6 chyb, kterým byste se měli vyhnout při fotografování krajiny širokoúhlým objektivem

​Širokoúhlé objektivy, ať už s pevným, nebo proměnlivým ohniskem, patří k oblíbeným nástrojům krajinných fotografů. Jejich použití však vedle tvůrčích možností a neotřelých záběrů skrývá nejedno úskalí.

Vyžaduje pekelné soustředění při komponování obrazu, zejména při krocení velkého počtu prvků, které se v tak širokém záběru nacházejí, a také znalost technických limitů (které však někdy mohou být výhodou) širokoúhlých optických soustav. Na obvyklé chyby, jichž se můžete nevědomky při focení se „širokáčem“ dopustit, upozorňuje ve svém videu dánský fotograf Mads Peter Iversen.

Záběr plný smetí

Při fotografování širokoúhlým objektivem se často stane, že se v záběru ocitne mnoho objektů, prvků, které narušují kompozici obrazu a odklánějí pozornost od hlavního objektu. Snímek pak působí nevyváženě, a leckdy až chaoticky. Při pořizování širokoúhlých krajinných fotografií je proto třeba víc než kdy jindy dbát na přípravu záběru.

Klepněte pro větší obrázek

Jak se zbavit rušivých elementů a obraz takzvaně vyčistit? Jako první možnost se nabízí zúžení úhlu záběru přizoomováním, pomoci může také změna orientace snímku (horizontální vs. vertikální).

Pokud zmíněné metody nezaberou, nezbývá než rozhýbat fotografovo tělo, tzn. změnit polohu, odkud fotografujeme, nebo pozici fotoaparátu na vertikální ose – už pouhé přidřepnutí nebo zatažení stativu může vyřešit leckterou svízelnou situaci.

Témata článku: Fotoškola, Objektivy, Fotografové, Širokoúhlé objektivy, Obrazová kompozice, Ohnisková vzdálenost, Objektivy na Heureka.cz