5 tipů pro lepší portréty

30. listopadu 2015
TWEET SDÍLET
Portrétní fotografie je jedním z nejrozšířenějších žánrů mezi amatérskými fotografy. Aniž by si to třebas uvědomovali, pořídí portrét téměř všichni, kdo někdy zmáčknou spoušť. A opakovaně se dopouští stejných chyb. Jakých?

Rodinná fotografie, podobenky domácích mazlíčků, snímky z cest typu „Já na pláži“ patří svým způsobem do kategorie klasické portrétní fotografie, která se řídí určitými zákonitostmi.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka dobře zvládnutého portréru (foto Miroslav Kuběna: Vojta)

Většina fotografů se s oblibou spoléhá na automatiku fotoaparátu a popravdě většina je také s výsledkem spokojena, aniž by si uvědomila, že jejich dílo až tak skvělé není. Pokud se chcete v této disciplíně zdokonalit, je dobré řídit se několika dobrými pravidly a vzít v úvahu hlavní zákonitosti, které ovlivňují (technickou) kvalitu snímku. A které to jsou?

Expoziční trojúhelník

Předem a především: Chceme-li mít portrétování pod kontrolou, je nutné pochopit vztahy mezi základními expozičními parametry – citlivostí (ISO), velikostí clony (F) a doby expozice (s), které bývají označovány jako expoziční trojúhelník. Tato problematika není tématem tohoto článku, proto, pokud jste o těchto pojmech nikdy neslyšeli, mrkněte na tento ODKAZ.

 

1. Světlo 

Zásadním předpokladem pro ostrý a technicky precizní snímek je dostatek světla proudícího správným směrem, přičemž platí jednoduchá rovnice: Čím více světla, tím více obrazových informací a ve výsledku čistší obraz s dobře prokreslenými detaily. Pokud máte dostatek světla, můžeme nastavit nižší citlivost bez obav z rizika pohybové neostrosti, která je důsledkem nastavení příliš dlouhé doby expozice.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
foto JanysF: Princezny... a Terča a Týnka

2. Optika

Respektive výběr správného ohniska. Existují speciální portrétní objektivy – pevná světelná skla (50 mm, 85 mm, 105 mm, 135 mm ad.), ale portréty lze pořizovat také objektivy s proměnlivým ohniskem (zoomy, nejlépe cca 70–200 mm). Zjednodušeně platí, že s kratším ohniskem hůře dosáhnete plynule rozostřeného pozadí, zejména pokud budete chtít zachovat ostrý celý hlavní objekt (myšleno do hloubky), zatímco s delším ohniskem snáze odpíchnete model od pozadí.

Samozřejmě záleží na tom, jakou část postavy chcete zachytit – obličej, celá postava atp., neboť každé ohnisko vyžaduje určitý odstup pro korektní („slušivé“) podání portrétované osoby (viz perspektivní zkreslení níže).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozdíl v podání pozadí při cloně F4, vpravo 50 mm, vlevo 200 mm, podle dofsimulator.net (autor kresby: Denis Cristo, pozadí autor: Jeff Hitchcock)

na perspektivní zkreslení! To nesouvisí s výběrem ohniska, ale se vzdáleností, z níž model fotíte. Zkreslení je patrné zejména při fotografování s nastavenou kratší ohniskovou vzdáleností: čím blíže k objektu stojíte, tím je hloubka ostrosti menší a více rozostřené pozadí, ale může dojít k deformaci reálných proporcí fotografovaného. Totéž platí při nedostatečném odstupu při focení s dlouhým ohniskem – tvář a tělo modelu se zploští a ztratí hloubku, plastičnost, což většinou nebývá příliš lichotivé.

3. Clona

Každý objektiv má hodnotu clony, při níž nejlépe kreslí, tzv. sweet spot – detaily jsou nejostřejší, obrazové vady minimální. Špičkové pevné objektivy jsou ostré i na tzv. plnou díru, nejlepší výkon však podávají až po mírném přiclonění – obvykle o 2 clony; u složitějších optických konstrukcí (především levnějších, setových zoomů) je však nutno počítat s podstatnějším navýšením hodnoty clony (např. až F11).

Klepněte pro větší obrázek
Ne vždy musí být malá hloubka ostrosti žádoucí, zde je čitelné pozadí zásadní součástí kompozice snímku (foto Lilu1: Jan)

Nastavení clony je tak vždy otázkou volby a tvůrčího záměru: na tzv. plnou díru dosáhnete menší hloubky ostrosti a více eliminujete rušivé prvky v pozadí. Ale pozor: díky menší hloubce ostrosti může být složité udržet objekt v oblasti zaostření, ať už v důsledku pohybů vlastních nebo pohybu modelu. Při zaclonění objektivu zase získáte lepší kresbu a ostrost, nedosáhnete však rozostřeného pozadí.

Existuje řada programů a aplikací na výpočet a simulaci hloubky ostrosti, např. zde.

