5 profesionálních tipů jak uspět na Instagramu!

29. října 2018
TWEET SDÍLET
Instagram není jen místo pro publikování fotografií, už nyní je čtvrtou největší sociálních sítí na světě, a původní záměr značně přerostl. Stal se z něj i důležitý nástroj pro profesionální fotografy, kteří na něm mohou oslovit miliony uživatelů.

​Instagram tak je praktickou platformou, na které můžete prezentovat svou práci v naději, že si s ní získáte loajální fanoušky. Když na něm ukážete, co umíte, úspěch se dostaví. Jistě, je to extrémní žrout času, ten investovaný se vám ale může skutečně vrátit.

Žitím na Instagramu se totiž mohou vydělávat velké peníze. Ví to i představitelé seriálu Trough My Lens, se kterými vedl rozhovor magazín Currys PC World ve spolupráci se společností Canon. Ti se totiž stali populární právě díky Instagramu a nyní poskytují své tipy, jak na této sociální síti uspět.

Denní doba je důležitá

Pravděpodobně víte, co je to „zlatá hodina“ (jedná se o první a poslední hodinu slunečního denního svitu, kdy je dosaženo specifického fotografického efektu díky kvalitě světla). Pořizovat snímky právě v tomto denním čase doporučuje především James Relf-Dyer (@jamesrelfdyer) a to hlavně proto, že se prostě jedná o nejfotogeničtější část dne. Přiklání se k tomu ale i většina z oslovené osmičky fotografů.

Klepněte pro větší obrázek
Snímek od Jamese Relf-Dyera

Třeba Emilie Ristevski (@helloemilie) říká: „často se vzbudím před prvním slunečním paprskem, abych zachytila poslední ​​okamžiky před svítáním, když je na obzoru ještě klid.“ Ta však doporučuje pořizovat snímky té samé scény i v průběhu celého dne, protože každá hodina má své specifické světlo, které do snímku přinese jinou atmosféru. Navíc vás může mnohým překvapit.

Harry Sinclair (@harrysinclairphotography) zase říká, abyste za žádnou cenu neopouštěli fotografovanou scénu, dokud s výsledkem vašeho snažení nejste naprosto spokojeni. Klíčová je tedy i trpělivost a vytrvalost.

Důležité experimentování

Jen málo fotografů odhalí svůj ideální vzorec pro dokonalé fotografie po pár pořízených snímcích. Proto na zachycení výsledného záznamu potřebujete několik pokusů, několik úhlů záběru a několik nastavení. Tímto procesem si musí projít každý. Scott Rankin (@othellonine) říká, že praxe je vaše řemeslo a dodává k tomu: „zhotovte tolik fotografií, kolik můžete. Dívejte se, co se kolem vás děje a snažte se to zachytit co nejvíce možnými způsoby.“

Klepněte pro větší obrázek
Snímek od Scotta Rankina

Jeden z raných úspěchů Kristiny Makeevy (@hobopeeba) bylo právě experimentování s atmosférickou černobílou editací fotografie malé holčičky v podchodu. Dělala tak ve Photoshopu a od Adobe za to dostala neomezenou licenci jeho produktů. Proč? Protože to bylo jiné, působivé a hlavně líbivé. Vtipné na tom je, že tak dělala hlavně proto, že neuměla pracovat se světlem. Její výhra tím dokazuje, že i naprostý nováček může prorazit, jen se nesmí bát experimentovat.

Klepněte pro větší obrázek
Snímek od Kristiny Makeevy

Poznejte své zařízení

I když může vaše kreativita udělat mnohé, bez znalosti vlastní techniky se neobejdete. Na tom se shoduje všech osm oslovených fotografů. „Naučte se pracovat s manuálními nastaveními ve fotoaparátu,“ říká Carmen Huter (@carmenhuter). „Přestože režim jako priorita clony umožňuje fotografovi nějakou tvůrčí svobodu, ruční nastavení vám umožní zvládnout své řemeslo,“ dodává. Její fotografii osamělé chaty u jezera Louise v Kanadě si vybrala sama National Geographic.

Klepněte pro větší obrázek
Snímek od Carmen Huterové

Znalost technických vlastností vašeho zařízení vás tak přesouvá od nováčka k pokročilému uživateli. Ohnisková vzdálenost, ISO, clona, rychlost závěrky, co který objektiv umí, a na co použít jaký filtr, samozřejmě ovlivní výslednou fotografii. Jak vysvětluje Jessica Bubb (@rusticbones): „s manuálním nastavení máte mnohem větší kontrolu nad konečným výsledkem.“

Opusťte komfortní zónu

„Poté, co jsem navštívil místa, o kterých jsem ani nevěděl, že existují, se má fotografie drasticky zlepšila,“ řekl Harry Sinclair. Opusťte tedy svou komfortní zónu, je to jistý způsob, jak se zlepšit. Emilie Ristevksi pak nabádá k tomu, abyste si sami vyzkoušeli nalezení nového způsobu zachycení světa kolem vás. Pokud to pak nejde podle plánů, přizpůsobte se situaci.

