5
Fotogalerie

5 fotoaparátů ideálních na cestování [redaktoři radí]

Lehké kompakty s větším rozsahem optického zoomu jsou ideálním záznamovým zařízením při cestování. Jaké modely se vyplatí koupit před začátkem prázdnin?

Ačkoliv jsou ultrazoomy stále ještě poměrně rozšířenou skupinou digitálních fotoaparátů, je jejich nabídka velmi podobná napříč všemi značkami. Pro účely cestování se však hodí nejlépe, jelikož velký rozsah ohnisek zajistí vhodný úhel záběru u široké škály fotografických situací.

V případě digitálních zrcadlovek či bezzrcadlovek je řešením tzv. cestovatelský zoom, který má obvykle rozsah 18–200 nebo 18–250 mm, tedy 11× nebo 14× optický zoom, se kterým pokryjete obrazové úhly odpovídající rozsahu 27–380 mm. Ultrazoomy obvykle nabídnou mnohem větší rozsah zoomu, nicméně jeho použitelnost je diskutabilní.

Před případným nákupem si rozmyslete, da pro vás má opravdu smysl kupovat přístroj se 40× optickým zoomem. Nejen že je fotografování s takovým ohniskem spíše sázkou do loterie, protože rozkmit záběru bude při sebemenším záběru obrovský, ale je nutné počítat i s kompromisní obrazovou kvalitou.

Pokud by měli výrobci vytvořit čtyřicetinásobný zoom s perfektní optickou kvalitou a relativně dobrou světelností, budou rozměry objektivu obrovské i v případě, že se bude jednat o kompakt s malým snímačem. Častým neduhem širokorozsahovým zoomů je horší přenos kontrastu především na dlouhých ohniscích – mírná úprava v počítači vás tedy nemine.

Malý nebo těžký

Pokud se budeme bavit o cestovních kompaktech, které by měly mít relativně malé rozměry a zároveň disponovat dostatečným rozsahem optického zoomu, aby byly univerzálním nástrojem, nutně skončíme u kompaktů s menším snímačem. Tou nejčastější velikostí je v dnešní době 1/2,3".

Nejedná se o snímač nikterak velký, nicméně při troše snahy z něj dokáže výrobce vymáčknout poměrně dobrou fotografii – záleží samozřejmě na použité optice, celkovém rozlišení a především na schopnostech obrazového procesoru.

My jsme zkusili vybrat pětici zajímavých kompaktů, které by mohly být vhodným cestovním doplňkem, ať už jezdíte na kratší výlety anebo potřebujete fotoaparát pro dokumentování svých zážitků z exotických cest.

Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu Alza.cz. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme k nim přidali až dodatečně.


Panasonic Lumix DMC–TZ70

cena od 9900 Kč

Produktová řada TZ je u Panasonicu jednou z dlouhodobě vyráběných – první modely měly podlouhlé tělo a periskopovou konstrukci objektivu, která umožňovala do malých rozměrů vměstnat několikanásobný zoom.

stažený soubor.jpg

V současní době jsou již „tézetka“ zavedenými modely na trhu a v pravidelných intervalech je výrobce inovuje. Poslední řada Lumix TZ70 dostala do vínku elektronický hledáček, který sice neoplývá vysokým rozlišením ani velikostí, nicméně na prudkém slunci může být neocenitelným pomocníkem.

Třicetinásobný zoom začíná na příjemných 24 mm a končí na 720 mm, světelnost je spíše průměrná. Potěší však přítomnost bezdrátové konektivity a také NFC rozhraní pro snadnější spárování s mobilním zařízením.

Pokračování 2 / 5

Světelné retro

Olympus Stylus 1s

cena: od 13 990 Kč

Poněkud jiným modelem pro kreativněji založené uživatele je model Olympus Stylus 1s, který je přímým nástupcem dříve prodávaného Stylusu 1. Oproti němu přinesl minimum změn spíše kosmetického charakteru.

big48395.jpg

Co je však na tomto modelu zajímavé, je jeho objektiv. Při téměř 11× optickém zoomu s efektivním rozsahem ohnisek 28–300 mm totiž nabídne světelnost F2,8 v celém rozsahu. S takovým sklem zvládnete jak krajinu, tak i pěkný portrét. Objektiv je samozřejmě stabilizovaný.

