41 důvodů proč nechodit s fotografem

15. února 2014
TWEET SDÍLET
41 důvodů proč nechodit s fotografem
Fotografové jsou ctižádostiví umělci. Přinášíme několik desítek důvodů, které můžete očekávat jako body sporů ve vztahu s fotografem. Takže než si s nějakým z nich začnete, dobře zvažte možná pro a proti.

21. Jídlo stihne vždy vystydnout

Místo toho, aby se hned pustil do vynikající večeře, kterou jste nachystali, stráví mnohdy několik minut fotografováním vašeho díla.

22. Nenávidí otázky nováčků

Na jednu z nich jsou však obzvláště vysazení. Vždy se týká nákupu zrcadlovky. Proto pokud zaslechnete „Chtěl bych něco co dělá perfektní fotky, ale nic profesionální a hlavně levného.”, počítejte s poněkud rozpačitou reakcí fotografa.

23. Držení za ruce se stane raritou

Zrcadlovka, batoh, brašna, stativ, filtry, blesk, odrazka … ne na vaši ruku opravdu není čas ani prostor.

24. Snímky vás samotných … neuvidíte

I když vás váš přítel či přítelkyně fotograf často fotografuje, je velmi malá pravděpodobnost, že některý z těchto snímků někdy uvidíte. Aneb kovářova kobyla …

Klepněte pro větší obrázek

25. Utíkají opačným směrem

Hurikán, větrná smršť, bouřka, povodně, požár. Většina lidí utíká někam do bezpečí. Ne fotograf. Fotograf se snaží dostat co nejblíž, aby pořídil co nejautentičtější záběry.

26. Zapomíná na výročí

Pokud nastanou vaše narozeniny nebo výročí ve stejný den jako zajímavý workshop či přednáška, počítejte s tím, že večeře při svíčkách se odkládá. Na neurčito.

27. Mají jiné priority v nebezpečí

Stane-li se nehoda, nebo se ocitnete v nebezpečné situaci, fotograf bude chránit na prvním místě svou techniku a snímky. Jeho a vaše zdraví je až sekundární priorita.

28. Sledující cizí osoby na veřejnosti

Přistihnete-li vašeho partnera jak zírá na někoho jiného, zůstaňte v klidu. Nechce s ní randit, ani vás opustit. Jen přemýšlí co a kde by se s daným objektem dalo nafotit.

29. Vidí krásu na místech, kterým se ostatní vyhýbají

Opuštěné budovy, tajemná zákoutí, strach nahánějící uličky. Tam všude fotograf vidí potenciální snímky.

30. Zapomeňte na společné snímky

Pokud už se dostane k fotografiích vašeho protějšku, většinou na nich budete jen vy, krajina, příroda či jiné objekty fotografova zájmu. Společnou fotografii musí pořídit jiný fotograf.

31. Nebude fotit to, o co si řeknete

Myslíte, že chodit s fotografem je výhoda? Zamyslete se. Fotograf je hrdá a ctižádostivá bytost. Nebude fotit to co se mu nelíbí, to co on sám by nechtěl fotit, nebo to, za co nedostane zaplaceno.

32. Často vypráví své zážitky

Půjdete-li s přáteli do restaurace na večeři, počítejte s tím, že většina diskuzí se zvrhne do stádia, kdy váš fotograf začne vyprávět, kde všude byl, co tam fotil a kolik ho to stálo.

33. Užitečný dárek nebude nikdy levný

Budete-li chtít podpořit svůj protějšek v jeho koníčku, počítejte s vysokými náklady. Takový objektiv k narozeninám může vyjít i na několik desítek tisíc korun.

34. Nebude upravovat vaše staré fotografie

Vlastníte archív starších fotografií, které by potřebovaly vylepšit? Zdá se vám přítel fotograf jako ideální řešení? Omyl. Jeho ego mu většinou nedovolí upravovat cokoliv, co sám nevyfotil.

Klepněte pro větší obrázek

35. Pozor na společné přátele

Máte-li ve svém okruhu někoho opravdu oblíbeného, někoho kdo na sebe strhává pozornost, raději jej s fotografem neseznamujte. Málokterý fotograf takového člověka ve svém okolí snese.

36. Vytištěný snímek = rarita

Fotografové mívají terabajtové pevné disky, zásadně téměř plné. Bohužel, jen hrstka z nich své fotografie přenese na papír.

37. Jste požádáni o pomoc? Dejte si pozor!

Máte-li fotografovi podržet zrcadlovku, objektiv, vlastně cokoliv z jeho výbavy, buďte extra opatrní. Takový vybavený fotografický batoh může hodnotou přesáhnout cenu osobního automobilu. Pokud něco nedopatřením upustíte, bude to větší hřích než nevěra.

38. Stane se z vás model(ka). Ať chcete, nebo ne.

Ze začátku se to může zdát příjemné a zábavné. Nicméně musíte počítat s tím, že v průběhu času se nic měnit nebude. Kdykoliv, třeba na procházce, když se objeví zajímavé světlo, budete muset zapózovat pro zajímavý portrét.

39. Rodinné události jsou pro ně utrpením.

Obzvláště ty veliké, jako svatba, či kulaté výročí. Ve zkratce, všechny události, kde se objeví najatý fotograf. Celý den bude směsí kritiky na jeho techniku, práci, názory a honorář. Ve skutečnosti se ve vašem fotografovi mísí vztek na blízké, že si nevybrali jeho a závist, protože by si rád také něco vyfotil.

40. Snímek nikdy není v pořádku

Přeloženo: Každý snímek vyžaduje alespoň minimální zásah v editoru. Ať už Zoner, Photoshop nebo Lightroom, fotograf vždy do snímku zasáhne. Třeba jen úpravou křivek.

41. Nikdy nikomu nedá všechny fotografie z události

Viz. bod 40. Fotograf je na svou práci pyšný. Chtít po něm všechny neupravené fotografie z jakékoliv události, je jako chtít po pekaři nedopečené rohlíky. Nikdy nežádejte všechny neupravené fotografie. Nikdy.


Článek je volným překladem textu publikovaném na webu www.photographytalk.com

Témata článku: Fotografové

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne: Pohlazení – o smrti a její důležitosti pro bytí

Fotografie týdne: Pohlazení – o smrti a její důležitosti pro bytí

Středověký člověk, jak upozorňuje Jacques Le Goff, má ke smrti dvojí silný vztah. Smrt je především branou do nebe. Je tím, pro co žijeme, můžeme sledovat těšení se na smrt, která je vysvobozením z pozemského utrpení a strádání.

Michal Černý

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

36 Helena Vyplelová