5
Fotogalerie

5 tipů jak zabavit fotografa, když je v karanténě

Ti, kdo se živí fotografováním mohou mít v současné chvíli značně ztížení podmínky pro výkon své profese. Pokud je navíc takový fotograf v karanténě, nezbývá než se zabavit jinak než fotografováním na zakázku.

Pravdou je, že fotograf prakticky nemá jakým způsobem vykonávat v současní chvíli komerčně svoji hlavní činnost. Nucené uzavření v rámci domácnosti je však možné využít zejména pro sebevzdělávání a sbírání nových zkušeností. Jistě jste se už ocitli v situaci, kdy jste chtěli vyzkoušet nový postup úpravy fotografií, který jste zahlédli někde na internetu, ale dosud jste se k tomu nedostali nebo se nedonutili.

Nařízená karanténa bez možnosti opouštět dům či byt je pro podobné zájmy ideálním okamžikem. Není totiž radno zcela vypadnout z pracovního tempa, střet s realitou bývá velmi tvrdý už po pár týdnech home office, pokud není takový pracovník dostatečně zkušený, aby si uvědomil možná rizika v podobě prokrastinace, odkládání práce a ustrnutí na místě bez snahy o další rozvoj dovedností.

Co tedy můžete v rámci karantény podniknou? Není toho málo a většinou si vystačíte s relativně malými prostory a základním příslušenstvím.

Udělejte dobrý autoportrét

Portrétní fotografie sama o sobě patří mezi ty obtížnější žánry, zejména když nemáte mnoho zkušeností z práce s modelem či modelkou.

self-portrait-2394330_1920.jpg

U autoportrétu však sedíte modelem sami sobě, takže není možné hledat chybu zcela objektivně jinde než u sebe – věříme, že poručit si umíte.

Na rozdíl od rozšířených selfie, není autoportrét pouhým náhodným i když možná částečně promyšleným výcvakem z fotomobilu. Autoportrét by měl být nejen dobrým portrétem, ale zároveň by měl o fotografovaném říct něco, co není na první pohled patrné, ukázat jej v jeho skutečném světě a světle.

Dobrým příkladem může být autoportrét na pozadí složeném z fotoaparátů, kde je jasné, že fotografie je pro portrétovaného opravdu velkým koníčkem, ne-li obživou. Na druhou stranu umělecký autoportrét vůbec nemusí pracovat s celkem, ale může nabídnout (obrazně i doslovně) pohled od duše skrze oko člověka – nebojte se ani zajímavých detailů.

Pokračování 2 / 5

Makrofotografie kolem nás

Zátiší a makrofotografie patří k žánrům, které se doporučují pro trénování zejména v zimních měsících, když není mnoho příležitostí pro fotografování z důvodu počasí nebo nedostatku světla.

macro-2177768_1920.jpg

V obou případech můžete fotografovat v podstatě doma u stolu – stačí si pouze vytvořit vhodný kout, kde můžete experimentovat jak se svícením, tak i s kompozicí.

A když počasí přeje a venku je hezky, není nic jednoduššího než se zaměřit na okolí vlastního domu, kde jistě najdete nejeden zajímavý záběr, ať už se bude jednat o rostliny nebo malé živočichy.

Makrofotografie je navíc specifická jednou věcí, a to tím, že pořízení opravdu povedeného snímku může zabrat i několik hodin práce, takže potrénujete nejen exponometrii a kompozici, ale i trpělivost.

Pokračování 3 / 5

Postprodukce na steroidech

Úpravám fotografií se věnuje každý pokročilejší fotograf a postupně se tak dobere svého vlastního rukopisu.

fantasy-2660323_1920.jpg

Cest, jak upravit fotografii je v podstatě nekonečné množství, a každý z nás si volí tu optimální. Někdy to však může být cesta k mírnému profesnímu zakrnění, když se fotograf brání novým postupům a úpravám.

A nejen novým postupům, ale také novým nástrojům. Pokrok v oblasti fotoeditorů a grafických editorů šel v posledních letech mílovými kroky kupředu a v mnoha případech jsou k dispozice i nové nástroje, s jejichž pomocí můžete dosáhnout lepších výsledků anebo ušetřit čas nutný pro realizaci postupů starších ( i když zažitých).

Asi největší studnicí znalostí je v tomto směru YouTube, kde najdete obrovské množství tutoriálů a podrobných návodů, jak upravovat fotografie. Dobré také je, že v komentářích k videu obvykle najdete i zdrojové snímky s nimiž autor pracuje, takže můžete vyzkoušet úpravu na shodné fotografii.

Pokračování 4 / 5

Vyzkoušejte astrofotografii

Přelom zimy a jara není tak ideálním obdobím pro noční fotografii, jako je tomu v případě zimních měsíců, nicméně noc je ještě poměrně dlouhá a zima už tolik nezebe do nohou. A kdo z nás by nechtěl mít vlastní fotku mléčné dráhy.

startrails-918551_1920.jpg

Pro astrofotografii navíc nepotřebujete žádní speciální vybavení, bude stačit nějaký širokoúhlý objektiv, stativ a plně nabité baterie do fotoaparátu. V případě, že byste nechtěli fotit dráhy hvězd, způsoben rotací Země, budete potřebovat paralaktickou montáž na stativ.

Montáž zajistí otáčení aparátu společně s otáčením Země, takže můžete exponovat mnohem delší dobu jeden záběr, aniž by došlo k rozmazání hvězd vlivem pohybu.

Astrofotografie je náročná na čas a energii (zejména tu elektrickou v akumulátorech), nicméně výsledky vás mohou víc než příjemně překvapit. Díky dostatku času si také můžete dovolit experimentovat s různými časy, clonami a zejména citlivostí – platí zde totiž pravidlo, že vyšší citlivost umožní zachytit více hvězd, zároveň je ale nutné brát v potaz dodatečný šum a zejména vypnout odšumovací nástroje fotoaparátu, abyste odšumováním nepřišli o některé hvězdy, jako se to stávalo u bezzrcadlovek Sony.

Pokračování 5 / 5

Pochlubte se a experimentujte

Vše výše uvedené může být dobrým domácím cvičením pro jakéhokoli fotografa, ovšem bez konstruktivní kritiky bychom se příliš neposunuli.

adult-1986108_1920.jpg

Určitě proto nezapomeňte své výtvory sdílet v některé z online galerií, kde vám je rádi okomentují a poradí i zkušenější fotografové. Využít můžete i naši Galerii DIGIareny. V případě úspěchu už stačí jen vytisknout a zarámovat.

Vedle uvedených tipů je prostor také pro zlepšení v oblasti produktové fotografie (různé svícení, vykrývání odlesků, různý podklad jako je sklo, samet apod), skládání záběrů do časosběrných videí typu timelapse nebo můžete dopřát svému vybavení odpočinek a pořádně ho vyčistit pro další použití.

Určitě si přečtěte

Články odjinud