14
Fotogalerie

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

Mezi nejlepší volné fotoeditory patří desktopové aplikace, které je nutné stáhnout a instalovat do počítače. Vedle nich je ovšem k dispozici stále více editorů, které fungují také online a jsou dostupné i ve verzích pro mobilní zařízení. 

Desktopové fotoeditory

Jak bylo řečeno výše, tyto programy nejlépe splní požadavky na pokročilou editaci fotografií. Do našeho výběru se dostaly ty nejlépe vybavené, nabízející řadu nástrojů, jež jsou jinak dostupné pouze v placených softwarech typu Adobe Photoshop.

Nejenže jsou schopné základních úprav obrazu (expozice, barevného podání, doostření atp.), ale také umí pracovat s vrstvami. Většinou se jedná o aplikace, které za sebou mají několikaletou historii, během níž si našly široký okruh uživatelů, kteří se podílejí na jejím vývoji v podobě zpětné vazby, popř. tvorby externích pluginů.

Gimp

Stálice mezi free fotoeditory, jejíž první verze spatřila světlo světa v roce 1998, prošla od svého vzniku dlouhým vývojem. Už před lety se jednalo o asi nejkomplexnější volně dostupný editor. Uživatelské prostředí se nápadně podobá Photoshopu – se všemi plusy i mínusy. Široká nabídka nástrojů, funkci a efektů, jako i práce ve vrstvách přece jen vyžaduje alespoň elementární znalosti práce s podobným typem programu. Výborné je, že je GIMP lokalizován do češtiny a na internetu je dostupná řada tutorialů a pluginů rozšiřujících funkčnost programu.

gimp.jpggimp1.jpg

Paint.NET 

Tento program navazuje na dřívější „microsofťácký“ program MS Paint, ovšem na rozdíl od něj nabízí řadu nových nástrojů. Opět se jedná o bezplatnou obdobu Photoshopu, čili těšit se můžete na práci ve vrstvách, širokou nabídku efektů a filtrů, nástroje pro výběr a lokální úpravy obrazu a mnoho dalšího. Funkčnost editoru lze rozšířit i pomocí pluginů. Paint.NET navíc pracuje spolehlivě a rychle i na méně výkonných počítačích a automaticky se aktualizuje. Dostupný je ovšem pouze pro operační systém Windows.

pdn30_camaroB.jpgpdn35_kirkland.jpg

Photoscape

Photoscape je určen pro méně zkušené uživatele. I když nedokáže pracovat s vrstvami, i tak nabídne řadu nástrojů, s nimiž jednoduše dosáhnete požadovaného efektu. Program sestává z několika modulů, mezi nimiž lze přepínat na horní liště. Kromě prohlížeče a editoru – podporována je i jednoduchá konverze RAWů i lokální úpravy prostřednictvím klonovacího razítka či efektového štětce – zde najdeme jednoduché nástroje pro spojování více obrázků v jeden, vkládání textu, nastavení tisku a vytváření GIFů. Pracovní prostředí programu je poněkud netradiční a uživatelé klasických fotoeditorů (Zoner Photo Studio, Lightroom, Photoshop) budou mít zpočátku nejspíš problémy zorientovat se v nabídce nástrojů a funkcí.

photoscape2.jpgphotoscape.jpg

Multiplatformní fotoeditory

Multiplatformní editory jsou dostupné v několika variantách – online nebo v podobě desktopové či mobilní aplikace. Tyto programy se v poslední době těší velké oblibě, není proto divu, že se jejich počet neustále zvyšuje. V počátcích svého vývoje bývají nabízeny zcela zdarma, avšak jak roste množství jejich uživatelů, bývají nabízeny ve dvou verzích – v tzv. free s uzamčeným přístupem k některým pokročilejším funkcím a v plné, placené variantě. 

Pixlr Editor

Nejvyspělejší variantou co do nabídky možností úprav zdarma je online podoba Pixlr Editoru. Podobně jako výše zmíněné desktopové editory je založena na koncepci Photoshopu. Ti, kdo mají s Photoshopem zkušenosti, si snadno zvyknou na uživatelské prostředí Pixlru a taktéž se rychle zorientují v nabídce nástrojů, filtrů a efektů, a především ocení možnost práce s vrstvami. Nevýhodou webové platformy je omezená velikost editovaných obrázků – delší strana je automaticky zmenšena na 4 000 px.

pixlr.jpgpixlr1.jpgpixlr-o-matic.jpg

Desktopová aplikace je ve free verzi hodně okleštěná (lze předplatit plnou verzi za 19 dolarů ročně) a v podstatě nabízí totéž, co aplikace pro mobil – základní úpravy snímků, aplikace filtrů, efektových vrstev, rámečků apod. Sympatická je lokalizace do češtiny.

Pokud by vám nabídka obrazových efektů v editoru nestačila, můžete vyzkoušet také aplikaci Pixlr O-Matic.

Polarr 

Když se před dvěma lety Polarr objevil, řada fotografů zajásala. Lightroom zdarma? Online, na mobilu i v počítači? Super. Jak se však říká, ani kuře zadarmo nehrabe, tudíž s příchodem roku 2016 byla řada funkcí Polarru zpoplatněna. Ve volné verzi je však i nadále k dispozici solidní editační program, s nímž lze provádět detailní úpravy expozice (včetně křivek) i kompozice snímku, a to i ve formátu RAW.

polarr.jpg

Lightroomu se Polarr podobá uživatelským rozhraním s levým panelem s nabídkou rychlých filtrů a pravým panelem s nástroji pro úpravu expozice, barev, ostrosti, šumu. Pokročilé funkce jako lokální úpravy či širší nabídka obrazových filtrů jsou bohužel dostupné jen v placené verzi – 19,99 dolarů/rok nebo 2,99/měsíc.

polarr1.jpg

Fotor

Fotor je jednoduchý editor pro základní úpravy snímků, s možností aplikace nejrůznějších efektů, přidání rámečků, případně vytvoření koláží. V online verzi lze bohužel pracovat jen s fotografiemi o rozlišení 8 Mpx, v desktopové variantě je však možné upravovat soubor v původní velikosti. Podporovány by měly být také RAWy, které se mi osobně nepodařilo otevřít. Upravené snímky lze uložit ve formátu .jpg, .bmp, .png nebo .tiff, příjemná je podpora přímého exportu na sociální sítě, např. Facebook nebo Twitter.

fotor4.jpg

Pokud si pořídíte placenou verzi (39,99 dolarů/rok nebo 8,99 dolarů/měsíc), získáte přístup k prémiovým funkcím, jako je tvorba HDR, řada filtrů, nálepek, šablon či textur.

fotor.jpgfotor3.jpg

Chybí vám v seznamu nějaký program? Neváhejte a doporučte jej ostatním čtenářům v diskuzi.

Určitě si přečtěte

Články odjinud