5 nejčastějších chyb při natáčení videa, kterým se můžete snadno vyhnout

19. června 2019
TWEET SDÍLET
Vedle fotografů se v posledních letech úspěšně etablují také vdeografové, kteří se většinou rodí právě z fotografů – taková změna s sebou však nese různá úskalí.

Už jen to, že fotografie je statickým záznamem reality, kdežto video je pohyblivým záznamem, je velmi podstatný rozdíl, který je třeba mít na paměti a přizpůsobit tomu i práci s fotoaparátem.

Zbytečné chyby pak obvykle mají za následek složitější a zdlouhavější postprodukci, a proto je vhodné se jim, pokud možno vyhnout. Videograf Teppo Haapoja připravil přehled pěti nejčastějších chyb, kterých se dopouštějí fotografové začínající s videem.

1. Záznam při 60 sn/s

Ačkoli by se mohlo zdát, že záznam s vyšší snímkovací frekvencí bude lepší, není to úplně pravda. Nejčastěji používaná snímkovací frekvence je 24 sn/s (pro většinu videí, pro televizní vysílání je to 30 sn/s a pro vysílání v normě PAL potom 25 sn/s). 

Vyšší snímkovací frekvence jsou pak vhodné především pro slow motion efekt, který je zajímavý, ale nemůže jím být natočeno celé video, spíše jen některé jeho části. To se samozřejmě týká i vysokých frekvencí, jako je například 240 sn/s apod, které již jsou velmi pomalým záznamem.

Témata článku: Fotoškola, Video