41 důvodů proč nechodit s fotografem

41 důvodů proč nechodit s fotografem

Fotografové jsou ctižádostiví umělci. Přinášíme několik desítek důvodů, které můžete očekávat jako body sporů ve vztahu s fotografem. Takže než si s nějakým z nich začnete, dobře zvažte možná pro a proti.

Fotografové jsou zvláštní stvoření. Mnoho z nich se vymyká normálnímu myšlení a jejich zásady a názory se ostatním mohou zdát jako zvláštní až nesmyslné. Nejvíce se neshody v různých oblastech projevují právě ve vztahu.

Ne všechny body budou sedět na každého fotografa. Některé se mohou zdát jako zveličené, jiné jako zcela utopické. Věřte však, že každého fotografa jich minimálně polovina vystihuje.

1. Jsou divní

Fotograf je umělec. To říká hodně již samo o sobě. Můžete se vám stát, že usednete s fotografem k romantické večeři v restauraci. Bude vám hluboce hledět do očí. Zamilován? Omyl. Pravděpodobně jen přemýšlí nad nejlepším úhlem záběru pro snímek.

2. Dárky vás zaručeně překvapí

S velkou pravděpodobností můžete očekávat zarámovanou fotografii vás samotných, zachycenou kdysi dávno, když jste se nedívali.

02.jpg

3. Pojem „hezký den” se stane relativním

Pravděpodobně máte rádi slunné a teplé dny, jako mnoho ostatních. Fotografové většinou milují pochmurná mlhavá rána. Taková, která v ostatních spíše vyvolají depresi.

4. Jsou sběratelé

Fotografové schraňují stohy novin, časopisů, nebo čehokoliv, co jim připadne inspirativní. Někdy naštěstí jen krátkodobě.

5. Porušují zákony

Vstupují do opuštěných budov, zákazů vstupů, na soukromé pozemky, aby zde zachytili zajímavé snímky. Téměř nikdy se ani nepozastaví nad tím, že svým jednáním porušují zákony.

6. Zavazadla na dovolenou budou vypadat jako ta při stěhování

Jednoduše z toho důvodu, že při rozmýšlení, který objektiv si vzít a který ne, si nakonec fotograf vezme všechny. Očekávaje přibližně 20kg zavazadlo plné jen fototechniky.

7. Filmový večer neproběhne podle vašich představ

Důvod je ten, že fotograf bude neustále hledat a upozorňovat na chyby v záběrech, nevhodnost použitých barevných kombinací a obzvláště na kompozici záběru.

8. Vodoznak kam se podíváš

Především tedy na fotografiích. Jen velmi výjimečně narazíte na fotografa, jehož portfolio nebude opatřeno vodoznakem na každém snímku.

9. Nikdo není dokonalý

Fotografové jsou extrémně hrdá stvoření. Tudíž, žádný jiný fotograf nemá tak dobré snímky jako oni sami. V nejlepším případě se kvalitou dokáží lehce přiblížit.

10. Závist dostane nový rozměr

Muži si většinou závidí velikost auta, množství peněz či délku nosu. Mezi fotografy panuje zcela jiná závist. Závidí se velikost fotoaparátu, počet objektivů a výška stativu.

11. Specifický okruh přátel

Počítáte-li se společnými přáteli, připravte se na to, že fotografovi přátelé jsou další fotografové, modelky, vizážistky a další lidé z oboru.

01.jpg

12. Rozdílný filmový vkus

Fotograf je konzervativní. Raději se bude do nekonečna dívat na staré filmové klasiky, než na moderní braky.

13. Občas si hrají na cestovatele v čase

Každý fotograf alespoň jednou vyrazí mezi přátele s kinofilmovým fotoaparátem. Ti odvážnější přidají retro oblečení. To aby dali najevo, jací jsou umělci.

14. Extrémně jim záleží na umístění čehokoliv

Rádi mají vše podle sebe. Na svém místě. V ideální poloze. Ať už se jedná o šálek s čajem na stole, nebo svíčku na polici. Musí to vypadat co nejlíp.

15. Nezajímá je váš názor

I přesto, vždy a velmi rádi prezentují své nové fotografie.

16. Komunikace občas vázne

Nezvednou telefon, neodpoví na zprávu, nereagují na email. I přesto si buďte jistí, že na fotoserverech a instagramu reagují téměř okamžitě.

17. Neptejte se jak vypadáte – budou upřímní

Zeptáte-li se fotografa na to, jestli nejste příliš při těle, pravděpodobně odpoví ano. Bude-li vás fotit, vše zachrání v editoru.

18. Většinu volného času tráví před počítačem

A není to ani facebook, ani lechtivé stránky. Fotograf tráví dny a hodiny úpravami a retušemi fotografií.

19. Sledování západu slunce již nikdy nebude stejné

Na rozdíl od většiny ostatních, fotografa při západu slunce nenapadají romantické myšlenky. Většinou se mu hlavou honí něco ve smyslu „F8 a 1/125s”.

20. Alokace financí s vámi nepočítá

Naznačíte-li fotografovi, že tyto šaty se vám opravdu líbí, nekoupí vám je. I kdyby stály tisícovku. Místo toho si koupí nový objektiv za třicetinásobek.

Pokračování 2 / 2

...a ještě divněji se chovají

21. Jídlo stihne vždy vystydnout

Místo toho, aby se hned pustil do vynikající večeře, kterou jste nachystali, stráví mnohdy několik minut fotografováním vašeho díla.

