Architektura je jedním z nejfotografovanějších námětů. Pokud její snímky nepořizujete pro komerční účely, ale čistě pro to, že jste dané místo navštívili, tyto tipy vám ji pomohou zachytit poutavěji.
„Je to těžké, fotografovat nádraží?“
„Lehčí než něco jinýho,“ odpověděl Švejk, „poněvadž se to nehejbá a pořád to nádraží stojí na jednom místě a člověk mu nemusí říkat, aby se tvářilo příjemně.“
Sebenudnější barák bude pořád jen barák, pokud jej vyfotíte bez rozmyslu (což ostatně platí napříč všemi fotografickými žánry). Avšak tak jednoznačné, jak říká dobrý voják Švejk, to také není. Při fotografování architektury jde totiž o ctění záměru architekta, který daný objekt navrhl. Možného omezení v oblasti tzv. svobody panoramatu se prozatím obávat nemusíme, protože novela zákona schválena nebyla.
1. Vzdálenost je důležitá
Vyfotografovat kostel jako celek, aby se vám do snímku vešel i kříž na jeho nejvyšší věži, může být mnohdy oříšek. Pokud se vám fotografovaný objekt do záběru celý nevejde a vy už prostě nemáte kam ustoupit, udělejte namísto kroku dál krok blíž a podívejte se po nějakém nevšedním úhlu pohledu.
Vyvarujte se chybějících věží a věžiček na fotografii. Neuspěchejte snímek a počkejte si na ideální kompozici. Kdyby osoba na snímku poodešla ještě o krok dál, již by se tam kříž na kupoli vešel celý.
Místo celku budete tedy fotit polocelek, který bude rozhodně zajímavější, než nevzhledně vypadající půlka věže. A hlavně nepoužívejte digitální zoom, používejte nohy.
Koukejte i po okolí, zamčených dveřích, lidech v oknech, texturách dlažeb či zajímavých fasádách.
2. Držte horizont a rovnoběžnost
Vždy na snímku dobře vypadá, pokud oči pozorovatele sledují rovnoběžky, vertikály i diagonály, které vedou jeho pohled. U architektury to platí dvojnásob. Jde totiž o to, vystihnout jejich čistotu a správně je umístit do kompozice snímku. Není dobré, pokud vám padá horizont, není dobré, pokud vám budovy svírají úhel a není dobré, pokud je přítomna nepřirozená soudkovitost. Optika mobilního telefonu si s tímto při samotném snímání scény poradí těžko, snímek po jeho vyfotografování však už můžete velice snadno upravit nějakou aplikací.
Otisky obrazovky z aplikací SKRWT, Enlight a Snapseed.
Tou, která je na toto machr největší, je bezesporu titul SKRWT (iOS). Dokáže rovnat, křivit, ořezávat a snadno si poradí právě i s onou soudkovitostí. Další možností je třeba využít aplikace Enlight (iOS), základní vyrovnání však dobře zvládne i populární Snapseed (iOS, Android), za který navíc neutratíte ani korunu. Je ale třeba mít na paměti, že při takovéto úpravě vždy ořezáváte snímek, čímž snižujete jeho rozlišení.
Vlevo je snímek zdrojový tak, jak byl vyfotografován. Vpravo je pak snímek narovnaný aplikací SKRWT.
3. Chce to pevnou ruku
Vyvarujete se chvění těla při zmáčknutí spouště. Tiskněte ji při výdechu a alespoň s lokty zapřenými o tělo. Nebo využijte časovače spouště. Nejlepší je samozřejmě použít stativ, čímž se vyvarujete neostrým a rozmazaným záběrům. Fotografie architektury totiž dbá na svou kvalitu více, než jiné žánry.
A proč? Už to nakousl sám Švejk. Je tomu proto, že architektura vám nikam neuteče. Můžete si před ní pěkně v poklidu rozložit svou techniku a ladit ji k dokonalosti tak dlouho, dokud scénu nedoladíte k obrazu svému. Platí to samozřejmě zejména u profesionální fotografie, spíše než u té mobilní, to vám ale není žádnou výmluvou. Na rozmazané a neostré snímky není zvědavý prostě nikdo.
Stativ a manuálně ovládaná aplikace se hodí zejména při snímání noční scény.
4. Lidé nejsou na škodu!
Málokdy se vám stane, abyste na více či méně známých místech nepotkali ani živáčka. Obzvláště ve světových metropolích. Zkuste z toho tedy udělat přednost a trochu zafušovat i do žánru pouliční fotografie. Vybírejte si ale spíše místní obyvatele, než turisty se selfie sticky. Pokud však fotíte svou drahou polovičku u Eiffelovky, je to něco jiného.
Pokud přesto trváte na scéně bez zaclánějícího komparzu, musíte dané místo navštívit buď pozdě v noci, nebo brzy ráno. Stativ a aplikace s ručním nastavením hodnot je však nutností. Hodí se jak Manual (iOS), tak třeba Camera+ (iOS). Nastavte nejnižší citlivost ISO, a spusťte časovač spouště. Výsledkem bude ostrý snímek i za nepříznivých světelných podmínek.
Vyfotografovat turisticky atraktivní objekty bez lidí může být mnohdy oříšek.
5. Zkuste panoráma
Všechny tři nejrozšířenější operační systémy umějí snímání panoramatické scény a to buď za pomoci nativní aplikace, nebo pomocí aplikace doinstalované z příslušného obchodu pro danou platformu.
Panoráma v nativní aplikaci telefonu zvládne klidně i záběr plných 180°
A protože panoramou obsáhnete klidně celá náměstí, může být její použití v určité situaci více než vhodné
Pokud chcete snímek s architekturou poskytnout ke komerčním účelům (např. v sociální síti EyeEm nebo Pixxers), vyžádejte si povolení magistrátu města, pod který daná stavba spadá, jinak můžete mít problémy a zbytečné tahanice.
Jak na editaci
Černobílá vládne temným uličkám, barva však ukazuje objekt v celé jeho kráse. Zapomeňte na rámečky, křiklavé filtry, odlesky světel, škrábance atd., ale zkuste naopak přidat trochu dynamického rozsahu (HDR). Chce to hlavně nepřehánět a nevytvořit nevzhledný kýč. Základní úpravu (jas, kontrast, saturace atd.) zvládá už drtivá většina fotoaplikací, pokud ale chcete jít na jistotu, volte VSCO Cam (iOS, Android) nebo třeba Afterlight (iOS, Android, Windows Phone).