5 tipů pro focení architektury nejen mobilem

5. srpna 2015
TWEET SDÍLET
Architektura je jedním z nejfotografovanějších námětů. Pokud její snímky nepořizujete pro komerční účely, ale čistě pro to, že jste dané místo navštívili, tyto tipy vám ji pomohou zachytit poutavěji.

„Je to těžké, fotografovat nádraží?“
„Lehčí než něco jinýho,“ odpověděl Švejk, „poněvadž se to nehejbá a pořád to nádraží stojí na jednom místě a člověk mu nemusí říkat, aby se tvářilo příjemně.“

Sebenudnější barák bude pořád jen barák, pokud jej vyfotíte bez rozmyslu (což ostatně platí napříč všemi fotografickými žánry). Avšak tak jednoznačné, jak říká dobrý voják Švejk, to také není. Při fotografování architektury jde totiž o ctění záměru architekta, který daný objekt navrhl. Možného omezení v oblasti tzv. svobody panoramatu se prozatím obávat nemusíme, protože novela zákona schválena nebyla.

1. Vzdálenost je důležitá

Vyfotografovat kostel jako celek, aby se vám do snímku vešel i kříž na jeho nejvyšší věži, může být mnohdy oříšek. Pokud se vám fotografovaný objekt do záběru celý nevejde a vy už prostě nemáte kam ustoupit, udělejte namísto kroku dál krok blíž a podívejte se po nějakém nevšedním úhlu pohledu. 

Klepněte pro větší obrázek
Vyvarujte se chybějících věží a věžiček na fotografii. Neuspěchejte snímek a počkejte si na ideální kompozici. Kdyby osoba na snímku poodešla ještě o krok dál, již by se tam kříž na kupoli vešel celý.

Místo celku budete tedy fotit polocelek, který bude rozhodně zajímavější, než nevzhledně vypadající půlka věže. A hlavně nepoužívejte digitální zoom, používejte nohy.

Koukejte i po okolí, zamčených dveřích, lidech v oknech, texturách dlažeb či zajímavých fasádách.

2. Držte horizont a rovnoběžnost

Vždy na snímku dobře vypadá, pokud oči pozorovatele sledují rovnoběžky, vertikály i diagonály, které vedou jeho pohled. U architektury to platí dvojnásob. Jde totiž o to, vystihnout jejich čistotu a správně je umístit do kompozice snímku. Není dobré, pokud vám padá horizont, není dobré, pokud vám budovy svírají úhel a není dobré, pokud je přítomna nepřirozená soudkovitost. Optika mobilního telefonu si s tímto při samotném snímání scény poradí těžko, snímek po jeho vyfotografování však už můžete velice snadno upravit nějakou aplikací.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Otisky obrazovky z aplikací SKRWT, Enlight a Snapseed.

Tou, která je na toto machr největší, je bezesporu titul SKRWT (iOS). Dokáže rovnat, křivit, ořezávat a snadno si poradí právě i s onou soudkovitostí. Další možností je třeba využít aplikace Enlight (iOS), základní vyrovnání však dobře zvládne i populární Snapseed (iOS, Android), za který navíc neutratíte ani korunu. Je ale třeba mít na paměti, že při takovéto úpravě vždy ořezáváte snímek, čímž snižujete jeho rozlišení.

 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo je snímek zdrojový tak, jak byl vyfotografován. Vpravo je pak snímek narovnaný aplikací SKRWT.

3. Chce to pevnou ruku

Vyvarujete se chvění těla při zmáčknutí spouště. Tiskněte ji při výdechu a alespoň s lokty zapřenými o tělo. Nebo využijte časovače spouště. Nejlepší je samozřejmě použít stativ, čímž se vyvarujete neostrým a rozmazaným záběrům. Fotografie architektury totiž dbá na svou kvalitu více, než jiné žánry.

A proč? Už to nakousl sám Švejk. Je tomu proto, že architektura vám nikam neuteče. Můžete si před ní pěkně v poklidu rozložit svou techniku a ladit ji k dokonalosti tak dlouho, dokud scénu nedoladíte k obrazu svému. Platí to samozřejmě zejména u profesionální fotografie, spíše než u té mobilní, to vám ale není žádnou výmluvou. Na rozmazané a neostré snímky není zvědavý prostě nikdo.

Klepněte pro větší obrázek
Stativ a manuálně ovládaná aplikace se hodí zejména při snímání noční scény.

4. Lidé nejsou na škodu!

Málokdy se vám stane, abyste na více či méně známých místech nepotkali ani živáčka. Obzvláště ve světových metropolích. Zkuste z toho tedy udělat přednost a trochu zafušovat i do žánru pouliční fotografie. Vybírejte si ale spíše místní obyvatele, než turisty se selfie sticky. Pokud však fotíte svou drahou polovičku u Eiffelovky, je to něco jiného.

