490 Kč

Olympus přišel po dlouhé době konečně s objektivem, který nabídne extrémně širokoúhlý záběr a zároveň je dostatečně světelný. Nově uvedený objektiv navazuje na svého zrcadlovkového předchůdce, který měl stejný rozsah ohnisek, avšak při cloně F4 a samozřejmě byl podstatně větší.

Na objektivu je mimo jeho ohniska – efektivně je to 14–28 mm a konstantní světelnosti – zajíamvé také zařazení do řady profesionálních skel, kterým nevadí horší klimatické podmínky, takže v kombinaci s vhodným tělem vás nezaskočí sníh ani déšť. Na objektivu najdete ostřící prstenec s přímým přepínáním do režimu manuálního ostření.

59921.jpg

Tamron SP 15–30 mm F2,8 Di VC USD

cena od cca 34 990 Kč

Tamron představil velice zajímavý objektiv pro plnoformátové zrcadlovky s extrémním úhlem záběru a relativně dobrou cenou – vezmeme-li v potaz, že nejbližší podobný objektiv má rozsah 16–35 mm při shodné světelnosti a stojí cca o deset tisíc korun více.

Tamron se zaměřil při vývoji na kvalitu a robustní provedení, což oceňují jak zahraniční recenzenti tak uživatelé tohoto objektivu. Jako jeden z mála nabídne Tamron i stabilizaci, takže si můžete při focení troufnout na dlouhé expoziční časy.

tamron.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud