5 nejčastějších chyb při focení telefonem

Reklama 6. prosince 2021
TWEET SDÍLET
5 nejčastějších chyb při focení telefonem
Focení pomocí mobilního telefonu se stává čím dál populárnějším a některé telefony dokážou vyfotit snímky téměř lepší než ze zrcadlovky.

Kvalitní fotoaparát v telefonu ale nezaručuje, že fotografie budou ve výsledku vypadat skvěle. Vždy záleží také na člověku, který fotí, a otázkou je, zda při focení opravdu nad objektem přemýšlí, nebo jen bezmyšlenkovitě cvaká desítky fotek, které nejsou použitelné. V dnešním článku se podíváme na 5 nejčastějších chyb, které děláme při focení telefonem. Děláte taky nějakou?

Fotíte až moc z dálky

Fotografie vyfocená z až moc velké dálky nepůsobí hezky. Alespoň ne vždy. Musíte se zamyslet nad současnou situací a umět tak trochu vycítit, jak by to mělo ve výsledku vypadat. Pokud fotíte objekt, který chcete mít v záběru spolu s krásným pozadím, jediné čeho docílíte, bude to, že téměř nepůjde vidět a pozadí stejně nevynikne. Nebojte se jít blíž a zaměřit se na objekt. Uvidíte, že vše co má pak krásně vynikne a fotka bude působit profesionálněji. A pokud se vám třese ruka, můžete si pořídit třeba i stativ, na který je pro vás připravena na FotoŠkoda sleva. A nejen na stativ!

Vždy by měla zvítězit kvalita nad kvantitou

Fotíte tak, že máte paměť zahlcenou fotografiemi, ale žádná se vám nezdá použitelná? To proto, že není! Dobře vyfocená fotografie bohatě stačí jedna. Zkuste si na telefonu nejdříve zapnout tzv. mřížku, která vám s focením trošku pomůže. Mřížku nevypínejte a nechte si ji aktivovanou, vaše fotografie budou vypadat lépe, protože vás mřížka dokáže k focení správně nasměrovat.

Nebojte se u focení strávit více času, vyfotit něco za chodu nemá smysl. Čím víc do focení investujete času a přemýšlení, tím lepší bude výsledek. Záleží také na tom, jestli fotíte lidi nebo produktovky. Třeba taková kosmetika se určitě fotí lépe, máte více pokusů i klidu. V takovém případě se nebojte upustit uzdu fantazii a pohrát si s pozadím. Pokud se chystáte fotit nové produktovky, třeba se vám bude hodit Iuvenio sleva na českou kosmetiku.

Nedáváte šanci presetům a lehkým úpravám

Focení znamená také upravování. I sebelepší fotografie jde ještě vylepšit. Někdy si stačí pouze pohrát se světlem, strukturou či atmosférou, jindy vám venku počasí natolik nepřeje, že máte chuť svou fotografii poslat přímo do koše. I na první pohled ztracená fotografie má ale šanci. Stačí využít presety, které jsou výborné v tom, že nemusíte být grafik a vlastně nemusíte umět vůbec upravovat. Presety jsou hotové a stačí je jen nahrát na svou fotografii a rázem se dějí zázraky. Dejte jim šanci a uvidíte!

Používáte digitální zoom

Pokud při každém druhém focení “zoomujete”, pak se vlastně ani nemůžete divit, že vaše fotografie nevypadají dobře. Digitální zoom bychom doporučili pouze, když nutně potřebujete něco zachytit, nebo si vyfotit reklamní billboard, který vás zaujal. Na kvalitní focení to ale určitě není, protože digitální zoom opravdu výrazně snižuje kvalitu fotografií a také je mnohem těžší vyfotit snímek nerozmazaný, protože s přibližováním klesá také stabilita. Proto raději jděte k objektu blíže nebo část výsledné fotky ořežte. Samozřejmě že spousta nejnovějších telefonů dokáže zoomovat snad až perfektně, proto je možná čas se porozhlédnout po novém telefonu či fotoaparátu, proto jsme pro vás připravili Okay slevový kupón, se kterým při pořízení nového fotoaparátu ušetříte klidně až 48 %.

Fotíte v šeru nebo v noci

Při focení platí pevné pravidlo, a tím je focení při denním světle. Často od svých fotoaparátů očekáváme zázraky a jsme naštvaní, když nevyfotí to, co chceme, a v požadované kvalitě. To se stává hlavně na podzim a v zimě, kdy je méně světla a více šera. Snažte se proto fotit vždy v nejlepším světle, a ideálně tehdy, když vykoukne sluníčko. S dobrým světlem můžete fotit jako profík!

Témata článku: Reklama, Prezentace klienta


Recenze Switch verze hry Gang Beasts. Bojovka, kterou se naučíte během chvilky

Recenze Switch verze hry Gang Beasts. Bojovka, kterou se naučíte během chvilky

Her, které se hodí na párty s kamarády, stále není mnoho. Tahle jednoduchá bojovka pro tento účel není vůbec špatná volba.

Martin Nahodil
Gang BeastsBojovéRecenze
Na některých telefonech s Androidem půjde vypnout 2G sítě. K čemu je to dobré?

Na některých telefonech s Androidem půjde vypnout 2G sítě. K čemu je to dobré?

** 2G sítě jsou s námi již 26 let, za tu dobu se však mnohé změnilo ** Google v USA umožňuje u Androidů vypnout 2G sítě ** V Česku si musíte pomoci samostatnou aplikací

Martin Chroust
2GMobilní sítěAndroid
Jak dobře znáte iOS? Tyto tipy a triky možná zatím nepoužíváte, ale teď začnete

Jak dobře znáte iOS? Tyto tipy a triky možná zatím nepoužíváte, ale teď začnete

** Sytém iOS skrývá spoustu šikovných funkcí, o kterých možná nevíte ** Mnoho z nich však může zlepšit uživatelský zážitek ** Toto je výběr těch nejzajímavějších

Martin Miksa
Tipy a trikyiOSiPhone
Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

Petr Březina
Technika
Vy a počítač: Píšete na klávesnici všemi deseti prsty?

Vy a počítač: Píšete na klávesnici všemi deseti prsty?

redakce
Vy a počítačKlávesniceAnkety
Microsoft přestal vyrábět všechny typy Xboxu One. To Sony s PS4 zdaleka nekončí

Microsoft přestal vyrábět všechny typy Xboxu One. To Sony s PS4 zdaleka nekončí

U Microsoft už střídání stráží proběhlo, v Sony ještě budou souběžně vyrábět obě generace konzolí

Markéta Mikešová
PS4Xbox OneSonyMicrosoft