Pokud přesto trváte na scéně bez zaclánějícího komparzu, musíte dané místo navštívit buď pozdě v noci, nebo brzy ráno. Stativ a aplikace s ručním nastavením hodnot je však nutností. Hodí se jak Manual (iOS), tak třeba Camera+ (iOS). Nastavte nejnižší citlivost ISO, a spusťte časovač spouště. Výsledkem bude ostrý snímek i za nepříznivých světelných podmínek.

Klepněte pro větší obrázek
Vyfotografovat turisticky atraktivní objekty bez lidí může být mnohdy oříšek.

5. Zkuste panoráma

Všechny tři nejrozšířenější operační systémy umějí snímání panoramatické scény a to buď za pomoci nativní aplikace, nebo pomocí aplikace doinstalované z příslušného obchodu pro danou platformu.

Klepněte pro větší obrázek
Panoráma v nativní aplikaci telefonu zvládne klidně i záběr plných 180°

A protože panoramou obsáhnete klidně celá náměstí, může být její použití v určité situaci více než vhodné

Pokud chcete snímek s architekturou poskytnout ke komerčním účelům (např. v sociální síti EyeEm nebo Pixxers), vyžádejte si povolení magistrátu města, pod který daná stavba spadá, jinak můžete mít problémy a zbytečné tahanice.

Jak na editaci

Černobílá vládne temným uličkám, barva však ukazuje objekt v celé jeho kráse. Zapomeňte na rámečky, křiklavé filtry, odlesky světel, škrábance atd., ale zkuste naopak přidat trochu dynamického rozsahu (HDR). Chce to hlavně nepřehánět a nevytvořit nevzhledný kýč. Základní úpravu (jas, kontrast, saturace atd.) zvládá už drtivá většina fotoaplikací, pokud ale chcete jít na jistotu, volte VSCO Cam (iOS, Android) nebo třeba Afterlight (iOS, Android, Windows Phone).

Témata článku: Fotoškola, Microsoft


Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Barevná laserová/LED tiskárna od japonské společnosti OKI najde využití především v kancelářích. Na robustní a zároveň kompaktní LEDce můžete tisknout na řadu různých formátů, od obálky až po půl druhého metru dlouhý banner.

Jan Spěšný
OKITiskárnyTesty
Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

**Novela autorského zákona čeká na podpis prezidenta. **Zákon má posílit pozici vydavatelů vůči technologickým platformám. **Google už ale řekl, že v Česku raději omezí služby.

Petr Urban
ČeskoAutorské právoPrávo
Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

** Na updaty systému Android jsme si už zvykli ** Aktualizace zabezpečení však uživatelé stále dost často ignorují ** K čemu slouží, a proč na nás v liště vyskakují každý měsíc?

Martin Chroust
AktualizaceZabezpečeníAndroid
Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

** Už tři desítky let datlujeme do mobilu písmenka a posíláme jako SMS ** Češi ve své době SMS milovali, byla to totiž nejméně drahá služba ** I přes obstarožnost této služby se s ní jen tak loučit nebudeme

Jan Láska
VýročíSMS
Nejlepší hororové hry pro PC a konzole. Nejvíce straší Resident Evil, Alien a F.E.A.R.

Nejlepší hororové hry pro PC a konzole. Nejvíce straší Resident Evil, Alien a F.E.A.R.

Horory patří dlouhodobě mezi jedny z nejpopulárnějších žánrů. I ony však prošly obměnou a my se podíváme, jaké nejlepší kousky si můžeme zahrát s odstupem času.

Martin Nahodil
HororTéma
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

** Astronomové studovali protoplanetární disk označovaný jako L1527 IRS ** Ukázalo se, že je nestabilní a že se v oblasti asi 20 AU od protohvězdy hroutí ** V této oblasti se nacházejí shluky hmoty, které podle vědců představují zárodky plynných obrů

Stanislav Mihulka
Astronomie
Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

** Námořnictvo USA nedávno oznámilo, že jejich letouny Poseidon mají k dispozici novou zásadní technologii ** Jde o kit s označením Air Launch Accessory (ALA) ** Ten zajistí přeměnu torpéda Mk. 54 na mnohem univerzálnější zbraň s dalekým dosahem

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily. Většina umí jen SMS a volání. Právě v tom je jejich síla

Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily. Většina umí jen SMS a volání. Právě v tom je jejich síla

** Klasické tlačítkové mobily se staly okrajovou záležitostí ** Někomu ale k používání stále bohatě postačují ** Z nabídky prodávaných modelů vybíráme 16 nejlepších

Jan Láska
Nákup a ceny