4. Rychlost závěrky

Nastavení správného času expozice zabrání rozmazání obrazu v důsledku pohybu a otřesu fotoaparátu. V tomto případě opět není záhodno spoléhat na automatiku, která leckdy tíhne k nastavení delších časů místo toho, aby adekvátně navýšila citlivost. Pro nastavení správného času při fotografování víceméně nehybných objektů platí jednoduchá pomůcka: Pokud je ohnisko (efektivní!) 50 mm, potom by rychlost závěrky měla být nastavena na minimálně 1/50 s, pokud 200 mm, potom 1/200 s.

Jestliže fotografujete z ruky, vyplatí se zapnutí stabilizace, čímž získáte k dobru, podle účinnosti stabilizace, 3–4 EV, zjednodušeně řečeno budete moci pracovat s delšími expozičními časy. Ovšem pozor: účinnost stabilizace a obecné doporučení týkající se poměru ohnisko–doba expozice se vztahuje pouze k vaší schopnosti udržet fotoaparát v klidu! Druhou zásadní proměnnou je pohyb fotografovaného objektu…

Klepněte pro větší obrázek
Pro zmrazení pohybu vám čas odpovídající jedné setině ohniskové vzdálenosti stačit nebude (foto jája1976 - Petra)

…Klidný model aneb nedýchat: S povelem „Nedýchat!“ se většina z nás setkala při návštěvě radiodiagnostického oddělení. Pro pořízení dobrého rentgenového snímku je nezbytná nehybnost ozařované osoby. S nadsázkou to platí i při fotografování portrétů. Dýchání samozřejmě zakázáno není, nicméně hyperaktivní objekt též není žádoucí, pokud se tedy nejedná o záměr… v tom případě už se dostáváme k jiné fotografické disciplíně, než je klasický portrét, pro niž platí poněkud jiná pravidla…

5. Režim ostření

Automatické, nebo ruční ostření? Jeden by si myslel, že se může při pořizování portrétů plně spolehnout na automatické ostření – objekt se přece nehýbe. Ovšem autofokus není neomylný a už vůbec nedokáže předvídat vaše tvůrčí záměry. Obzvláště při práci s malou hloubkou ostrosti se vyplatí buď zcela ruční ostření, nebo kombinace autofokusu a jemného manuálního doostření, které je dostupné i u nejlevnějších modelů zrcadlovek. Pokud nemáte k dispozici velký, jasný hledáček, vyplatí se využít moderních pomůcek, jako je zvětšení zaostřované oblasti nebo zvýraznění hran objektu.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka perfektního zaostření při velmi malé hloubce ostrosti (foto Bullss - Pšššššt !!!)

Při práci s malou hloubkou ostrosti není záhodno používat metodu zablokování ostření namáčknutím spouště a následným překomponováním. Už jen malé vychýlení fotoaparátu, může vést k nenapravitelným škodám.​

[perex: autor Karmiana]

Témata článku: Fotoškola


Tak skvělý, že ve své třídě momentálně nemá konkurenci. Test dvoudiskového NAS serveru Asustor AS6702T

Tak skvělý, že ve své třídě momentálně nemá konkurenci. Test dvoudiskového NAS serveru Asustor AS6702T

Podnikové úložiště nabídne vysoký výkon díky čtyřjádrovému procesoru, a především čtyřem slotům pro NVMe SSD. Své místo však může najít i pod televizorem díky konektoru HDMI.

Stanislav Janů
AsustorNASTesty
Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

** Xcover6 Pro jde na mobilním trhu úplně proti proudu ** Na těle najdete dvě akční tlačítka i notifikační diodu** Najdete jiný telefon, který má 3,5mm jack, vyměnitelnou baterii a 5G?

Martin Chroust
Zvýšená odolnostRecenze
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Dříve nebo později to čeká i vás. Návod, jak založit a nastavit Datovou schránku

Dříve nebo později to čeká i vás. Návod, jak založit a nastavit Datovou schránku

Od nového roku začne stát automaticky zřizovat datové schránky všem živnostníkům, spolkům nebo třeba nadacím. Nečekejte na to, až to za vás udělají úředníci a založte si datovku sami.

Jan Spěšný
Datová schránkaNávody
Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

** Google připravil novou verzi aplikací Google Map a Google Keep ** Pokud si resetujete Wear OS 2 hodinky, už je nesputíte ** Je to jen čirá náhoda, nebo taktika, jak vás přimět k upgradu?

Martin Chroust
Google MapyWear OS
WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

** Betaverze WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu ** Jednoduchou fintou jej však spustíte na dvou telefonech najednou ** Stačí jen z druhého telefonu na chvíli udělat tablet

Martin Chroust
Jak...WhatsAppSmartphony
Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Čištění mezipaměti, profi focení a Hra o trůny

Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Čištění mezipaměti, profi focení a Hra o trůny

** V marketech se pravidelně objevují slevy na aplikace a hry ** Vybírejte pro platformy Android i iOS ** Na titulu můžete ušetřit desítky korun

Adam Kos
SlevyAkceMobilní aplikace
Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

**Na běžné facebookové zdi výrazně převažují příspěvky od přátel a ze skupin. **Většina zobrazených příspěvků na zdech nemá odkazy vedoucí mimo platformu. **Nejčastěji se zobrazují odkazy vedoucí na YouTube.

Petr Urban
FacebookSociální sítě