Klepněte pro větší obrázek
Snímek od Harryho Sinclaira

I když si chcete zachovat punc amatérského fotografa, při snaze překonat své limity jasně uvidíte jisté zlepšení. Nebojte se hledat, objevovat, plnit různé výzvy a zvládnout zdánlivě nezvládnutelné. Posune vás to ve vašem umu zase o kus dál.

Nebojte se úprav

Pořízení fotografie je jen začátek. Amatér k samotné postprodukci může přistupovat tak, že si myslí, že není jeho fotografie nikterak skvělá, a tak ji musí „hodně“ upravit. Tím pak vznikne paskvil. Postprodukce je však nedílnou součástí digitální fotografie a je stejně technická a tvůrčí, jako samotné pořízení snímku.

Klepněte pro větší obrázek
Snímek od Loïca Lagardeho

Většina z osmi dotazovaných fotografů používá pro editaci svých fotografií Adobe Lightroom. Samozřejmě všichni fotografují do RAWu. K tomuto kroku nabádá i Loïc Lagarde (@loic.lagarde). A proč? Jednoduše proto, že poté budete moci dané editace případně ještě opravit.

K tomu, abyste byli lepším fotografem, musíte studovat, pracovat, hledat a inspirovat se. Leda tak bude vše fungovat skutečně jak má. Tyto tipy vám tak mohou otevřít jen oči, protože zbytek je na vás. Instagram pak má ještě jednu silnou stránku – jasně na něm dostanete zpětnou vazbu o tom, zda se vaše snímky líbí, či nikoli. A tím může být každá vaše další fotografie lepší, než ta předchozí.

Chcete-li si přečíst životopisy řečených fotografů a podívat se na jejich progres v průběhu let, můžete tak učinit na webových stránkách magazínu.

Témata článku: Fotoškola, Fotografové, Adobe Lightroom, Priorita clony, Lightroom, Zlatá hodina, Instagram


Adrenalinová arkáda Riders Republic ve startovním traileru láká na svahy

Adrenalinová arkáda Riders Republic ve startovním traileru láká na svahy

Bláznivá jízda, ať už nasednete na cokoliv.

Michal Maliarov
Riders RepublicVideo
Tvůrci We Happy Few vyvíjí novou singleplayerovou akční adventuru

Tvůrci We Happy Few vyvíjí novou singleplayerovou akční adventuru

Studio se rozrůstá a připravuje zbrusu nový projekt.

Michal Maliarov
MicrosoftByznys
Novým hrdinou v Apex Legends bude Ash, trailer na další sezónu dorazí již brzy

Novým hrdinou v Apex Legends bude Ash, trailer na další sezónu dorazí již brzy

Apex Legends nehodlají zastavovat, Season 11 je za rohem a nová legenda pomalu vstupuje do arény.

Michal Maliarov
Apex LegendsVideo
Recenze hry Metroid Dread. Návrat legendy, která se drží svojí tradice

Recenze hry Metroid Dread. Návrat legendy, která se drží svojí tradice

Téměř dvě dekády jsme čekali na to, než se Nintendo vrátí k původnímu plošinovkovému pojetí Metroidu. Dread navazuje tam, kde Fusion skončil a pro fanoušky žánru je bezesporu povinností.

Martin Nahodil
Metroid DreadNintendo SwitchRecenze
Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

** Apple představil dvě nové řady MacBooků Pro ve velikostech 14 a 16 palců ** Lákadlem jsou hlavně nové vlastní čipy M1 Pro a M1 Max s extrémním výkonem ** Displeje mají poprvé „notch“

Karel Javůrek
ČipyMacBookApple
Jak sdílet svou geografickou polohu v reálném čase. Aplikace, platformy, výhody, nevýhody

Jak sdílet svou geografickou polohu v reálném čase. Aplikace, platformy, výhody, nevýhody

Pokud potřebujete s někým sdílet informaci o tom, kde se aktuálně nalézáte, pak můžete využít řadu různých řešení. Některá načrtneme v tomto článku.

Karel KiliánJakub Michlovský
Mobilní aplikace