7
Fotogalerie

5 tipů pro orámování nejen mobilní fotografie

Orámováním fotografované scény jasně určujete pozorovateli, kam má směřovat svůj pohled. Nejedná se však o rámečky snímku jako takové, které byly jeden čas ve veliké oblibě.

Ta doba je totiž ta tam, a pokud se vám některý z kýčovitých vzorů líbí, klidně jej používejte i nadále, ale raději jen pro svou potřebu. Rámečky, o kterých bude řeč, jsou naopak uvnitř fotografie, kde jednoznačně určují ústřední bod snímku.

1. Okna jsou nejlepším rámem

Okna jsou všudypřítomná a mají tu skvělou vlastnost, že vám obvykle poskytnout i dobré světelné podmínky k pořízení vašeho snímku. A nemusíte fotografovat jen to, co se odehrává za nimi, ale klidně i to, co se děje před nimi.

Obrázek 1.jpg
Poutavý nemusí být jen pohled ven ale i dovnitř

2. Překážka není na škodu

Zaostřete skrze objekt nacházející se ve vaší blízkosti. Je přitom jedno, jestli se jedná o díru v plotě nebo klíčovou dírku. Když následně použijete úpravy Depth of Field nebo Tilt-Shift na zaclánějící objekt v popředí, který tím rozmažete, dočkáte se opravdu poutavého výsledku.

Obrázek 2.jpg
Pohled skrze oka plotu je nevšedním, ta zároveň rámují objekty za nimi

Zajímavé může být také použití různého příslušenství, jakým je např. předsádka Olloclip, postačí ale i obyčejná lupa. Podržte toto příslušenství před sebou a zaostřete skrze něho, jasně tím určíte bod zájmu. Pavel Daněk (@danekpavel) z instagramového magazínu IGLife.cz k tomu založil i pěkný a všeříkající tag #chasinglupa.

Obrázek 3.JPG
Sklo lupy jasně ukazuje, kam směřovat svůj pohled – foto od @danekpavel

3. Hrajte si s architekturou

Průčelí, brány, arkády, podchody, viadukty, mosty – téměř všude naleznete nějakou architekturu dobře použitelnou právě k orámování. Zde však nedbejte zlatého řezu a svůj fotografovaný objekt umístěte přesně doprostřed. Architektura pak už udělá své.

Obrázek 4.jpg
Světlo na konci tmavého průchodu dá pěkně vyniknout siluetě postavy

4. Přidejte trochu vinětace

Vinětace má tu schopnost, že díky jejímu ztmavení nezajímavých rohů snímku více směřuje pohled pozorovatele na ústřední fotografovaný objekt. Ve fotografických aplikacích bývá často řazena do nabídky rámečků a tím je také tou jedinou použitelnou volbou z těchto úprav. V aplikací MonoPix (iOS) si můžete vybrat i barvu vinětace. S tou však opatrně. Její vhodné použití je hodně specifické.

Obrázek 5.jpg
Jediný použitelný rámeček – vinětace

5. Nehledejte složitosti

Někdy je opravdu nejlepší nehledat složitosti a použít svůj důvtip. Vyfotografujte odraz ve zpětném zrcátku automobilu, nebo si s sebou jedno příruční noste. Vyfotografujte displej zařízení, které snímá zajímavou scénu. Vezměte si starý rámeček od nějaké fotografie a použijte jej. Vždy budete jednoznačně cílit oči všech, kteří se na výsledek budou dívat. Nezapomeňte ale, že důležitý je hlavně obsah, i když je samotná forma sebezajímavější.

Obrázek 6.JPG
I displej telefonu můžete použít jako rámeček – foto od @danekpavel

Zakomponujte do snímku lidi kolem sebe. Náhodně použijte změť jejich rukou, nohou i hlav. Linky, které budou tvořit, dokáží také jako rámeček dobře posloužit.

Jak na editaci

Černobílá vede. Má dokumentární charakter a vzhledem k tomu, že rámovat budete většinou osoby, umocní tak samotnou atmosféru snímku. Jinak jsou pravidla vesměs poplatná těm v pouliční fotografii – záleží na tom, jaké chcete ze snímku v pozorovateli vyvolat emoce a pocity.

U snímání scény přes překážku (viz bod 2) doporučuji použít manuální režim aplikace, která vám dovolí hrát si s ostrostí snímku již při jeho pořizování. Uživatelé platformy iOS tak určitě neprohloupí, pokud zainvestují do aplikace Manual (iOS), dobrá je však i osvědčená Camera+ (iOS).

Obrázek 7.JPG
Pomocí aplikace Pip Camera dokážete snímku dodat určitý objekt i po jeho vyfotografování

Existují i aplikace, které vám pomohou s rekvizitami. Řečenou lupu získáte s titulem Pip Camera (iOS, Android), která toho nabízí ještě mnohem více. Pokuste se však podobným aplikacím raději vyvarovat a obstarejte si raději nějaké to příslušenství vlastní, mimo jiné vás to donutí víc nad fotografií přemýšlet. Podobné aplikace se hodí spíše až na postprodukci již vyfotografovaného snímku, do kterého lze tímto způsobem snadno a rychle daný objekt přidat.

Pozn. Článek nepřímo vychází z blogu EyeEm.

Určitě si přečtěte

Články odjinud