22
Fotogalerie

5 tipů pro úspěšné focení krajiny nejen fotomobilem

Fotografovat krásy přírody je značně snazší než snímat akční scénu – krajina vám totiž nikam neuteče. I pro ni však existují doporučení a triky zaručující lepší výsledný snímek.

Kolikrát se vám stalo, že jste se při obyčejné procházce zastavili a fotili krajinu jen proto, že byla něčím zajímavá? A to ať už se jednalo o řepkové pole, rozkvetlou jabloň, hustý les nebo šlo jen o stožáry vysokého napětí?

Sebevíc zajímavá krajina však na výsledném snímku vůbec zajímavá být nemusí, pokud ji vyfotíte fádně a bez rozmyslu. Jak tomu předejít a jaká se snažit dodržovat pravidla?

1. Dívejte se po rozdílných záběrech, hledejte geometrii a linie

Dopřejte očím, aby něco následovali – cesty, silnice, mosty i řeky jsou pro toto ideální. Cokoli co tvoří linie a geometrické útvary můžete použít jako ústřední místo snímku k vytvoření struktury a výsledné formy fotografie.

1_1.jpg 1_2.jpg
Jasně dané linie vedou naše oči

2. Izolujte objekt a soustřeďte na něho oči ostatních

Lepší než vyfotit celý les může být vyfotit osamocený strom. Po vzoru minimalismu je někdy méně opravdu více. Objekt tím získá na zajímavosti a snímek na hloubce. Chcete-li si vyfotit sedmikrásku, utrhněte ji a jako podklad použijte modrou oblohu nebo třeba dlaň ruky. Bude to lepší než mít zelené pozadí traviny (sedmikráska sice je léčivka, ale hlavně je značně plevelná, takže přírodě tím moc velkou škodu neuděláte). Pokud do popředí scenérie zakomponujete osobu, rozhodně tím nic nezkazíte.

2_1.JPG 2_2.jpg
Neztraťte pozornost od ústředního bodu fotografie kvůli změti rušivých objektů

3. Hra světel a stínů

Vracejte se na jedno místo v různé denní doby. Slunce vytváří nezaměnitelnou atmosféru fotografie a světlo dopadající na scénu je jiné za úsvitu i za soumraku. Má to však i svou stinnou stránku. Zatímco focený objekt vám neuteče, světlo někdy utíká až nečekaně rychle!

3_1.jpg 3_2.jpg
3_3.JPG
Jiná denní doba, jiné roční období

4. Použijte lidi pro naznačení měřítka

Fotografie hodně zkresluje a mnohdy nedokážeme odhadnout, jak je fotografovaný objekt ve skutečnosti veliký a to ať už se jedná o výšku rozhledny nebo rozlehlou zrcadlící se plochu vodní hladiny. Pomůže tedy kdokoli kolem vás. Lidé sice nejsou nutností, ale každý z nás má alespoň základní představu o velikosti člověka.

4_1.JPG 4_2.jpg
Jak vysoký je ten strom? Jak rozlehlá je ta vodní hladina?

5. Pravidlo třetin

Zlatý řez je třeba buď dodržet, nebo záměrně porušit. Nic mezi tím. Mějte při snímání scény na displeji zobrazenou mřížku a tam, kde se linie protínají, mějte ústřední bod. Přesně popsanou problematiku zlatého řezu můžete najít v jednom z našich starších článků.

5_1.jpg 5_2.jpg
Pole drží horizont, stožáry vysokého napětí jsou přesně ve třetinách

Vyzkoušejte funkci panoráma – tento snímek totiž dokáže zabrat více detailů ze samotné krajiny, než „obyčejný“ formát 4:3 nebo 3:2.

Systémy iOS i Android umí panoráma pořídit přímo nativní aplikací, existují však i spousty aplikací, které se na něj úzce zaměřují. Stačí, když ve svém aplikačním obchodě zadáte jako klíčové slovo heslo „panorama“.

Už není třeba slepovat dohromady žádné fotografie, jako tomu bylo u starších kompaktů. Fotoaparát telefonu panorama nasnímá v momentě, kdy se s ním otáčíte během své osy. Tento formát si velice oblíbil i fotograf Jan Březina, jehož panoramatické snímky můžete shlédnout v článku Mobilní fotografie pohledem profesionála.

TIP.JPG
Panoramatické snímky zaznamenají ze snímané scény více!

Několik rad pro editaci

Krajina přímo vybízí k použití HDR. Osobně fotím bez zapnutí této funkce, a pokud jí chci docílit zpětně, pro přidání použiji aplikace Snapseed (iOS i Android), HDR FX Pro (iOS i Android) nebo Simply HDR (iOS i Android). S tímto se to však nesmí přehánět, protože pak snadno vykouzlíte přebarvený kýč.

6_1.JPG 6_2.JPG
Vlevo úprava v aplikaci HDR FX Pro, vpravo v Simply HDR

Pro sytě barevnou úpravu se díky množství filtrů hodí aplikace ColorPix (iOS). Pro fade úpravu může být zase vhodným titul VSCO Cam (iOS i Android). V každém případě vám vždy vytáhne trn z paty aplikace Mextures (iOS) a to zejména díky množství obsažených formulí a textur.

7_1.jpg 7_2.jpg
Vlevo úprava v aplikaci ColorPix, vpravo ve VSCO Cam

Pokud si s editací nevíte rady, použijte nějakou Mextures formuli ze sady Destroyed Film Formulas a pak řekněte, že je to váš záměr, že takhle to vlastně chcete. Pokud takové fotografii přidáte ještě Drama efekt v aplikaci Snapseed a zahalíte jí do černobílého hávu, někdy se až divíte, co z toho vzejde.

8_1.PNG 8_2.PNG 8_3.PNG
Snímek byl nejdříve upraven v aplikaci Mextures, po té na něho byla aplikována černobílá úprava v aplikaci Snapseed

Po Snapseedu je pro černobílou fotografii ještě ideální titul MonoPix (iOS), který se zaměřuje pouze a jen na tuto úpravu. Vhodné jsou však i základní či ty dokoupitelné filtry v již jmenované aplikaci VSCO Cam.

9_1.JPG 9_2.JPG
9_3.JPG
Černobílá úprava aplikací Monopix

Určitě si přečtěte

Články odjinud