5 tipů, jak vylepšit záběr u portrétů. Stačí změna polohy hlavy či směru osvětlení

​Portrét patří k nejoblíbenějším fotografickým žánrům, ať už zaznamenáváte vzpomínky do rodinného alba, nebo třeba fotíte na zakázku. Všechny portrétní snímky mají jedno společné: osoby, které jsou na fotce zachycené, na ní obvykle chtějí vypadat co nejlépe.

A vy jim k tomu můžete dopomoci už během samotného fotografování využitím několika šikovných triků, které ve svém videu prozradil profesionální svatební a portrétní fotograf Jerry Ghionis.  

Výrazné čelo

Má-li portrétovaná osoba příliš výrazné čelo, existuje několik triků, jak tento rys upozadit. První z nich je velmi prostý – nežádoucí prvek z obrazu odstranit během komponování obrazu nebo v postprocesu. Autor videa doporučuje ořez se zachováním dostatečného prostoru nad obočím, aby portrét nepůsobil stísněně, avšak varuje před oříznutím uprostřed čela a na přechodu s vlasovým porostem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Takovéto řezy jsou povoleny

Druhý tip spočívá v úpravě polohy hlavy pozvednutím brady a mírným natočením tváře do strany, popřípadě ve změně úhlu, z něhož osobu fotografujeme – ideální je mírný podhled. Pomoct může i schování části čela do stínu.

Témata článku: Fotoškola, Fotografové, Portrét, Obrazová kompozice