5 důvodů proč nefotit do RAWu

29. ledna 2013
TWEET SDÍLET
Fotografování do formátu RAW je obecně považováno za nejlepší možnou vobu, jak dosáhnout nejlepší obrazové kvality. Proč byste tedy neměli chtít fotit do RAWu?

Formát RAW má jedno nezpochybnitelné specifikum, a sice možnost neustále vyvolávat jeden a týž snímek, který však bude pokaždé vypadat zcela jinak. U RAwu se totiž nic neukládá, ale exportujete vždy nový JPEG soubor.

Focení do RAWu je proto doporučováno prakticky všemi fotografy, kteří se snaží dosáhnout maximální obrazové kvality – do řetězce mezi pořízením snímku a jeho finální podobou totiž nevstupuje obrazový procesor fotoaparátu, který nebývá vždy vhodně nastaven. Ručním vyvoláním snímku v počítači tak můžete dosáhnout mnohem lepších výsledků.

Proč byste tedy neměli fotit do RAWu a přijít o všechny výše popsané výhody? Důvodů může být několik v závislosti na úhlu pohledu, jejich širší přehled uvádí web Photoventure.

1. Datová velikost

Datová velikost může být velmi pádným důvodem, proč oželit RAW soubory a fotit do JPEGu s nejnižší kompresí. Ačkoliv jsou v dnešní době datová média mnohem levnější, než tomu bylo dříve, stále roste rozlišení snímačů a s tím i velikost zdrojových dat. Samotný snímek v JPEGu je několikrát datově menší, než v případě RAW dat.

Vezmeme-li si jako příklad zrcadlovku s rozlišením 24 Mpx, bude mít jeden RAW soubor velikost od 26 do 30 MB, kdežto JPEG s minimální kompresí má velikost od 2 do 15 MB. Ruku v ruce s ubýváním prostoru na médiích pro zálohu jde samozřejmě i rychleji ubývající prostor na paměťové kartě. Než budete fotit do RAWu, zamyslete se, jestli je to opravdu nutné – máte-li správně zvolenou expozici, možná jej vůbec nebudete potřebovat.

2. Úspora času při editaci

Ne každý fotograf edituje své snímky po přesunu do počítače. Ačkoliv je častá úprava kontrastu, případně oříznutí, je mnoho takových, u nichž nejsou úpravy nutné. Budete-li dbát na správnou kompozici a expozici již v terénu, pak není dodatečná úprava nezbytná. V takovém případě výrazně ušetříte čas, v případě RAWu totiž musíte snímek vyvolat, i když u něj neděláte žádné dalšé úpravy, a to stojí čas.

3. Pomalé sériové snímání

Jestliže se zaměřujete na sportovní fotografii, je pro vaše účely ideálním nástrojem rychlé sériové snímání. Při ukládání větších RAW souborů všach dochází k rychlému zaplnění bufferu a tím pádem k výraznému zpomalení snímání. Nemluvě o tom, že u digitálních kompaktů mnohdy dojde k tomu, že není možné pořizovat další snímky, dokud není ukončeno ukládání pořízených dat. Výsledkem pak není nic jiného než promeškané záběry

4. Opravdu potřebujete to nejlepší?

Dříve to byl hon za megapixely, nyní je to hon za maximální kvalitou obrazu. Nicméně, když se zamyslíte nad tím, kde a jak své fotografie prezentujete, opravdu potřebujete tu nejlepší kvalitu? Pokud si prohlížíte snímky na monitoru počítače anebo je tisknete ve formátu 10×15 cm, foťte do JPEGu. Jestliže se chystáte dělat výstavní formáty, pak snímejte do RAWu.

5. Každý RAW je jiný

Neduhem prakticky všech výrobců digitálních fotoaparátů je fakt, že každý z nich používá pro ukládání RAW dat zcela jiný formát, jehož specifikaci většinou volně nezveřejňuje. V důsledku tohoto postupu je ve většině případů nutné používat originální software výrobce fotoaparátu, který umí data zpracovat. Alternativou jsou programy třetích stran, např. Adobe Lightroom.

Může se to zdát jako zástupný problém, jelikož většina z nás fotografuje stále stejnou značkou fotoaparátu a tudíž má odladěné workflow právě na konkrétní data. Stačí si však představit situaci, kdy budete mít zrcadlovku jednoho výrobce a k tomu kapesní kompakt jiného výrobce a už se vám budou na disku hromadit různé soubory. Nemluvě o tom, že snímky jednoduše nemůžete poslat známým, aby si je prohlédli – nejprve je třeba je vyvolat do univerzálního JPEGu.

Všechny výše uvedené důvody jsou vyvratitelné argumentem maximální obrazové kvality fotografií, ale opravdu vám za to stojí všechen datový prostor a čas strávený vyvoláváním dat? Jaký je váš názor na tuto věčnou problematiku?

Témata článku: Fotoškola


25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Tecno vylepšilo nejvyšší řadu Phantom. Přidává výkonnější procesor, na zádech překvapí výsuvný portrétní objektiv

Tecno vylepšilo nejvyšší řadu Phantom. Přidává výkonnější procesor, na zádech překvapí výsuvný portrétní objektiv

** Značka Tecno uvedla na trh vylepšenou řadu Phantom ** Novinky mají AMOLED displeje, větší výkon a nové foťáky ** Hlavním lákadlem je výsuvný portrétní objektiv se světelností F1.5

Martin Chroust
Trojitý fotoaparátOLED
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

**Novela autorského zákona čeká na podpis prezidenta. **Zákon má posílit pozici vydavatelů vůči technologickým platformám. **Google už ale řekl, že v Česku raději omezí služby.

Petr Urban
ČeskoAutorské právoPrávo
Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

** AirTagy jsou dlouhodobě zneužívány k nekalým účelům ** Ani nápravy z února k ničemu nevedly ** Apple v USA žalují dvě ženy kvůli stalkingu AirTagů

Martin Chroust
AirTagŽaloba