5 tipů pro začínající wild-life fotografy

29. července 2021
TWEET SDÍLET
Wild-life fotografie je velmi oblíbeným žánrem zejména proto, že můžete dosáhnout velmi dobrých výsledků i s nepříliš nákladným vybavením. Ovšem fotoaparát není všechno.

Letní prázdniny jsou společně s jarními a podzimními měsíci ideálním obdobím prakticky pro jakýkoli druh fotografie. Ovšem v případě fotografování divoké přírody, což v praxi znamená zejména fotografování zvěře v divoké přírodě, je zejména léto velmi příhodným obdobím.

A to především z důvodu většího výskytu zvířeny, která je plná života, mláďata již jsou o něco větší a vyšší teploty mají na zvěř podobný vliv, jako na člověka – vše je pomalejší a poklidnější, což dává fotografům mnohem více příležitostí pro ulovení perfektního snímku.

Klepněte pro větší obrázek

Podobně, jako u krajinné fotografie, i v případě wild-life fotografie se neobejdete bez notné dávky trpělivosti, protože čekání na vhodný záběr může být někdy velmi zdlouhavé. Odměnou vám však budou originální snímky, které rozhodně zaujmou.

Abyste se však k takovým fotografiím dopracovali, je třeba mít zvládnutou nejen techniku fotografování s adekvátním vybavením, ale především je nutné mít alespoň základní povědomí o fungování přírody a vlastnostech a chování konkrétních zvířecích druhů, které chcete fotit. Pojďme na to ale postupně.

Bez kanónu to nepůjde

Ačkoli u většiny fotožánrů razíme heslo, že na fotoaparátu nezáleží, jelikož i s obyčejným kompaktem můžete udělat povedenou fotografii, v případě focení zvířat v divoké přírodě to zcela neplatí. Z pohledu fotovybavení se v tomto případě zkrátka neobejdete bez objektivu s dlouhým ohniskem, díky němuž si můžete scénu přitáhnout a udělat poměrně velký detail, aniž byste zvířata vyplašili svojí přítomností.

Klepněte pro větší obrázek

Vše se samozřejmě odvíjí od toho, jakou zvěř budete fotografovat a jak blízko jste schopni se dostat. Obecně je však možné doporučit používání objektivů s efektivní ohniskovou vzdáleností od přibližně 400 mm výše. Takové objektivy s pevným ohniskem najdete v nabídce prakticky všech výrobců, ovšem jejich velikost, a především cena není nikterak nízká, jelikož jsou určeny především pro profesionální nasazení.

Levnější a pro fotoamatéry praktičtější alternativou jsou zoomové superteleobjektivy, které nabídnou mnohdy za poloviční cenu větší rozsah ohnisek. Jejich jediným mínusem může být horší světelnost, tu však z pohledu práce s hloubkou ostrosti dožene dlouhé ohnisko, a tak může být problematická v zásadě jen při kombinaci objektivu s telekonvertorem, který snižuje množství světla dopadajícího na snímač – to může způsobit problémy s automatickým ostřením.

Tipy na objektivy pro wild-life

Jestliže zvažujete pořízení některého z nových objektivů, najdete níže naše doporučení na konkrétní kousky. Pro vyzkoušení a nacvičení focení divočiny však dobře poslouží i starší kinofilmové objektivy s ohniskem 70–300 mm apod.

Sigma 150–600 mm F5,0–6,3 DG OS HSM Contemporary – od 28 590 Kč

Ideální teleobjektiv nejen na wildlife a safari nabídne obří rozsah ohnisek určený pro plnoformátový snímač, na menším APS-C formátu tak dosáhnete až na efektivní rozsah 240–960 mm. Varianta Sport má o něco rychlejší ostření.

Klepněte pro větší obrázek

Nikon 200–500 mm F5,6 E ED VR – 37 990 Kč hce counter

Zoomový objektiv určený pro plnoformátové zrcadlovky nabídne velmi solidní rozsah ohnisek při zachování stálé světelnosti F5,6. Jedná se o ekonomickou variantu obdobného objektivu s rozsahem 200–400 mm F4, za který dáte více než 200 000 Kč. Stabilizace má účinnost až 4,5 EV a objektiv je kompatibilní s 1,4× telekonvertorem.

Tamron SP 150–600 mm F5,0–6,3 Di VC USD – 

Přímá konkurence objektivu Sigma nabídne prakticky to stejné z pohledu ohniska, světelnosti, stabilizace i utěsnění vůči horším povětrnostním podmínkám. Objektiv je určen také pro plnoformátové snímače.

Klepněte pro větší obrázek

Sony FE 200–600 mm F5,6–6,3 G OSS – od 51 990 Kč

Horká novinka od Sony nabízí rozšířený rozsah ohnisek s proměnlivou clonou a slibuje perfektní ostrost v celém rozsahu. Vzhledem k použití bajonetu Sony E, který používají bezzrcadlovky stejného výrobce, bude možné využít duální stabilizace v těle a objektivu.

Panasonic Lumix G VARIO 100–300 mm F4,0–5,6 II Power O.I.S. – 16 246 Kč až 16 490 Kč hce counter

Ekonomická varianta teleobjektivu pro formát micro 4/3 nabídne efektivní rozsah ohnisek 200–600 mm což rozhodně není málo. Stabilizace v objektivu spolupracuje i se stabilizací v tělech aparátů Panasonic a Olympus, takže můžete používat i delší expoziční časy.

Klepněte pro větší obrázek

Vhodný teleobjektiv najdete na trhu pro zrcadlovky i bezzrcadlovky prakticky všech značek.  V závislosti na velikosti snímače, pro který je objektiv určen pak má také různý rozsah ohnisek Nejčastěji je to rozmezí 150–600 mm při světelnosti F5–6,3 nebo profi objektivy s rozsahem cca 200–400 mm a stálou světelností kolem F4, jejich cena se však vyrovná ceně ojetého automobilu vyšší střední třídy.

Témata článku: Fotoaparáty, Fotoškola, Objektivy, Canon, Nikon, Superzoomy, Sony, Olympus, Panasonic, Tamron


Co chtějí fanoušci od Windows? Tady je seznam 10 nejžádanějších funkcí

Co chtějí fanoušci od Windows? Tady je seznam 10 nejžádanějších funkcí

** Některé požadavky na Windows se táhnou daleko do minulosti ** Vrásky lidem dělají i změny ve Windows 11, především hlavní panel ** Češi by nejvíce ocenili lokalizovanou Cortanu

Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10Microsoft
Dobytí jižního pólu Měsíce. Rover VIPER bude hledat led v kráteru Nobile

Dobytí jižního pólu Měsíce. Rover VIPER bude hledat led v kráteru Nobile

** NASA vybrala místo přistání pro rover VIPE ** Start roveru je naplánován na rok 2023 ** VIPER bude nedaleko jižního pólu Měsíce hledat vodní led

Petr Kubala
CLPSMěsíc