Navíc je přístroj osazen elektronickým hledáčkem a wifi rozhraním pro vzdálené ovládání. Výklopný a dotykový displej je univerzální pro fotografování u země či nad hlavou, dotykem pak velmi snadno zaostříte, kam potřebujete. Vše navíc korunuje design podobný mnohem dražším modelům OM-D, kterými je vlastně inspirován.

Pokračování 3 / 5

Digitál i s průvodcem

Nikon Coolpix S9900

cena: od 7 990 Kč

Cestovatelské kompakty mají ve většině případů jeden malý nedostatek, a tím je absence GPS modulu, který by zaznamenával polohu vytvářeného snímku. Ve většině případů není problém spárovat si digitál s mobilním telefonem a GPS souřadnice tak přenést.

0035399l.jpg

Nikon na to ale šel jinak, do modelu Coolpix S9900 modul pro komunikaci s GPS satelity zabudoval. Nejedná se však pouze o pasivní záznam GPS souřadnic, ale o pokročilé rozhraní, kde si můžete zvolit zobrazování tzv. POI bodů zájmu. Při procházce cizím městem vás tak fotoaparát na displeji upozorní nejen na hotely a bankomaty, ale také na významné stavby a památky.

Hledáček byste zde hledali marně, nicméně výklopný displej jeho funkci zastane bohatě. Navíc je k dispozici plná nabídka expozičních režimů, i když v prioritě clony si zacloníte maximálně na F8. Objektiv má 30× optický zoom s nejdelším ohniskem 750 mm, což už je na hranici použitelnosti – stabilizace je však dostatečně výkonná.

Pokračování 4 / 5

Když chcete velké rozlišení

Canon PowerShot SX710 HS

cena: od 8 899 Kč

Další z řady třicetinásobných optických zoomů najdete u Canonu PowerShot SX710 HS, který nabídne možná až příliš vysoké rozlišení 20 Mpx. Na druhou stranu díky takovému rozlišení snímače, můžete dělat z fotky výřezy – samozřejmě za předpokladu, že budete využívat nízkou citlivost.

canon_0109c001_powershot_sx710_hs_digital_1110377.jpg

PowerShot SX710 je jedním z těch jednodušších fotoaparátů, nechybí mu však všechny potřebné funkce, a to včetně plné nabídky expozičních režimů. Obraz je pod taktovkou zcela nového obrazového procesoru, takže by si měl poradit s šumem lépe jak předchůdce.

Potěší také wi-fi rozhraní pro spárování s mobilním zařízením či záznam ve full HD. Naopak mínusem je tělo z nepříliš odolného plastu. Do konce července jej navíc můžete zakoupit se zpětným bonusem 1000 Kč.

Pokračování 5 / 5

Na široko se schovaným hledáčkem

Sony CyberShot DSC-HX90

cena: od 12 990 Kč

Jeden z posledních modelů od Sony nese označení CyberShot DSC-HX90 a má velmi zajímavou konstrukci. Design fotoaparátu je v podstatě velmi strohý s hranatými liniemi a relativně malých rozměrů. Nic to však nemění na tom, že je osazen výklopným displejem a výsuvným hledáčkem.

58465.jpg

Tam, kde byste u podobného digitálu čekali blesk, vyjíždí elektronický hledáček s rozlišením cca 650 000 bodů, což není mnoho, nicméně v určitých situacích to může být vaše záchrana. Ostatní parametry fotoaparátu jsou velmi podobné konkurenci – malý snímač s rozlišením 18 Mpx a třicetinásobný optický zoom s ekvivalentním ohniskem 24–720 mm.

V nabídce výrobce najdete tento model ve dvojím provedení, které se liší jednou jedinou věcí, a tou je GPS modul pro záznam souřadnic při pořizování fotografií. Model s GPS modulem nese označení  CyberShot DSC-HX90V.

 


Určitě si přečtěte

Články odjinud