Zima už je tady sice nějakou dobu, s tím sněhem je to ale na draka. Teprve nedávno začalo pořádně sněžit a už to zase stihlo roztát. Jak zvládnout specifické podmínky pro focení??
Pokud se poštěstí a nějaká ta vločka z nebe ještě spadne, víte, jak nefotografovat pořád to samé a jak si třeba poradit s přemírou bílé? Respektive jak si zadělat na zajímavý a vizuálně atraktivní snímek?
1. Použijte blesk pro zachycení sněhových vloček
Při fotografování mobilním telefonem byste jeho přisvětlující diodu používat neměli. Jako u všeho ale i zde existují výjimky – jednou z nich je právě tato. Pokud při snímání scény přisvětlující diodu zapnete a pořídíte snímek, tak ta osvítí padající sněhové vločky, které by se vám bez přisvětlení zachytit nepodařilo. Při fotografování zasněžené krajiny však rozhodně nechte přisvětlení vypnuté.
Na spodní straně snímku je vidět, jak dioda osvítila objekt, který jí byl nejblíže. Na fotografii tak vytvořil nepřirozené osvětlení, kterému je lepší se vyvarovat.
Doporučujeme: Udržujte svůj telefon v teple a suchu. V třeskutých mrazech mohou být jeho reakce pomalé. Pokud se pak do něho dostane vlhkost a zkondenzuje, může jej nenávratně poškodit.
2. Pořiďte noční snímek
Sníh díky své bílé barvě odráží hodně světla, takže zatímco by běžná scéna byla za normálních okolností příliš tmavá, zde vám sníh pomůže při noční expozici.
Samozřejmě ale nesmí být scéna osvětlena jen od zářícího měsíce, ale nějaký, alespoň minimální, světelný zdroj, nutný je.
Pokud máte pokročilejší aplikaci, zvolte v ní delší expozici pro zachycení více světla.
3. Využijte slunečního svitu
V zimním období bývá mnohdy vymetená obloha. Té se však raději vyvarujte, protože od ostrého světla mohou vznikat nevzhledné přepaly. Pokud je ale zataženo a průzory mezi mraky prochází sluneční svit, může to být ideální chvíle pro fotografování. Je přitom jedno, jestli je slunce nízko nad obzorem ráno či třeba v podvečer.
Protože je v zimním období slunce hodně nízko, můžete jej využít i k fotografování zajímavých stínů.
4. Podívejte se nahoru i dolů
Sníh padající z nebe může vést k dramatickým záběrům. Stačí nasměrovat fotoaparát vzhůru. Můžete vyzkoušet vyfotografovat scénu i se zapnutou přisvětlující diodou (viz bod 1), kvůli zachycení poletujících sněhových vloček.
Stejně tak, jako lze fotografovat sníh nad vámi, lze jej fotografovat i pod vámi. Nikdo nemůže ve sněhu chodit, aniž by v něm nezanechal stopy.
Doporučení pro editaci
1. Vyzkoušejte černobílou variantu
Bílý sníh může často svádět k černobílé úpravě snímku. Vyzkoušejte ji aplikovat třeba v aplikaci Snapseed (iOS, Android), nebo použijte nějaký z vkusných filtrů aplikace VSCO Cam (iOS, Android), či MonoPix (iOS), nebo vhCameraBW (iOS). Pak už jen můžete ladit detaily pomocí úpravy jasu a kontrastu.
Vlevo je snímek zdrojový, vpravo ten upravený aplikací Snapseed.
2. Použijte zesvětlující filtr
Pokud vám přijde daná scéna příliš tmavá, stačí na ní aplikovat nějaký zesvětlující filtr editační aplikace. Výsledek může být až překvapivý. Každé scéně ale sluší jiná úprava, zde budete muset chvíli hledat. Vyzkoušet můžete třeba filtry titulu Afterlight (iOS, Android, Windows Phone Store).
Vlevo je snímek zdrojový, vpravo ten upravený aplikací VSCO.
Pozn. Článek nepřímo vychází z blogu EyeEm.