22. Nenávidí otázky nováčků

Na jednu z nich jsou však obzvláště vysazení. Vždy se týká nákupu zrcadlovky. Proto pokud zaslechnete „Chtěl bych něco co dělá perfektní fotky, ale nic profesionální a hlavně levného.”, počítejte s poněkud rozpačitou reakcí fotografa.

23. Držení za ruce se stane raritou

Zrcadlovka, batoh, brašna, stativ, filtry, blesk, odrazka … ne na vaši ruku opravdu není čas ani prostor.

24. Snímky vás samotných … neuvidíte

I když vás váš přítel či přítelkyně fotograf často fotografuje, je velmi malá pravděpodobnost, že některý z těchto snímků někdy uvidíte. Aneb kovářova kobyla …

04.jpg

25. Utíkají opačným směrem

Hurikán, větrná smršť, bouřka, povodně, požár. Většina lidí utíká někam do bezpečí. Ne fotograf. Fotograf se snaží dostat co nejblíž, aby pořídil co nejautentičtější záběry.

26. Zapomíná na výročí

Pokud nastanou vaše narozeniny nebo výročí ve stejný den jako zajímavý workshop či přednáška, počítejte s tím, že večeře při svíčkách se odkládá. Na neurčito.

27. Mají jiné priority v nebezpečí

Stane-li se nehoda, nebo se ocitnete v nebezpečné situaci, fotograf bude chránit na prvním místě svou techniku a snímky. Jeho a vaše zdraví je až sekundární priorita.

28. Sledující cizí osoby na veřejnosti

Přistihnete-li vašeho partnera jak zírá na někoho jiného, zůstaňte v klidu. Nechce s ní randit, ani vás opustit. Jen přemýšlí co a kde by se s daným objektem dalo nafotit.

29. Vidí krásu na místech, kterým se ostatní vyhýbají

Opuštěné budovy, tajemná zákoutí, strach nahánějící uličky. Tam všude fotograf vidí potenciální snímky.

30. Zapomeňte na společné snímky

Pokud už se dostane k fotografiích vašeho protějšku, většinou na nich budete jen vy, krajina, příroda či jiné objekty fotografova zájmu. Společnou fotografii musí pořídit jiný fotograf.

31. Nebude fotit to, o co si řeknete

Myslíte, že chodit s fotografem je výhoda? Zamyslete se. Fotograf je hrdá a ctižádostivá bytost. Nebude fotit to co se mu nelíbí, to co on sám by nechtěl fotit, nebo to, za co nedostane zaplaceno.

32. Často vypráví své zážitky

Půjdete-li s přáteli do restaurace na večeři, počítejte s tím, že většina diskuzí se zvrhne do stádia, kdy váš fotograf začne vyprávět, kde všude byl, co tam fotil a kolik ho to stálo.

33. Užitečný dárek nebude nikdy levný

Budete-li chtít podpořit svůj protějšek v jeho koníčku, počítejte s vysokými náklady. Takový objektiv k narozeninám může vyjít i na několik desítek tisíc korun.

34. Nebude upravovat vaše staré fotografie

Vlastníte archív starších fotografií, které by potřebovaly vylepšit? Zdá se vám přítel fotograf jako ideální řešení? Omyl. Jeho ego mu většinou nedovolí upravovat cokoliv, co sám nevyfotil.

03.jpg

35. Pozor na společné přátele

Máte-li ve svém okruhu někoho opravdu oblíbeného, někoho kdo na sebe strhává pozornost, raději jej s fotografem neseznamujte. Málokterý fotograf takového člověka ve svém okolí snese.

36. Vytištěný snímek = rarita

Fotografové mívají terabajtové pevné disky, zásadně téměř plné. Bohužel, jen hrstka z nich své fotografie přenese na papír.

37. Jste požádáni o pomoc? Dejte si pozor!

Máte-li fotografovi podržet zrcadlovku, objektiv, vlastně cokoliv z jeho výbavy, buďte extra opatrní. Takový vybavený fotografický batoh může hodnotou přesáhnout cenu osobního automobilu. Pokud něco nedopatřením upustíte, bude to větší hřích než nevěra.

38. Stane se z vás model(ka). Ať chcete, nebo ne.

Ze začátku se to může zdát příjemné a zábavné. Nicméně musíte počítat s tím, že v průběhu času se nic měnit nebude. Kdykoliv, třeba na procházce, když se objeví zajímavé světlo, budete muset zapózovat pro zajímavý portrét.

39. Rodinné události jsou pro ně utrpením.

Obzvláště ty veliké, jako svatba, či kulaté výročí. Ve zkratce, všechny události, kde se objeví najatý fotograf. Celý den bude směsí kritiky na jeho techniku, práci, názory a honorář. Ve skutečnosti se ve vašem fotografovi mísí vztek na blízké, že si nevybrali jeho a závist, protože by si rád také něco vyfotil.

40. Snímek nikdy není v pořádku

Přeloženo: Každý snímek vyžaduje alespoň minimální zásah v editoru. Ať už Zoner, Photoshop nebo Lightroom, fotograf vždy do snímku zasáhne. Třeba jen úpravou křivek.

41. Nikdy nikomu nedá všechny fotografie z události

Viz. bod 40. Fotograf je na svou práci pyšný. Chtít po něm všechny neupravené fotografie z jakékoliv události, je jako chtít po pekaři nedopečené rohlíky. Nikdy nežádejte všechny neupravené fotografie. Nikdy.


Článek je volným překladem textu publikovaném na webu www.photographytalk.com

Určitě si přečtěte

Články odjinud