5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

Noční fotografie je poměrně komplexní disciplínou, v níž se musíte obvykle dopředu rozhodnout, jak má výsledná fotografie vypadat a tomu také přizpůsobit svoji techniku. Oproti tomu streetfotografie je velmi podobná reportáži, kde je třeba být pohotový.

Kombinace reportážní pouliční fotografie a nedostatku světla může být pro mnoho fotografů velmi obtížným úkolem. Vedle pohotového fotografování totiž musíte počítat s tím, že nízká hladina osvětlení bude pouze komplikovat vaše záměry – nedostatek světla je zkrátka značnou překážkou.

I s nedostatkem světla se ale dá pracovat a mohou vzniknout velmi povedené snímky se zajímavou atmosférou a dobrou expozicí.

1) Zvyšte ISO a nebojte se šumu

Mnoho ze současných fotoaparátů již má natolik dobrou práci s digitálním šumem, že se není třeba bát navyšování citlivosti (pokud se nebude jednat o extrémní hodnoty). Díky zvýšení citlivosti dosáhnete kratšího expozičního času, takže snížíte riziko rozmazání snímku.

01.jpg
Foto: Dragan, CC BY 2.0 – ...

U fotoaparátů s větším snímačem (micro 4/3, APS-C nebo plný formát) můžete obvykle nastavit hodnotu až 3200 ISO, aniž by došlo k zásadní degradaci obrazové kvality fotografie. Navíc je zde stále možnost snímek v rámci postprodukce odšumit. Vřele však doporučujeme vyzkoušet fotit bez redukce šumu – ono totiž trochu toho zrna ke streetfotografii patří a vypadá to dobře.

2) Hledejte a analyzujte zdroje světla

V průběhu dne je hlavním zdrojem světla a hlavním pomocníkem fotografa sluneční záření, kterého při fotografování využíváme. A ačkoliv je v noci přirozeného světla minimum (snad jen to od měsíce), tak zase taková velká tma, aby se nedalo fotografovat není.

budapest-by-night-667556_1920.jpg

Jen je třeba hledat vhodné zdroje světla s jejichž pomocí můžete například nasvítit portrét – ať už je to pouliční lampa, kde můžete navíc světlo směřovat odraznou deskou nebo například osvětlení výlohy, kde zase krásně využijete skla pro vytvoření zrcadlového obrazu.

3) Zaměřte se na kontrast

Podobně, jako u černobílé fotografie, zaslouží si i noční reportáž práci s kontrastem, právě ten je totiž tím, co udělá vaši fotografii zvláštní a zajímavou. Klasickým námětem jsou v takovém případě siluety. Ty je ale třeba umístit před velmi světlé pozadí, aby vynikly.

02.jpg
Foto: Dragan, CC BY 2.0 – @TheOtherEnd)

Kontrastní zachycení světel a stínů je v zásadě to jediné s čím se dá v noci pracovat, aby snímky byly zajímavé a originální. A kontrast nemusí být nutně na škále světlo–stín, ale také na různě zbarvené škále, takže dostanete do snímku další rozměr.

4) Veďte oko diváka pomocí světel

Práce s liniemi je jedna z velmi jednoduchých a účelných cest, jak vést oko diváka skrze snímek a ukončit jeho pohled na konkrétní část scény. Výhodou nočních snímků je v tomto případě jejich jednodušší pořízení, než by tomu bylo na stejném místě ve dne.

Ideální příležitostí pro takové záběry jsou dlouhé ulice ve městě, ale i krátké a křivolaké cestičky na venkově, kde navíc vynikne osvětlení oproti tmavému nebi. Vzpomeňte si také na to, že každý bodový zdroj světla vám vytvoří na scéně hvězdicovitý tvar, v závislosti na počtu lamel clony v objektivu.

5) Vyzdvihněte barvy noci

Známý malíř Vincent Van Gogh prý kdysi řekl, že noc je „více živá a více barevná než den.“ A v zásadě je to pravda, zvláště když je po dešti a můžete pracovat například s odleskem světel na ulici.

04.jpg
Foto: Schum!, CC BY-NC-ND 2.0 – granville night

Kombinace nažloutlého pouličního osvětlení, barevných světel semaforů a výloh a červených brzdových světel od vozidel dokáže vytvořit velmi zajímavou atmosféru.

Určitě si přečtěte

Články odjinud