6
Fotogalerie

5 tipů, jak udržovat galerii na sociálních sítích zajímavou a svěží

Na nějaké virtuální sociální síti žije dnes téměř každý. Jak ale na těch spíše obrázkových zaujmout uživatele, aby sledovali právě vás a líbili se jim vaše fotografie?

Níže uvedené tipy se váží k soukromé osobě, která nepropaguje svou práci (značku) ani není profesionálním fotografem, jako spíše amatérským nadšencem, kterému jde o to neutonout v bezbřehém oceánu sociálních sítí typu Instagram, EyeEm atd.

1. Věřte sami sobě

Váš profil je přece o vás. To, co sdílíte, je váš život. Každý sledující se o vás bude zajímat z nějakého důvodu – buď se mu líbí vaše snímky, vy, váš životní příběh, postoj, nebo texty, které k danému snímku píšete. Existuje hodně uživatelů, kteří nemají technicky brilantní snímky, ale mají veliký úspěch právě díky příběhům, které se k nim váží.

Obrázek 1.png
Rozhodnutí, zda své publikum oslovíte vaší mateřštinou, či jiným jazykem kvůli většímu dosahu, už je na vás – snímek uživatele @aki_brusinka

2. Myslete jinak

Nový žánr fotografie vymyslíte asi těžko, tak se alespoň inspirujte (nekraďte!) něčím, vám blízkým a uchopte to po svém. Třeba objevíte něco, v čem se skrývá vaše síla. Nebojte se zkoušet nové styly úpravy a kombinujte různé techniky. Ne všechny výsledky nutně musí dopadnout skvěle, ale bez pokusů se nedopracujete výsledku. A nikdy není pozdě na to začít, takže na nic nečekejte.

Obrázek 2_1.jpgObrázek 2_2.jpg
Richard Koci Hernandez – @koci – je jednou z nejvýraznějších osobností mobilní fotografie

3. Buďte variabilní

Snímky vašich milých, západy slunce, autoportréty, architektura, fotografie ulic, street fotografie, siluety, příroda, zvířata, atd. – je přece tolik možných variant. Pokud se budete neustále opakovat tím samým žánrem, brzy začnete nudit. Existují sice výjimky, jež založili svůj úspěch právě na neustále stejně tematicky založených snímcích, u vás to ale bude o to těžší se prosadit. Snažte se nenudit a sledujícím přinášet neustále nová témata.

Obrázek 3.png
Obrovský úspěch uživatele Instagramu Murada Osmanna – @muradosmann – který „sleduje“ svou ženu kamkoli se vydá, zopakujete asi jen velice stěží

4. Zkuste více fotografických technik

Vyvíjejte se, co se fotografických technik týče. Základní rozhraní fotoaparátu je omezené tím, čím ho jeho výrobce obdařil. Aplikace třetích stran toho mnohdy poskytnou více a dovolí vám mít danou scénu plně pod kontrolou.

Mimo nastavení základních veličin (ISO, čas, clona atd.) vám nabídnou i jiný pohled na scénu díky jinému grafickému rozvržení daného titulu. Hlavně foťte a foťte, protože cvičení (opakování) dělá mistra.

5. Nezapomeňte „žít“

A to v obou životech, jak v tom reálném, tak v tom virtuálním. Nenechte se omezovat myšlenkou, že teď musíte „něco“ vyfotit, abyste už konečně nahráli nějaký snímek na sociální síť. Má vás to bavit a nemáte být otrokem svých sledujících. Vaše pohoda se projeví i na vašich snímcích. Ty se pak budou sledujícím o to více líbit, a když dají fotografii komentář, nenechte jej bez odpovědi.

Obrázek 4_1.pngObrázek 4_2.png
Počet sledujících je jen číslo, zásadní je, zda vás publikování fotografií na sociálních sítích baví

Pozn. Článek nepřímo vychází z blogu EyeEm.

Určitě si přečtěte

Články odjinud