5 jednoduchých kroků pro skvělé krajinné autoportréty

5 jednoduchých kroků pro skvělé krajinné autoportréty

Sarah Lyndsay je fotografka, která nedávno uveřejnila video, ve kterém radí, jak na dramatické autoportréty – ne však selfíčka. Zmiňuje v něm 5 kroků, které vám pomohou vytvořit dech beroucí autoportréty.

Ano, počítá v nich sice, že vyrazíte do přírody, ale i v aktuální tíživé situaci můžete navštěvovat parky, lesy a jít třeba chytat ryby. K té příležitosti si sebou můžete přibalit fototechniku. Pokud raději nechcete vytáhnout paty z domu, můžete si alespoň začít plánovat, kde budete chtít podobné snímky zachytit.

1. Důvěra

I když se za kamerou cítíte lépe, než před ní, neznamená to, že byste nemohli pořizovat autoportréty. Nemusíte totiž fotografovat svou tvář. Stačí se k objektivu postavit zády a dotvořit svou přítomností fotografii samotného exteriéru.

1.jpg

Samozřejmostí je v tomto případě zkušební expozice, a to nejen kvůli světlu, ale také kvůli správnému umístění vaší postavy do záběru. V ideálním případě si s sebou vezměte někoho blízkého, s jehož pomocí můžete lépe určit, kam se postavit.

Pokračování 2 / 6

2. Správné vybavení

Nemusí to být aktuální špička na trhu, jde jen o to, aby vaše výbava byla ideální pro daný žánr fotografie. Sarah používá objektiv Canon EF 16–35 mm F4L. Širokoúhlé objektivy totiž mají velmi široký záběr, takže zachytí větší část scény před fotoaparátem, což je jeden z požadavků na krajinné autoportréty

Nezbytným vybavením bude také pevný stativ pro upevnění aparátu a samozřejmě i dálková spoušť. Praktickým pomocníkem bude i vzdálené ovládání prostřednictvím mobilního telefonu, kde uvidíte i náhled scény tak, jak jej fotoaparát zachytí. Pozor však na to, abyste při fotografování nekoukali na displej mobilu, na snímku to bude poznat.

Pokračování 3 / 6

3. Pózování

Snažte se udržet své ruce mírně od těla. Nebudete poté vypadat tak napjatě. Máte-li dlouhé vlasy, nechte je rozpuštěné, aby si s nimi mohl pohrávat vítr. Vypadá to nejen přirozeně, ale i efektně.

2.jpg
S časovačem spouště nepochodíte, protože potřebujete přesně vědět, kdy jste snímek pořídili. Místo stativu pak můžete částečně improvizovat i s okolím.

Chcete-li přidat snímku dynamiku, pohybujte se buď směrem k objektivu, nebo od něho. Při vhodně zvoleném prostředí a exponování delším časem můžete využít i pohybové neostrosti, jako výtvarného efektu, pozor však na přílišné rozmazání tváře.

Pokračování 4 / 6

4. Oděv

Můžete se pokusit svým oděvem zapadnout do scenérie, abyste ji nijak nenarušovali, můžete ji ale i zcela rozbít. Tím docílíte i jisté pozornosti diváka, jehož pohled vždy stáhnete ke své osobě. Není od věci inspirovat se u jiných fotografů, kteří pracují při kompozici například s liniemi nebo výraznějším kontrastem, který směřuje divákův podhled.

3.jpg

Oblečení je lepší volit jednobarevné a v ideálním případě kontrastní vůči zbytku scény. I když tedy zvolíte např. působivou žlutou, která dobře pracuje v různých scénách, pořád bude působit decentně a elegantně. Na druhou stranu můžete zvolit barevnost odpovídající právě fotografované krajině a tím dostane autoportrét úplně jinou podobu tón v tónu.

Pokračování 5 / 6

5. Kompozice

Mějte v hledáčku nejdříve ideální krajinu, až poté do ní zkuste přidat svou osobu. Nezapomeňte ale, že zde jste hlavním objektem právě vy a krajina vám jen dělá „křoví“. Pokud nebude snímek krajiny sám o sobě vizuálně atraktivní, pravděpodobně nebude zajímavá ani autoportrét v tomto prostředí.

4.jpg
Počítejte s tím, že širokoúhlé objektivy se mohou projevovat zkreslením u stran fotografie. Nebude tedy na škodu, když se pokusíte porušit pravidlo třetin a být uprostřed snímku.

Neopomeňte také držet rovný horizont a zároveň do něho nekomponujte svoji postavu tak, aby vám např. procházel krkem, což by jednoduše nevypadalo dobře. Ať už půjde pouze o portrét anebo o celou postavu, vždy by měla být dominantní a bez obvyklých kompozičních chyb. 

Pokračování 6 / 6

I když se jedná zatím o první video Sarah Lyndsay, základnu na Instagramu už má skutečně bohatou, protože ji tam sleduje téměř 100 tisíc lidí. A většina jejích snímků jsou právě autoportréty. Pokud se tedy chcete nechat inspirovat, navštivte profil sarahlyndsayphotography.

Určitě si přečtěte

Články odjinud